Dvojica bivših direktora HAC-a, Marija Crnjaka i Juricu Prskala, zagrebački Prekršajni sud proglasio je krivima u slučaju kršenja Zakona o javnoj nabavi u postupku vezanom uz premještanje trase Ravče - Ploča 1, na dionici autoceste Zagreb-Split-Dubrovnik.

Obojici u određene globe od 50,000, a HAC je zbog prekršaja kažnjen s pola milijuna kuna. Bivši su direktori krivi zato što su primijenili pregovarački postupak bez prethodne objave.

Sve je počelo 2005. godine, kad je za 1.749 milijardi kuna ugovorena gradnja dionice na spomenutoj autocesti te je poslije donesena odluka o premještanju trase Ravče-Ploča 1.

Crnjak je u ožujku 2008. godine, tada šef Uprave HAC-a, donio odluku o početku postupka premještanja trase, a u travnju je novi direktor Prskalo s poslovnom udrugom koju su sačinjavale Hidroelektra Niskogradnja, Konstruktor Inženjering, Viadukt, Cesta Varaždin, Zagorje Tehnobeton, Strabag, Osijek Kotekst i Ingra, zaključio dopunski ugovor za gradnju, piše Slobodna Dalmacija.

Sud je zaključio da tada nisu postojali uvjeti za primjenu pregovaračkog postupka bez prethodne objave. Inače, produljenje dionice Ravče-Ploče 1, i to za oko dva kilometra te dodatni trošak za izmjenu trase iznosili su preko pola milijarde kuna.
 
 
Izvor: Dnevno.hr
Autor: M.S.
Photo: pixsell
Objavljeno: 11. 11. 2010.