Afere u HAC-u će biti riješene tek kad iza rešetaka završe
(Index.hr)<br>MLADEN BAJIĆ otvorio je Pandorinu kutiju. Današnja uhićenja samo su prvi korak prema iskorjenjivanju korupcije iz Hrvatskih autocesta, a sad je pitanje hoće li Državno odvjetništvo imati hrabrosti završiti posao koji je započelo. Pravi mozgovi koji stoje iza mutnih radnji u HAC-u i dalje su na slobodi, rekao je danas bivši ministar graditeljstva Radimir Čačić koji je optužujući prst uperio prema Ivi Sanaderu i Božidaru Kalmetu!
A on nije jedini koji smatra da su bivši premijer i aktualni ministar prometa "najzaslužniji" za stotine milijuna kuna koje su kroz HAC u proteklih šest godina isisane iz državnog proračuna. Kako doznaje Index, Državno odvjetništvo je prije nekoliko dana zaprimilo kaznenu prijavu protiv Sanadera, Kalmete, Zdravka Livakovića, te Uprave i Nadzornog odbora HAC-a!
"Zbog nesavjesnog poslovanja, zbog osnovane sumnje u organizirani kriminal i namjere da se ošteti RH, a u svrhu pribavljanja dobiti podižem ovu prijavu na sva gore navedena imena koji su morali znati, odnosno mogli su i morali zaustaviti štetno ugovaranje za građenje autocesta. Zbog kršenja Zakona o javnoj nabavi i kršenja Zakona o trgovačkim društvima", stoji u prijavi koju je podnio jedan zaposlenik Hrvatskih autocesta (podaci poznati redakciji). Isti taj zaposlenik za Index kaže kako je prijavu podigao po preporuci bivšeg šefa Uprave, danas uhićenog Jurice Prskala, koji je na konferenciji za novinare pozvao sve koji nešto znaju da to i prijave.
Prijava se odnosi na ugovore o gradnji autoceste ukupne vrijednosti sedam milijardi kuna koji su potpisani za vrijeme predizborne kampanje za lokalne izbore. Time je prekršen Zakon o javnoj nabavi, jer su potpisani ugovori za koje nisu bila osigurana sredstva. Zanimljivo je da je HAC zbog nedostatka sredstava u studenom 2008. godine odustao od raspisivanja novih natječaja za izgradnju na dionicama Zagreb - Sisak i Ploče - Dubrovnik, ali to se vrlo brzo promijenilo kad je veliki šef Sanader odlučio da mu pred izbore treba dodatna promidžba.
Sanader zbog izborne promidžbe svjesno kršio zakon
Pa je HAC-u tako početkom 2009. stigla direktiva ravno iz Ureda predsjednika Vlade da treba potpisati ugovore jer, eto, HDZ-u treba poligon za besplatnu promidžbu. Sanader je to obilato koristio pa je tijekom travnja ove godine premijer bio glavna zvijezda na HAC-ovim kolosalnim svečanostima koje su se organizirale povodom početka gradnje ili puštanja u promet autocesta za koje su dobro znali da neće biti završene u bližoj budućnosti.
Ne samo da je takvim ponašanjem koje su odobrili Sanader i Kalmeta, a provodio Livaković zajedno s HAC-ovim Nadzornim odborom i Upravom, prekršen Zakon o javnoj nabavi i obmanjivana javnost, već je državni proračun oštećen za svote koje bi mogle dosegnuti više stotina milijuna kuna! To je iznos koji će HAC morati isplatiti kooperantima za jednostrano raskidanje ugovora o gradnji za koje ne mogu izdvojiti potrebna sredstva.
Kako je Sanader izmislio Skladgradnju
No, nije to jedini grijeh bivšeg premijera. Upravo je zahvaljujući Ivi Sanaderu tvrtka Skladgradnja u vlasništvu njegovih prijatelja Slavena i Joze Žužula postala HAC-ov najveći kooperant. Tvrtka čiji je vlasnik danas "pao" sa šefovima HAC-a bila je praktički nepoznata firma dok im premijer nije 2006. godine omogućio da direktnom pogodbom dobiju izgradnju čvora Vučevica na autocesti A1.
Čvor je to koji je, prema mišljenju stručnjaka, danas sasvim nepotreban jer na njemu gotovo i da nema prometa, a jedini razlog zbog kojeg je izgrađen je što spaja autocestu sa Sanaderovim rodnim selom Dugobabe u kojem gotovo svi mještani dijele prezime s bivšim premijerom. U srpnju 2006. je Stipe Gabrić Jambo, koji je tada bio vlasnik građevinske tvrtke GP Dubrovnik, čak javno kazao kako ostale građevinske tvrtke moraju zbog Sanaderovog utjecaja prepuštati poslove Skladgradnji.
Lovrinčević je uvijek bio Sanaderov miljenik
Među najodgovornijima za korupciju u izgradnjiautocesta svakako je Marijo Lovrinčević, bivši član Uprave HAC-a zadužen za, pogađate, građenje, čiju je karijeru lansirao upravo Ivo Sanader. Lovrinčević je 2003. godine iz HSLS-a prešao u HDZ privučen, kako je i sam priznao, novim licem koje je Sanader dao toj stranci.
Foto: Index