MIJAT STANIĆ, predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata, kaže kako u naplatnim kućicama već postoji sustav koji onemogućuje zloupotrebe poput prekategorizacije vozila, a osim kamera koje snimaju vozila na naplatnim mjestima, u tom sustavu radi 26 analitičara i 20 kontrolora
 
Hrvatske autoceste nabavile su sustav nadzora blagajnika na naplatnim postajama vrijedan 41 milijun kuna, što u Nezavisnom cestarskom sindikatu smatraju apsolutno bespotrebnom investicijom.

Kako kaže predsjednik NCS-a Mijat Stanić, u HACu već imaju razvijen sustav kontrole naplate cestarine pa su kamere u naplatnim kućicama - bacanje novca.

"Već imamo sustav koji onemogućuje zloupotrebe poput prekategorizacije vozila. Osim kamera koje snimaju vozila na naplatnim mjestima, u tom sustavu radi 26 analitičara i 20 kontrolora. Fotografije se pohranjuju, transakcije se kontroliraju i nema ni teoretske šanse da se dogodi prekucavanje", objašnjava Stanić.

Tužba za 100 € dnevno

Naime, u Upravi HAC tvrde da neki blagajnici storniraju račune za kamione i potom prekucaju račun za vozilo niže kategorije i time razliku navodno stave u džep. Prema tvrdnjama NCS-a, to po postojećem sustavu kontrole naplate nije moguće.

"Sindikat je već upozoravao Upravu da odustane od svih neophodnih investicija u ovoj godini zbog

MJERE ŠTEDNJE
I u ARZ-u nagovaraju na smanjenje plaća

Predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata Mijat Stanić kaže da nakon propalih pritisaka Uprave i direktora u HAC-u da radnici dragovoljno pristanu na smanjenje plaće, isto sada pokušavaju učiniti u tvrtki Autocesta Rijeka-Zagreb. Stanić kaže da u ARZ-u Uprava predlaže direktorima sektora da pristanu na smanjenje plaće, što Stanić smatra pritiskom i protuzakonitim djelovanjem

štednje. Da su odustali od toga besmislenog uvođenja kamera u naplatne kućice, uštedjeli bi 41 milijun kuna, a to je točno onoliko koliko bi, prema napucima Vlade, trebalo iznositi 10-postotno smanjenje plaća u HAC-u u sklopu mjera štednje", upozorava Stanić.

S obzirom na to da je u jednim novinama iznesena tvrdnja da se kamere u naplatne postaje uvode jer blagajnici kradu i do 100 eura dnevno prekucavanjem računa, u NCS-u odlučili pokrenuti tužbu protiv nanesene štete i narušavanja ugleda radnicima na naplatnim kućicama.

Stanić uvođenje kamera smatra štetnim za HAC jer su nepotreban trošak. Možda je, kaže, ovdje riječ o nekim drugim interesima.

Uvođenje sustava nadzora nad blagajnicima HAC je ugovorio s tvrtkom King ICT, koja i inače ugovara unosne poslove s državom i državnim tvrtkama. Prema podacima Business.hr-a, HAC je od 2007. dosad ugovorio poslove vrijedne ukupno 85 milijuna kuna.

Ugovori King ICT-a

Osim ugovora vrijednog 41 milijun kuna za isporuku, ugradnju i puštanje u rad tehničke zaštite naplatnih postaja, King ICT je s HACom ugovorio i radove isporuke, ugradnje i instalacije sustava za satelitsko praćenje, zatim nadzor nad podzakupom poslovnog prostora, održavanje sustava za nadzor voznog parka te za nezavisni analitički izvještaj za naplatu cestarine. Tu je i ugovor za uspostavu novih, nadogradnju i proširenje postojećih funkcionalnosti sustava elektroničkog i beskontaktnog plaćanja cestarine.

U HAC-u pak nisu htjeli reći koliko su ugovora sklopili s tvrtkom King ICT i kolika je njihova vrijednost.

"Svi su ugovori s tvrtkom King ICT sukladno Zakonu o javnoj nabavi sklopljeni temeljem otvorenog postupka javne nabave i objavljeni u elektroničkom oglasniku javne nabave u Narodnim novinama", otkrili su nam u HAC-u.

Josip Bohutinski
Snimio: Hrvoje Knez
 
 
Objavljeno: 11.9.2009 u tiskanome izdanju Business.hr-a