Bivšim policajcima i veterinarima plaće od 15.000 kuna i službene limuzine
(Slobodna Dalmacija)<br>Uhljebljivanje na asfaltu<br>Mladen Sjauš bio je zaštićen jer je u HAC navodno došao na preporuku ministra Kalmete. Batur, Vrsaljko, Šoša, Pavić... samo su neki od 'zadarskih kadrova' koji su preplavili ovo državno poduzeće<br>
Među šest osoba za koje se se sumnja da su nezakonito zaposlene u Hrvatskim autocestama (HAC), zbog čega Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu traži pokretanje istrage protiv pet bivših članova Uprave i jednog direktora, na trećem mjestu našlo se i ime Zadranina Stanka Batura.
Riječ je o umirovljenom policajcu, bivšem načelniku Odjela policije u Zadru koji je u ožujku 2006. godine smijenjen s tog mjesta i prebačen za voditelja Interventne postrojbe. Taj posao nikada nije radio jer uz otpremninu ubrzo odlazi u mirovinu. Samo nekoliko mjeseci nakon umirovljenja, u lipnju 2007. godine Batur se kao inženjer prometa zapošljava u HAC-u i postaje voditelj Grupe za podršku korisnicima autocesta, s koeficijentom 5.00 i službenim vozilom.
Kako je točno teklo Baturovo zapošljavanje u HAC-u i kako su članovi Uprave Mario Crnjak, Josip Sapunar i Marijo Lovrinčević te direktor Sektora za naplatu cestarine Željko Krapljan, mimo propisane procedure, Stanku Baturu osigurali mjesto voditelja Grupe 1 i plaću od 15
tisuća kuna potanko je opisano u prijedlogu za pokretanje istražnih radnja koje je odvjetništvo prošlog tjedna uputiloŽupanijskom sudu u Zagrebu. Trojica članova Uprave terete se da su iskoristila svoj položaj kako bi zadarskom policajcu pribavili neimovinsku korist, a direktor Krapljan da je prekoračio svoje ovlasti.
Sindikati upozoravali
Umirovljeni policajac nije jedini član obitelji Batur zaposlen u HAC-u. Doznajemo kako na raznim mjestima radi još nekoliko članova njegove obitelji uključujući i suprugu, građevinarku po struci koja je zaposlena u šibenskom Centru Hrvatskih autocesta. Inače, sindikati u HAC-u više su puta od Uprave tog javnog poduzeća neuspješno tražili da Batur, zajedno s drugim vojnim i policijskim umirovljenicima uhljebljenim u Hrvatskim autocestama, bude otpušten bez mirovine i drugih obveza.
Stanko Batur samo jejedan u nizu zadarskih kadrova koji su u zadnjih sedam godina, otkad je HDZ preuzeo HAC, preplavili ovo državno poduzeće. Riječ je o HDZ-ovcima s članskom iskaznicom ili Zadranima bliskim stranci među
kojima su bivši visokorangirani zadarski policajci i vijećnici HDZ-a. Svi su zaposleni bez natječaja i s upitnim kvalifikacijama, dok su za neke i izmišljana dobro plaćena radna mjesta. Stranačko-rodbinsko kadroviranje u HAC-u i zapošljavanje podobnih u Zadru je već godinama javna tajna o kojoj se naglas počelo govoriti nakon ostavke državnog tajnika Zdravka Livakovića, desne ruke ministra Kalmete.
Nekadašnji zapovjednik u Specijalnoj policiji, HDZ-ovac Svemir Vrsaljko koji je 2004. godine smijenjen s mjesta načelnika PU zadarske, u HAC je primljen 2005. godine kao savjetnik Uprave za sigurnost, na plaću od 15 tisuća kuna mjesečno. U evidenciji radnog vremena HAC –a ostat će zabilježeno kako je 2009. godine, od siječnja do rujna, u svojem uredu u Vukovarskoj ulici proveo samo 64 radna sata.
na zadarskom predjelu Bili Brig. - Tehnički kvar je isključen, a očevidom je utvrđeno da je vatra izazvana otvorenim plamenom, što upućuje na to da je požar podmetnut - kazao je Elis Žodan, glasnogovornik zadarske policije koja je protiv nepoznatog počinitelja podnijela kaznenu prijavu zbog uništenja i oštećenja tuđe stvari.
Silvana Šoša, bivša gradska vijećnica i predsjednica Mladeži HDZ-a u Zadru, na posao u HAC-u primljena je 1. rujna 2004. Bez dana radnog iskustva diplomirana komunikologinja Šoša zaposlena je u sektoru naplate cestarine.
Izbjegli plaćanje poreza
Mladen Sjauš, po struci veterinar, postao je pomoćnik direktora za operativne poslove s "ministarskom plaćom" od 15 tisuća kuna. Iako mu se više puta spočitavala nestručnost, Sjauš je zaštićen jer je u HAC navodno došao na preporuku ministra Kalmete, dugogodišnjeg predsjednika ŽO HDZ-a u Zadru. Kako nam je potvrdio potpredsjednik županijskog HDZ-a Željko Lončar, Sjauš je član HDZ-a od 2003. godine.
Iako su zaposleni u središnjici HAC-a, ni Sjauš ni Vrsaljko nisu se prijavili u Zagrebu kako bi izbjegli plaćanje poreza. Vrsaljko je prijavljen u Nadinu, a Sjauš donedavno u Posedarju.

