HAC će zbog HDZ-a i Fimi Medie izgubiti još milijardu kuna?!
(Dnevno.hr)<br>POPUT PIJANIH MILIJARDERA <br>Toliko bi novca na sudu moglo od HAC-a tražit, ali i dobiti,i devet građevinskih tvrtki koje su s Hrvatskim autocestama, u vrijeme lanjskog predizbornog ludila, sklopile unosne poslovne ugovore, a koje su kasnije ostale i bez posla i bez novca.
Lanjsko ugovaranje nikad realiziranih poslova Hrvatskih autocesta i popratne skupe proslave tobožnjih otvaranja radova na dionicama na kojima do danas nije bačena ni lopata pijeska, a koje su poslužile samo za promociju vladajuće stranke, kao i za prebacivanja novca iz blagajne HAC-a u blagajnu HDZ-a, Hrvatske bi autoceste naknadno moglo stajati i do milijardu kuna štete!
Toliko bi novca, naime, na sudu mogle tražiti, ali i dobiti, građevinske tvrtke koje su s HAC-om u vrijeme lanjskog predizbornog ludila sklopile unosne poslovne ugovore, a koje su kasnije ostale i bez posla i bez novca.
Obećavali milijarde, a nisu imali ni za tri kamiona betona
Podsjetimo da su Hrvatske autoceste pred lanjske izbore sklopile ugovore s desetak građevinskih tvrtki za gradnju dionica Dubrovnik - Doli, Sisak - Buševac i mosta preko Drave, iako su svi direktori u HAC-u u to vrijeme znali da nemaju para ni za tri kamiona betona, a kamoli za gradnju tako skupih dionica. No, bilo je to predizborno vrijeme kada političari i njihovi poslušnici nimalo ne misle na to što će biti sutra, pa je Uprava HAC-a manirom pijanog miljardera potpisala na stotine milijuna kuna teške ugovore s Konstrukotorom, Hidroelektrom, Viaduktom, Osijek Koteksom, Zagorje Tehnobetonom, Strabagom, Skladgradnjom, Cestama Varaždin i Swietelskym.
- Hrvatska Vlada u vrijeme recesije neće zaustavljati velike projekte, kako bi to neki željeli, nego će ih nastaviti. Upravo oni su garancija za radna mjesta i sigurne plaće - klicao je tada, par dana prije lokalnih izbora, bivši premijer Sanader.
Sanader Kalmeti prepustio da građevinarima objasni da se "samo šalio"
Ni dva mjeseca kasnije, hrabro je utekao s Markova trga te je resornom ministru prepustio da građevinarima objasni kako on, ustvari, nije mislio ozbiljno.
Predstavnike tih tvrtki, međutim, objašnjenje tipa "samo smo se šalili" nimalo ne zadovoljova, pa su u nekoliko navrata poručili i Vladi i Upravi HAC-a da će, ako radovi uskoro ne počnu, na sudu tražiti odštetu za jednostrani raskid ugovora.
Zbog predviđenog poslovanja s HAC-om, oni su, naime, osim izgubljene dobiti pretrpjeli i veliku štetu, jer su, očekujući početak ozbiljnih radova, rezervirali skupu operativu, zaposlili nove radnike i nisu se natjecali za druge poslove u zemlji i inozemstvu. Budući da radovi do danas nisu počeli, a sudeći po velikoj suši u HAC-ovoj i državnoj blagajni uskoro ni neće započeti, građevinari će biti prisiljeni zadovoljštinu tražiti na sudu.
Zaposlenik HAC-a kazneno prijavio svoju Upravu i Vladu Republike Hrvatske
Ako, pak, znamo, da se ugovorena cijena svih radove na predviđenim novim dionicama i mostu preko Drave s PDV-om kretala oko 7 milijardi kuna (popis raskinutih ugovora pogledajte na priloženoj fotografiji), može se pretpostaviti da bi prevareni građevinari za odštetu od HAC-a mogli tražiti i do milijardu kuna.
Toliko bi, naime, razbacivanje predizbornim obećanjima moglo stajati Hrvatske autoceste, odnosno hrvatske porezne obveznike koji, na kraju, uvijek plate ceh.
Zbog tako sulude poslovne politike, koja bi u konačnici mogla uništiti čitavu tvrtku i zbog koje bi tisuće ljudi mogli ostati bez posla, jedan je zaposlenik HAC-a početkom godine podnio kaznenu prijavu protiv članova Uprave, ali i protiv Vlade Republike Hrvatske, koja je i najodgovornija za velike gubitke.