Razlozi zvuče poznato - "došla je kriza" i "kako devedesetih nismo mogli izbjeći nametnuti nam rat, tako i danas nećemo moći izbjeći posljedice krize koja je zahvatila RH, pa tako i HAC"". A posljedice su porez na plaću, odnosno krizni namet i smanjenje plaće od 10 posto u tvrtkama u kojima je većinski vlasnik država te eventualna "daljnja štednja, racionalizacija poslovanja, povećanje produktivnosti".

"To je i dobrovoljno i nije"

Upravo ova treća posljedica krize, smatra Mijat Stanić iz Nezavisnog cestarskog sindikata, prijetnja je kojom se radnici HAC-a zapravo prisiljavaju na potpisivanje izjave o dobrovoljnom smanjenju plaće.

"Ljudi mi dolaze i govore mi da im nadređeni šefovi govore da bi kod nove sistematizacije moglo biti viška radnika. A što je to nego pritisak i indirektna prijetnja da bi se radnicima nasilno oteo novac?", kaže Stanić.

"Nismo odvjetnici Uprave, ali..."
 

Udruga branitelja HAC-a, navodi da se ne smatra odvjetnikom Uprave i da žele da ona odgovara za svoje greške, a u biltenu vezano za to pitanje spominju Stanića i njegovog kolege iz sindikata u biltenu i za njih navode:

"Dali bi punu potporu čelnicima NCS-a gospodinu Mijatu Staniću i Predsjedniku Podružnice NCS HAC-a gospodinu Anđelku Kasuniću da se plaće radnicima ne smanjuju kada bi to bilo realno, ali jednostavno kada novaca nemamo, navedeni stav smatramo nerealnim i neprovedivim. Danas prozivati Upravu za bančenje i neracionalno trošenje je krajnje nekorektno, jer treba podsjetiti da u proteklih nekoliko godina gospodin Stanić ima značajnu ulogu u NCS i imao je priliku pa i obavezu reagirati na takva događanja ako ih je doista bilo", navodi se u biltenu kojeg potpisuje predsjednik udruge Ilija Bošković.

Stanić, pak, smatra da je nekorektno "ovo kršenje Zakona o radu".

"Nitko nema pravo radniku sugerirati kako da troši svoj novac. Radnik ima pravo o tome odlučivati sa svojom ženom i djecom, a ne sa šefom odjela koji želi prekršiti kolektivni ugovor", kaže Stanić.

Branitelji, s druge strane navode da sistem koeficijenata u Pravilniku o plaćama nije pošten, što Stanić odbija.

Nezavisni hrvatski sindikati: Povucite svoju preporuku

Na preporuke kakve se putem šefova u državnim poduzećima dijele među radnicima reagirao je danas i Krešimir Sever iz Nezavisnih hrvatskih sindikata. U pismu premijerki Jadranki Kosor ističe:

"Zbog još uvijek važeće Odluke Vlade RH o davanju preporuke nadzornim odborima i upravama društava u većinskom vlasništvu Republike Hrvatske za pokretanje postupka pregovaranja oko izmjene kolektivnih ugovora, a u skladu s trenutnom gospodarskom situacijom, od 16. srpnja 2009. godine, koja diskriminira samo kolektivno pregovaranje unaprijed određujući smanjenje plaća od 10 postou tim društvima i time naravno diskriminira zaposlene u tim društvima, tražimo hitno povlačenje spomenute Odluke i sastanak predstavnika tih sindikata sa Vama".

Na današnjoj konferenciji za novinare Stanić i Sever su najavili da neće pristati na smanjenje plaća zaposlenicima državnih tvrtki i najavili prosvjede na jesen. Miomir Jačimović iz sindikata je postavio pitanje zašto bi se plaće smanjivale i zaposlenicima čija rijetka poduzeća pozitivno posluju, poput Hrvatskih pošta, Hrvatske lutrije ili AKD Zaštite.

"Dirne li Vlada u naše plaće i mi ćemo odgovoriti svim sindikalnim mjerama", najavio je Jačimović.
 
 
Preuzeto s: index.hr
Tekst: A.B.
Foto: Index
Objavljeno: 3.8.2009.
 
 
 
 
 
Vezani članci o temi: