Afera stupići 2: Mlinarević tvrdi da ne zna za spornu nabavu
(Poslovni dnevnik)<br>"Znam da je bio proveden natječaj i ja sam potpisao odluku povjerenstva. Međutim, da je u njemu bilo nešto sporno, zaista ne znam", izjavio je Ivica Mlinarević, sadašnji direktor sektora građenja u Hrvatskim autocestama, a u vrijeme nabave iz 2007. godine, direktor sektora održavanja za koji se nabavljala signalizacijska oprema.
Radi se o novootkrivenoj aferi u tom poduzeću
Mlinarević je isprva rekao da pretpostavlja da se ne radi o nikakvim malverzacijama upravo zbog činjenice o provedenom natječaju, a ponuditelji su imali pravo sastaviti ponude kakve žele. Međutim, kada smo mu pročitali cijene iz ponuda Pismorada, ukazali na istovjetne ponude te tvrtke sa Signalgradom koji je trebao biti konkurencija, poručio je da će se osobno založiti da se sve ispita. "Radi se o opsežnoj dokumentaciji koju je proučavalo povjerenstvo. Tražit ću analizu ponuda i ispitivanje cijelog slučaja. U ponedjeljak bi sve trebalo biti gotovo", rekao je Mlinarević zamolivši za razumjevanje jer se radi o starom slučaju s velikom količinom dokumenata.
Mlinarević nije mogao reći ima li saznanja da je kupljena samo skuplja oprema iz navedenog natječaja. Iz Hrvatskih autocesta nisu se službeno očitovali na novinarska pitanja o tome jesu li nabavili samo skuplju opremu, te dostavili podatke o količinama koje su kupljene.
Ovo je već drugi takav otkriveni slučaj malverzacija. Početkom godine je otkriveno da je u 2008. godini HAC na istovjetni način kupovao signalnu opremu od tvrtke Signalgrad. Za istu stvar su ponuđene cijene koje su se razlikovale 19 puta. HAC je kupio samo skuplje. U 2009. godini Signalgrad je zamijenio stavke, tj. ono što je godinu dana nudio skuplje, tad je ponudio jeftinije i obratno. Po izbijanju afere, u HAC-u su obećali da će kupiti i jeftiniju opremu.
Sadašnji diretkor sektora održavanja, Stjepan Klarić koji je provodio te dvije nabave tada je izjavio: "Pravo ponuđača je ponuditi bilo koju cijenu, a mi sada koristimo priliku i jeftino nabavljamo robu. Nikakve štete nema", rekao je tada Klarić. Predsjednika NCS-a Mijata Stanića je optužio da je vodi bitku protiv njih jer su uveli red u sektor i više ne može mešetariti.
Međutim, tada smo dobili i predsjednika uprave Signalgrada, Davora Sučića. On nam je bio potvrdio da je za opremu koju je po dampinškim cijenama nudio 2009. godine znao da neće biti korištena. "Znao sam to na temelju iskustva i praćenja propisa, a ne jer nam je netko dojavio. Signalizacija se modernizira, pa smo pretpostavili da jedan dio neće biti naručen i za njega smo ponudili jako niske cijene kako bi smo dobili posao" rekao je Sučić. Iako je istu opremu prodao 2008. godine po 19 puta višoj cijeni, rekao je da mu nova narudžba HAC-a neće donijeti velike gubitke.
Mlinarević nije mogao reći ima li saznanja da je kupljena samo skuplja oprema iz navedenog natječaja. Iz Hrvatskih autocesta nisu se službeno očitovali na novinarska pitanja o tome jesu li nabavili samo skuplju opremu, te dostavili podatke o količinama koje su kupljene.
Ovo je već drugi takav otkriveni slučaj malverzacija. Početkom godine je otkriveno da je u 2008. godini HAC na istovjetni način kupovao signalnu opremu od tvrtke Signalgrad. Za istu stvar su ponuđene cijene koje su se razlikovale 19 puta. HAC je kupio samo skuplje. U 2009. godini Signalgrad je zamijenio stavke, tj. ono što je godinu dana nudio skuplje, tad je ponudio jeftinije i obratno. Po izbijanju afere, u HAC-u su obećali da će kupiti i jeftiniju opremu.
Sadašnji diretkor sektora održavanja, Stjepan Klarić koji je provodio te dvije nabave tada je izjavio: "Pravo ponuđača je ponuditi bilo koju cijenu, a mi sada koristimo priliku i jeftino nabavljamo robu. Nikakve štete nema", rekao je tada Klarić. Predsjednika NCS-a Mijata Stanića je optužio da je vodi bitku protiv njih jer su uveli red u sektor i više ne može mešetariti.
Međutim, tada smo dobili i predsjednika uprave Signalgrada, Davora Sučića. On nam je bio potvrdio da je za opremu koju je po dampinškim cijenama nudio 2009. godine znao da neće biti korištena. "Znao sam to na temelju iskustva i praćenja propisa, a ne jer nam je netko dojavio. Signalizacija se modernizira, pa smo pretpostavili da jedan dio neće biti naručen i za njega smo ponudili jako niske cijene kako bi smo dobili posao" rekao je Sučić. Iako je istu opremu prodao 2008. godine po 19 puta višoj cijeni, rekao je da mu nova narudžba HAC-a neće donijeti velike gubitke.
Izvor: Poslovni dnevnik
Piše: Ivan Pandžić
Objavljeno: 3. 12. 2010.
(drugi članak o istoj temi)