- Uvidjevši da od političkih obećanja nema ništa, mi u Nezavisnom cestarskom sindikatu predložili smo i Kolektivnim ugovorom ugovorili odredbu o zaštiti zviždača, što je prvi takav slučaj u Hrvatskoj. Uveli smo i odredbu o nagrađivanju zviždača u iznosu od 10% vraćenih sredstava od prijavljene korupcije. Mišljenja smo da bi radi stvarne borbe protiv korupcije, ako za to kod mjerodavnih institucija postoji stvarna volja, ovakvu odredbu trebalo proširiti na sve građane i sve državne institucije i trgovačka društva u vlasništvu Države ili lokalne samouprave. Zato vam i u privitku dostavljamo prijedlog da se hitno donese zakon koji će to regulirati - stoji u priopćenju Nezavisnog cestarskog sindikata kojeg potpisuje njegov predsjednik Mijat Stanić, a danas ujutro je upućen predsjedniku Josipoviću, premijerki Kosor, Saboru i svim saborskim klubovima stranaka - od HDZ-a do SDP-a.

U dokumentu kojeg prvi objavljuje portal Dnevno navodi se i razlozi za predlaganje tog zakona.

- Posljednjih godina smo zasuti obećanjima Vlade, predsjednika Republike Hrvatske, vladajućih i oporbenih političara da će iskorijeniti korupciju i organizirani kriminal. Međutim u stvarnosti nije puno učinjeno jer nije donesen zakon koji bi uvjerio sve građane Hrvatske da će ih zaštititi od progona i šikaniranja ukoliko se aktivno uključe u tu borbu, a bez široke potpore svih, sva navedena obećanja ostat će samo mrtvo slovo na papiru i floskula kojom će se manipulirati masama u predizbornim kampanjama. Obzirom da je borba protiv korupcije i organiziranog kriminala interes svih, svi bi u njoj trebali sudjelovati. Praksa zapadnoeuropskih zemalja i ostalih zemalja visokog stupnja razvijenosti demokracije, transparentnosti i svijesti civilnog društva pokazala je da bez dobre zaštite i nagrađivanja osoba koje prijave korupciju, od uključivanja svih u tu borbu, a i od borbe same neće biti ništa, stoji u priopćenju u kojem se i navode dodatni razlozi za podnošenje tog prijedloga, ali i kritika dosadašnjih zakonskih rješenja.

''U praksi ništa nije učinjeno da borba protiv korupcije ojača''

Dnevno.hr pokreće dodjelu nagrade ''Zviždač''

Članak 117.
(1) Obraćanje radnika zbog opravdane sumnje na korupciju ili podnošenje prijave o toj sumnji Poslodavcu ili nadležnim državnim tijelima ne predstavlja opravdan razlog za prestanak radnog odnosa.
(2) Radniku koji zbog opravdane sumnje na korupciju podnese prijavu o toj sumnji Poslodavcu ili nadležnim državnim tijelima, jamči se zaštita anonimnosti.
(3) Radniku nakon prijave o korupciji, a kojom se utvrdi da je Poslodavac oštećen, pripada 10% iznosa od utvrđene štete po okončanju postupka utvrđivanja štete i naplati iste.
(4) Zlouporaba prijave na korupciju predstavlja osobito tešku povredu iz radnog odnosa.

- Sva obećanja i deklarativna obećanja neuvjerljiva su jer mi koji smo se kao zviždači uključili u ovu borbu ne samo da nismo zaštićeni ili nagrađeni nego smo najproganjaniji članovi Društva. Razvlači nas se po sudovima za uvrede časti jer institucije još ni jednu značajniju korupciju nisu dovele ni blizu kraja, ali zato se nama izriču stroge kazne i nabijaju troškovi koje ne mogu podnijeti niti najbolje plaćeni menadžeri, a sve iz razloga što institucije neprocesuiranjem štite osumnjičene počinitelje. Uz to pokušava nas se psihički slomiti stalnim anonimnim prijavama policiji, DORH-u i USKOK-u za tuđe ili izmišljene prekršaje ili malverzacije, međutim institucije su u tim slučajevima vrlo revne i naširoko se sve ispituje da bi završilo kao neosnovano, a kriminalci mirno rade svoj "posao" jer su institucije zauzete važnijim poslovima. Nadalje nas pokušavaju proglasiti ludima i neodgovornima, neradnicima i najvećim kriminalcima, što također "institucije" objeručke prihvaćaju, piše u priopćenju cestarskog sindikata u kojem i navode neke od, kako oni tvrde, protivnika borbe protiv korupcije.

- U praksi ništa nije učinjeno da borba protiv korupcije ojača. Svi oni pojedinci koji su nasjeli na političke izjave Vlade i predsjednika Hrvatske, te se uhvatili u koštac s tom pošasti, danas su najproganjaniji i najnepoželjniji članovi našeg Društva. Govorim to iz vlastitog iskustva jer sam prijavio i govorio o cijelom nizu korupcijskih afera u Hrvatskim autocestama d.o.o. Perfidnim metodama, a koristeći „institucije“ nakon prijava počinju podmetanja i progoni. Fronta boraca protiv korupcije vrlo je široka i financirana je državnim sredstvima ili sredstvima zarađenim korupcijom. U nju su uključeni visoko pozicionirani političari iz vlade i ljudi koje oni instaliraju, podržavaju i štite. Različiti su oblici kroz koje djeluju, a u HAC-u su u tu svrhu osnovali Udrugu branitelja i poštovatelja domovinskog rata HAC-a, koja ništa drugo ne radi osim što blati one koji prokazuju korupciju i pokušava ih uništiti. Osnivač Udruge je Željko Krapljan, bivši saborski zastupnik, a prvi predsjednik je bio Stjepan Klarić, direktor najvećeg sektora u HAC-u (preko 1500 radnika), tako da je njihov utjecaj najveći - navodi Mijat Stanić i podsjeća da su u HAC-u 11. ožujka potpisali Kolektivni ugovor kojim je ugovoreno pravo na nagradu za prijavu korupcije po povratu sredstava u iznosu od 10% utvrđene štete poslodavcu.

''Odredba iz Kolektivnog ugovora HAC-a u zakonu za sve građane RH''

Pravo na nagradu regulirano je člankom 117. koji govori o zaštiti zviždača.U zaključnom djelu priopćenja, Stanić navodi i razloge zbog kojih bi tu odredbu iz Kolektivnog ugovora HAC-a trebalo i ugraditi u zakon za sve građane Hrvatske.
 

- Cilj ugovaranja navedene odredbe bio je jačanje efikasnosti borbe protiv korupcije i širenje fronte na veći broj ljudi, jer je i fronta korupcijskih aktera kako sam naveo, vrlo široka i snažna, pa pojedinac nema nikakve šanse protiv njih. To bi u konačnici trebalo odvratiti svakog potencijalnog prijestupnika od namjere. Obzirom na izigrano povjerenje u zaštitu zviždača i svih ostalih koji prijavljuju korupciju, mjera nagrađivanja nužna je za razvoj borbe protiv korupcije.

U priopćenju se pojašnjava i iznos od 10%, pri čemu se naglašava kako se ''izvrtanjem teza javnosti plasira informacija da je puno 10%'' dok Stanić naglašava kako nije puno 10% nego 90% koje se vraćaju poslodavcu ili Društvu.

- U zemljama visoke demokracije nagrada za prijavu korupcije kreće se i do 25%. Navedena odredba se odnosi isključivo na radnike HAC-a, jer sindikati mogu ugovarati prava samo za svoje članove, a poslodavci ugovorena prava mogu primijeniti na sve svoje radnike. Manjkavost ove odredbe je u tome što se ona ne može primijeniti na sve građane koji prijave korupciju, a rezultat za poslodavca ili društvo je isti bez obzira tko prijavi korupciju. Nagradu za prijavu korupcije treba proširiti na sve građane i sva javna poduzeća i službe, od lokalnih samouprava do državnih, a ne samo za radnike HAC-a, poručuje Stanić.

Također, navodi i primjere dosadašnjih zakona o zaštiti zviždača koji, prema njegovom mišljenju, jednostavno nisu dovoljno dobri.

Stoga, Stanić nudi i zaključno objašnjenje.

- Sadašnji zakoni ničim ne stimuliraju suradnju građana u suzbijanju najvećeg zla naše današnjice, a to su korupcija i organizirani kriminal. Stoga predlažem da se hitno pristupi donošenju Zakona o zaštiti i nagrađivanju osoba koje u dobroj vjeri prijave korupciju. Obzirom da takav zakon u ovom trenutku ne postoji, moguća je zlouporaba i odredbi Kolektivnog ugovora HAC-a na način da osobe koje znaju za korupciju a ne rade u HAC-u, dokumentaciju predaju nekom od radnika HAC-a da umjesto njega podnese prijavu, a kasnije podjele nagradu od 10%. U cilju poticanja borbe protiv korupcije i onemogućavanja zlouporabe ugovorenih odredbi, molim Vas da svojim utjecajem potaknete hitno donošenje navedenog zakona - zaključna je poruka cestara predsjedniku, premijerki i svim šefovima stranaka.

Cestari izborili presedan: HAC će davati 10% novca zviždačima

 
 
Izvor: Dnevno.hr
Autor: Miroslav Edvin Habek
Photo: Mladen Prenc
Objavljeno: 24. 3. 2011.