Kada ste direktor ili javni dužnosnik, morate paziti na zakonitost odluka, imati osobnu odgovornost, biti svjesni političke odgovornosti, ali i voditi se zdravim razumom. Predsjednik Uprave HAC-a Stjepko Boban svojim je pokušajem izbacivanja odredbe o nagradi zviždačima iz kolektivnog ugovora prekršio sva četiri postulata.

Tragikomičan je pokušaj izbacivanja članaka o nagradi šest dana nakon što je potpisao ugovor koji je trebao postati uzor ostalim tvrtkama. Pravni stručnjaci su već potvrdili da u nagrađivanju zviždača nema ništa protuzakonito. A što tek reći na obranu da mu je odredba “podmetnuta”. Direktor koji potpisuje ugovor, a da ne zna što je u njemu! Tako poznato iz prethodnih slučajeva u HAC-u, Ini i drugim tvrtkama. I tu dolazimo do odgovornosti. Nijednom direktoru koji razmišlja odgovorno ne bi palo na pamet povući potez s izmjenama jer zna da će ispasti smiješan i on i njegovi poslodavci. Međutim, Boban je to napravio. Ako se već on ne brine o odgovornosti, onda bi barem trebali ministar Božidar Kalmeta i premijerka Jadranka Kosor. Njihovu HDZ-u je antikorupcijska kampanja zadnja slamka spasa uoči izbora. I onda im Boban opali pljusku i za to bi trebao biti smijenjen. Pogotovo zato što je već udijelio jednu pljusku premijerki predloženim pa povučenim poslovnikom kojim je većinu poslova HAC-a proglasio poslovnom tajnom.
 
 
Izvor: Poslovni dnevnik
Autor: Ivan Pandžić
Objavljeno: 18. 3. 2011.