HAC duguje 85 milijuna za komunalni doprinos
(Novi list)<br>* Gradovi i općine muku muče s državnim poduzećem<br>* Dugovanja se akumuliraju još od prvih radova na dionicama autoceste koje prolaze kroz Jasenice, Benkovac i Posedarje. HAC nema novca i za dugove i za plaće pa radnici strahuju da će bez njih ostati
ZAGREB Hrvatske autoceste ovaj tjedan Općini Jasenice bi morale isplatiti 35 milijuna kuna na ime komunalnog doprinosa, a slična potraživanja prema ovom državnom poduzeću imaju i u Općini Posedarje, odnosno u Gradu Benkovcu. Potraživanje Općine Posedarje iznosi 31 milijun kuna, a Grada Benkovca – 16 milijuna kuna. Riječ je o neplaćenim doprinosima općinama i gradovima kroz koje prolazi autocesta, a navedeni iznosi akumuliraju se još od prvih radova na dionicama autoceste koje prolaze kroz spomenuta mjesta. Zbog obaveze prema općini Jasenice radnici HAC-a strahuju da Uprava neće imati dovoljno novca za isplatu plaća, ali ovaj strah po svemu sudeći nije utemeljen.
|
Stjepko Boban postojano šuti
O temi naplate komunalnog doprinosa, koju provode općine i gradovi, željeli smo jučer razgovarati s odgovornim ljudima u Hrvatskim autocestama, ali na razumijevanje nismo naišli. Iz Ureda za odnose s javnošću kroz cijelo jutro i popodne tvrdili su da ćemo dobiti odgovore, odnosno stav HAC-a o ovom pitanju, da bi naposlijetku dobili informaciju da odgovor nećemo dobiti. Predsjednik Uprave Stjepko Boban, naime, i inače ne odgovara na novinarska pitanja. Otkad je imenovan na čelo uprave poduzeća, on niti jednom nije odgovorio na naša pitanja, koja su se najčešće ticala kriminala koji se događa u Hrvatskim autocestama. |
Što se njihovog potraživanja tiče, u Općini Jasenice informirali su nas da je odluka u njihovu korist donesena na prvom i drugom stupnju upravnog postupka, što Hrvatske autoceste obavezuje da u roku od osam dana – dakle do kraja tjedna – isplate iznos potraživanja. Pravna služba HAC-a sad na raspolaganju ima mogućnost tužbe pred Upravnim sudom, kojom bi tražila poništenje odluka koje HAC-u ne idu u korist, ali taj pravni postupak ne odgađa izvršenje odluke, odnosno isplatu novca Općini Jasenice.
– Autoceste dobile su rok za dobrovoljno ispunjenje zahtjeva od osam dana. Oni bi nam novac morali uplatiti do kraja ovog tjedna, potvrdili su nam u nadležnim tijelima Općine Jasenice, napominjući da navedeni iznos koji potražuje od HAC-a općina već ubraja u dospjela potraživanja.
Pozitivnom ishodu spora nadaju se i u Posedarju, čiji je načelnik Ivica Juričević naglasio da njegova općina također ima pravo na naplatu komunalnog doprinosa.
- Ceste kroz našu općinu počela je graditi još »Rojsova pukovnija«. Dokumente građevine od HAC-a smo tražili temeljem Zakona i pravu na pristup informacijama, nakon čega smo pokrenuli postupak. Sad se nadamo da ćemo ostvariti svoje pravo na komunalni doprinos, ustvrdio je Juričević.