HAC bacio 41 mil. kn na novi sustav nadzora
(Business.hr)<br>RADNICI PROTIV KAMERA <br>U Nezavisnom cestarskom sindikatu smatraju da je sustav nadzora blagajnika u naplatnim kućicama, koji je HAC-u isporučio King ICT, nepotreban jer već postoji sustav kontrole, a tim su novcem mogli udovoljiti Vladinim mjerama štednje<br>
Kako kaže predsjednik NCS-a Mijat Stanić, u HACu već imaju razvijen sustav kontrole naplate cestarine pa su kamere u naplatnim kućicama - bacanje novca.
"Već imamo sustav koji onemogućuje zloupotrebe poput prekategorizacije vozila. Osim kamera koje snimaju vozila na naplatnim mjestima, u tom sustavu radi 26 analitičara i 20 kontrolora. Fotografije se pohranjuju, transakcije se kontroliraju i nema ni teoretske šanse da se dogodi prekucavanje", objašnjava Stanić.
Tužba za 100 € dnevno
Naime, u Upravi HAC tvrde da neki blagajnici storniraju račune za kamione i potom prekucaju račun za vozilo niže kategorije i time razliku navodno stave u džep. Prema tvrdnjama NCS-a, to po postojećem sustavu kontrole naplate nije moguće.
"Sindikat je već upozoravao Upravu da odustane od svih neophodnih investicija u ovoj godini zbog
Predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata Mijat Stanić kaže da nakon propalih pritisaka Uprave i direktora u HAC-u da radnici dragovoljno pristanu na smanjenje plaće, isto sada pokušavaju učiniti u tvrtki Autocesta Rijeka-Zagreb. Stanić kaže da u ARZ-u Uprava predlaže direktorima sektora da pristanu na smanjenje plaće, što Stanić smatra pritiskom i protuzakonitim djelovanjem
štednje. Da su odustali od toga besmislenog uvođenja kamera u naplatne kućice, uštedjeli bi 41 milijun kuna, a to je točno onoliko koliko bi, prema napucima Vlade, trebalo iznositi 10-postotno smanjenje plaća u HAC-u u sklopu mjera štednje", upozorava Stanić.
S obzirom na to da je u jednim novinama iznesena tvrdnja da se kamere u naplatne postaje uvode jer blagajnici kradu i do 100 eura dnevno prekucavanjem računa, u NCS-u odlučili pokrenuti tužbu protiv nanesene štete i narušavanja ugleda radnicima na naplatnim kućicama.
Stanić uvođenje kamera smatra štetnim za HAC jer su nepotreban trošak. Možda je, kaže, ovdje riječ o nekim drugim interesima.
Uvođenje sustava nadzora nad blagajnicima HAC je ugovorio s tvrtkom King ICT, koja i inače ugovara unosne poslove s državom i državnim tvrtkama. Prema podacima Business.hr-a, HAC je od 2007. dosad ugovorio poslove vrijedne ukupno 85 milijuna kuna.
Ugovori King ICT-a
Osim ugovora vrijednog 41 milijun kuna za isporuku, ugradnju i puštanje u rad tehničke zaštite naplatnih postaja, King ICT je s HACom ugovorio i radove isporuke, ugradnje i instalacije sustava za satelitsko praćenje, zatim nadzor nad podzakupom poslovnog prostora, održavanje sustava za nadzor voznog parka te za nezavisni analitički izvještaj za naplatu cestarine. Tu je i ugovor za uspostavu novih, nadogradnju i proširenje postojećih funkcionalnosti sustava elektroničkog i beskontaktnog plaćanja cestarine.
U HAC-u pak nisu htjeli reći koliko su ugovora sklopili s tvrtkom King ICT i kolika je njihova vrijednost.
"Svi su ugovori s tvrtkom King ICT sukladno Zakonu o javnoj nabavi sklopljeni temeljem otvorenog postupka javne nabave i objavljeni u elektroničkom oglasniku javne nabave u Narodnim novinama", otkrili su nam u HAC-u.