Danas isplata preostalog dijela regresa u HAC-u
Jučer je održan sastanak Izvršnog odbora Podružnice HAC<br>Jučer je održan i sastanak predstavnika Poslodavca i Sindikata - Sindikati odbili prijedlog Poslodavca o smanjenju plaće za 10%. <br>Pritisak na radnike da se „dragovoljno“ odreknu 10% plaće<br><br><br>
Jučer je održan sastanak Izvršnog odbora Podružnice HAC
Donesene su slijedeće odluke:
- Ukoliko HAC do 31. srpnja 2009. (danas) ne isplati preostali dio regresa, NCS će u ponedjeljak podnijeti tužbu.
NCS ne pristaje na smanjenje plaća iz kolektivnog ugovora niti za jednu lipu a kamo li 10%. Radnici su se previše odricali i teško će podnijeti i porezne namete na ovu skupoću, i jedva sastavljaju kraj s krajem. Uštede treba tražiti u smanjenju potrošnje, odustajanju od investicija koje nisu neophodne i preuzimanju poslova koje za nas obavljaju vanjski izvođači. Središnjica NHS kojoj pripadamo jednoglasno je usvojila odluku kojom obvezuje sindikate svoje članice u tvrtkama koje su u većinskom državnom vlasništvu: „ Ne pristajemo na smanjenje plaća i drugih matrijalnih prava, nedamo ni jednu lipu”
- Također zaustaviti daljnje zapošljavanje, a teret posla ravnomjerno rasporediti na sve radnike. NCS neće pristati na otpuštanje niti jednog trenutno zaposlenog radnika.
- Ukoliko Poslodavac odluči jednostrano ukinuti Kolektivni ugovor, isti dan najaviti štrajk, a već sada pripremati organizacijsku strukturu ukoliko do štrajka dođe.
- NCS će sudjelovati u prosvjedima koji se pripremaju za mjesec rujan, a na kojima će pored sindikata sudjelovati i organizacije i inicijative civilnog društva, studenti, srednjoškolci, seljaci, mali obrtnici i umirovljenici.
Vjerojatno će biti pokušaja razjedinjenja radnika i okretanja pojedinih grupa radnika jedne protiv drugih kako bi lakše smanjili plaće i manipulirali radnicima. Pozivamo Vas da ne nasjedate na takve parole jer je svaki radnik i svaki posao bitan. Sada je iznad svega važno jedinstvo jer samo tako imamo šansu očuvati postojeće stanje. Pozivamo sve radnike da nam se pridruže jer što nas je više naši zahtjevi su jači. Uvijek moramo imati na umu „nas je više” i ako budemo jedinstveni nitko nam neće nametati svoju volju.
Razgovaralo se i o mnogim drugim neriješenim problemima o kojima ćemo pisati u narednim sindikalnim vijestima.
U srijedu navečer je izašao Bilten Udruge branitelja i poštovatelja domovinskog rata br. 13 s potpisom Ilija Bošković, u kojem podilazeći Upravi, na NCS svaljuju krivnju za stanje u društvu i radnicima sugeriraju pristanak na smanjenje plaća. Nije vrijedno spomena jer su sve pobrkali, ali i razotkrili do kraja svoje lice. Prvotno izdanje je povučeno s oglasnih ploča i zamjenjeno cenzuriranim, razblaženim novim izdanjem, ali mi ćemo originalno izdanje uskoro objaviti.
Sindikati odbili prijedlog Poslodavca o smanjenju plaće za 10%.
Poslodavac je sindikate upoznao sa smanjenjem plaća predsjedniku i članovima Uprave i obrazložio prijedlog Vlade da se pregovorima sa sindikatima dogovori smanjenje plaća za 10%. Sindikati su taj prijedlog o smanjenju plaća za 10% odbili i rekli da ne pristaju na smanjenje plaća niti za jednu lipu.
Zašto smo odbili prijedlog o smanjenju plaća?
Radnici nisu krivi za postojeće stanje, nisu trošili novce nego su radili i za svoj rad dobivali skromnu plaću, te žele i dalje raditi i biti plaćeni za svoj rad. Mi smo se prvih šest mjeseci odrekli povećanja koeficjenata za pojedina radna mjesta i rasta plaća po troškovima života, da bi nakon toga bili u još gorem stanju nego na početku godine.
U zadnjih desetak dana svakodnevno su iz Vlade stizale različite odluke o uvođenju nameta, a sutradan su mijenjane.
· Prvo su davane garancije da mjerama štednje neće biti zahvaćene plaće.
· Zatim je uslijedila preporuka o smanjenju plaća radnicima u državnim tvrtkama.
· Kad smo to jednoglasno odbili na našoj Središnjici, stigao je prijedlog da se umjesto 10% uvede krizni porez u iznosu od 6% na plaće i mirovine iznad određenog iznosa svima.
· Idućeg dana nas je dočekao prijedlog da se krizni porez smanji na 3% i da se PDV poveća za 1%, odn. na 23%.
· Nakon toga dolazi prijedlog da se uvedu dvije stope kriznog poreza (2 i 4%) i PDV 23%. Sve ovo je trebala biti kompezacija za 10%-tno smanjenje plaća državnim poduzećima. Također se spominjala i mogućnost rasta inflacije.
· Nakon uvođenja kriznog poreza i povećanja PDV-a ponovo se na stol vraća zahtjev za smanjenje plaća za 10%. Na upit naših predstavnika koji su sudjelovali u razgovorima u tripartitnoj skupini: Hoće li nas ove mjere izvući iz krize, Vlada je rekla da ne može ništa garantirati. Mi ne možemo i nećemo pristati na tolika odricanja bez ikakvih garancija.
NCS je na zadnjem sastanku s Poslodavcem najavio tužbu ukoliko do 31. srpnja ne bude isplaćen kompletan regres sukladno Kolektivnom ugovoru, a to je 50% prosječne bruto plaće za prethodnu godinu. Poslodavac je na jučerašnjem sastanku izvijestio Sindikate da će preostali dio regresa biti isplaćen danas ili eventualno u ponedjeljak ukoliko danas ne bi bilo dovoljno novaca na računu.
Od prekjučer popodne mnogi radnici koji obnašaju rukovodeće funkcije nam se žale da ih se prijetnjom smjene prisiljava da potpišu Izjavu kojom se dragovoljno odriču 10% plaće. To je presedan u dosadašnjoj praksi i govori koliko su neki izgubili kompas i više ne biraju sredstva da čak i doslovnom pljačkom i otimačinom utjeruju namete na plaće radnika. Danas rukovodiocima, a sutra i ostalim radnicima. Svojim plaćama raspolažu radnici i njihove obitelji, pa će oni i odlučivati da li mogu, hoće li, koliko i kome dati nešto od svoje plaće. Mi u NCS-u ne vjerujemo u dragovoljnost takvih „darovanja“.
Stav NCS-a: Ne potpisujte izjave o smanjenju plaće ukoliko to niste samostalno i svojom voljom odlučili. Ukoliko Vas netko nagovara ili prisiljava obratite se Upravi, a ako se plašite njima prijaviti takve pritiske i manipulacije slobodno se obratite predsjedniku Sindikata ili predsjedniku Podružnice HAC, bez obzira jeste li članovi našeg sindikata. Njihova imena objavit ćemo u svim dostupnim medijima i za takve ćemo tražiti otkaz Ugovora o radu, jer to spada u najteže povrede prava radnika i zlouporabu položaja.