Cestari izborili presedan: HAC će davati 10% novca zviždačima
(Dnevno.hr)<br>EKSKLUZIVNO - NOVI KOLEKTIVNI UGOVOR <br>Do sada najmoćnije oružje u borbi protiv korupcije Kolektivni je ugovor štiti zviždače od otkaza i jamči im anonimnost. Rezultat je to dugih pregovora Nezavisnog cestarskog sindikata i Uprave HAC-a, a koji se počinje primjenjivati unutar tvrtke koja je u žarištu korupcijskih afera.
Obraćanje radnika zbog opravdane sumnje na korupciju ili podnošenje prijave o toj sumnji Poslodavcu ili nadležnim državnim tijelima ne predstavlja opravdan razlog za prestanak radnog odnosa. Radniku nakon prijave o korupciji, a kojom se utvrdi da je Poslodavac oštećen, pripada 10% iznosa od utvrđene štete po okončanju postupka utvrđivanja štete i naplati iste. Radniku koji podnese prijavu o korupciji jamči se zaštita anonimnosti!
Sadržaj je to do sada najmoćnijeg 'oružja' u borbi protiv korupcije kojeg su usvojili cestari i počinju primjenjivati unutar HAC-a hrvatskoj javnosti prvi i ekskluzivno donosi portal Dnevno.hr.
Pojednostavljeno rečeno, u petak11. ožujka usvojen je novi Kolektivni ugovor u HAC-u s člankom 117. koji je, po mnogima, dosad prvo i jedino pravo hrvatsko 'oružje' u proklamiranoj borbi protiv korupcije.
Demotivirajući faktor svakome tko pokuša otuđiti novac
Inicijatori tog članka, iznimno su agilni čelnici Nezavisnog cestarskog sindikata koji su i zaslužni za otkrivanje mnogih afera u cestogradnji, koje su po nekim izračunima, samo u vrijeme Sanaderove vladavine oštetili državni proračun za gotovo nevjerojatnih 12 milijardi kuna.
Bitka za uvođenje tog članka dobivena je nakon dugih pregovora Nezavisnog cestarskog sindikata kojeg vodi Mijat Stanić. Kako ističu sindikalisti, ovo je konkretna mjera u borbi protiv korupcije i poticaj radnicima da prijavljuju korupciju, a demotivirajući faktor svakome od onih tko pokuša otuđiti naš novac. Ovo je i prilika da se ipak dio otuđenog novca vrati, a bez ove odredbe, u konačnici bi eventualni vraćeni iznos bio nemjerljivo manji, poručuju sindikalci.
- Nezavisni cestarski sindikat inzistirao je članku 117. upravo radi toga što je Vlada kojoj smo mi već davno predlagali takve odredbe dosad nije donijela takav zakon. Oni koji prijavljuju korupciju ne treba samo zaštititi, nego i nagraditi što smo mi često isticali. Vjerovat ću da se Vlada zbija želi boriti protiv korupcije kada će početi nagrađivati zviždače, a ne ih proganjati, kao što smo mi proganjani. Naše inzistiranje na takvoj odredbi u novom Kolektivnom ugovoru HAC-a malo je iznenadilo poslodavca. To je jednostavno jedna odredba koja se nije mogla odbiti - rekao je Mijat Stanić za Dnevno.hr. pohvaljujući i angažman Uprave HAC-a oko novog Kolektivnog ugovora s novom odredbom.
Motiv - proširiti krug ljudi koji prijavljuju korupciju
Upitani, pak, zašto 10 posto nagrade zviždaču, u sindikatu kratko poručuju.
- Ističemo da nas zanima povrat 'nestalog' novca, a ne samo afere radi afera. Ako je ukupna šteta od korupcije u cestogradnji za državni proračun od 12 milijardi kuna, primjenom našeg članka, država bi dobila 10,8 milijardi kuna. Zviždač ili zviždači dobili bi 1,2 milijarde kune - što bi u tom slučaju za državu bio mali trošak. Uvijek treba gledati s pozitivne strane. Motiv za 10 posto isplate je da se što višeproširi krug ljudi koji prijavljuju korupciju. Da ne budemo samo nas par zviždača, nego želim da više nikad nitko meni ne donosi materijale koji dokazuju korupciju. Umjesto toga, da taj netko sam to prijavi DORH-u ili poslodavcu. Naravno, uz upozorenje na odredbu iz novog članka 117. da zlouporaba prijave na korupciju predstavlja osobito tešku povredu iz radnog odnosa - poručio je Stanić, jedan od glavnih inicijatora odredbe za koju mnogi vjeruju da bi mogla biti uzor za zakonsko određivanje bitke protiv korupcije u cijeloj Hrvatskoj.
- Sama ideja došla je isključivo iz Nezavisnog cestarskog sindikata, ali smo našli suglasnost i sa drugim sindikatom. Bilo je nevjerica kada smo to predložili da će to i u takvom obliku proći. U izradi tog članka pomagali su nam naši sindikalni pravnici, iako vrlo rijetko koristimo usluge pravnika u kolektivnim pregovorima jer naša minimalna prava znamo. Naš cilj nije minimalno pravo, naš cilj je uvijek više. Naš cilj je da radnik dobije najviše što je moguće u skladu s mogućnostima poslodavca. Poticanje svijesti da ih on sam prijavljuje i da bude nagrađen. Sindikati se ne bi trebali toliko baviti korupcijom nego kolektivnim pregovorima. Želimo se osloboditi svih ovih aktivnosti koje nisu čisto sindikalne, nego na kolektivno pregovaranje i zaštitu prava iz kolektivnog ugovora - rekao je Stanić.
No, svejedno, inicijator nove odredbe ima poruku za one na nacionalnoj razini.
Članak 117.
(1) Obraćanje radnika zbog opravdane sumnje na korupciju ili podnošenje prijave o toj sumnji Poslodavcu ili nadležnim državnim tijelima ne predstavlja opravdan razlog za prestanak radnog odnosa.
(3) Radniku nakon prijave o korupciji, a kojom se utvrdi da je Poslodavac oštećen, pripada 10% iznosa od utvrđene štete po okončanju postupka utvrđivanja štete i naplati iste.
(4) Zlouporaba prijave na korupciju predstavlja osobito tešku povredu iz radnog odnosa.