HAC gubi 15 milijuna kuna na karticama
KAKO STVARI IZGLEDAJU IZ DIREKTORSKOG KUTA<br>(Business.hr)<br>INTERVJU: STJEPAN KLARIĆ<br>Odbacujući optužbe, prije svega sindikalista Mijata Stanića, na svoj račun, direktor održavanja u HAC-u Stjepan Klarić tvrdi da se 'pokušava na silu napraviti afera', a nikoga ne zanima što u HAC-u godišnje nestane jedan posto kartica za naplatu cestarine vrijednih 13 do 15 milijuna kuna.
Uz pritvorene pa puštene članove uprava HAC-a u medijima je u posljednje vrijeme prozivan još jedan visokopozicionirani HAC-ovac - Stjepan Klarić, direktor Sekcije za održavanje. Među ostalim, tvrdilo se da je odgovoran za kupnju opreme po cijenama znatno višim od tržišnih, čime je HAC-u nanesena višemilijunska šteta.
•Jeste li zaista od tvrtke Signal-grad kupovali skupu opremu za signalizaciju u prometu, pa ste, primjerice, 2008. markere plaćali po 585 kuna, a godinu dana kasnije niste ih htjeli plaćati po 30 kuna?
Ne, to je laž. Markere po cijeni 585 kuna 2008. godine nismo kupovali, kao što je laž da ih 2009. nismo kupovali po cijeni 30 kuna. Imam dokumente s potpisima odgovornih osoba za 2008. i 2009., a to su Igor Perše i Damir Vrban, iz kojih se vidi da smo lani, kad su cijene bile tako niske, kupili ukupno 7500 komada tih artikala, dakle nije istina da se u HAC-u "zamračilo" 5,5 milijuna kuna.
•Postoji i verzija da je riječ o "podvaljivanju stavki, odnosno da ponuđač svjesno, u dogovoru s nekim iz HAC-a, ponudi robu koja vam ne treba i njoj drastično smanji cijenu, ali zato napumpa cijenu stavki koji vam trebaju. Tako njegov troškovnik bude povoljniji od konkurentskog, a vi na kraju kupite samo potrebnu robu.
Ja sigurno ne mogu organizirati kriminal sa 50 uključenih ljudi, jer tu robu netko mora naručiti, ovjeriti, ugraditi... Neka bilo tko kaže da sam po tom pitanju ikada sugerirao ili vršio pritisak na bilo koga. Pokušava se na silu napraviti afera, a mislim da bi trebalo nekoga zanimati i to gdje nestaje jedan posto kartica za plaćanje cestarine vrijednih 13 do 15 milijuna kuna.
•Jeste li povezani sa Signal-gradom i vlasnikom Davorom Sučićem?
Ne. Vlasnika te tvrtke ne poznajem i ne bih prepoznao.
•Tvrdi se da voditelje pojedinih tehničkih jedinica umrežavate plaćajući im tzv. pasivna dežurstva, koja navodno i sami sebi isplaćujete, do 10.000 kuna mjesečno?
To je još jedna notorna laž. Pasivno dežurstvo postoji otkad i HAC, i predviđeno je kolektivnim ugovorom. Voditelj tehničke jedinice 24 je sata u dežurstvu, pa i kad je kod kuće, a pasivno dežurstvo isključuje plaćanje bilo kakva prekovremenog rada, pa makar on morao zbog nekog problema u slobodno vrijeme doći i provesti sate na poslu.
Što se mene tiče, primam tu naknadu samo zimi, nešto manje od 5000 kuna, iako zapravo dežuram cijelu godinu i danonoćno mi dolaze informacije o svim problemima na cesti.
Uostalom, i osoba koja plasira te laži - Mijat Stanić, predsjednik Nacionalnog cestarskog sindikata (NCS), u ljeto 2009. primao je, kao voditelj tehničke jedinice u naplati, naknadu za pasivno dežurstvo zbog povećanog prometa, ali to nikada nije spomenuo.
•Sindikat vas proziva jer kooperantima plaćate poslove koje bi HAC, sa svojih 105 vozila za čišćenje, i sam mogao obavljati?
Nastojimo ne ovisiti o kooperantima, već samo kad je nužno, odnosno kad intenzivno pada snijeg. Godišnji je proračun Sektora za održavanje za redovno održavanje oko 120 milijuna kuna, uključujući i zimsku službu. Od toga je na usluge, uključujući kooperante, 2005. godine otpadalo 42 miljuna, što smo kontinuirano smanjivali tako da za 2009. iznosi 30,6 milijuna.
Troškove najma kooperanata zimske službe smanjili smo sa 19,5 na 13,5 milijuna kuna, iako se u tom razdoblju broj kilometara autoceste povećao sa 770 na 885. Kooperantima smo smanjili cijenu sata rada sa 510 kuna na prosječnih 435 kuna, a bilo bi zanimljivo usporediti kako se u tom razdoblju kretala cijena goriva. Kupili smo 16 kamiona da bismo smanjili ovisnost o kooperantima, a tako utjecali i na cijenu najma.
•Navodno zimi kooperantima isplaćujete puno novca kroz pasivno dežurstvo?
I taj smo trošak smanjili. Kod pasivnog dežurstva vlasnici moraju 1. studenoga dovesti svoja vozila u HAC-ovu bazu, a dok ne rade plaćamo im pasivno dežurstvo, i to u iznosu 8% cijene sata rada (bilo 10%). Nešto više dobivaju u dane kad su u aktivi, što znači da su vozači kod vozila i to plaćamo 15% (bilo 20%), a treća je cijena radni sat, koji se za 2009. prosječno plaća 435 kuna.
•A kolika je vaša plaća?
Moja je plaća oko 15.000 kuna, plus dodatak zimi. Zbog interesa HAC-a prešao sam u Zagreb i na to imam 1500 kuna dodatka za život odvojen od obitelji.
•Vaš pomoćnik, bivši HDZ-ov saborski zastupnik Željko Krapljan, navodno mjesečno prima 40.000 kuna?
U startu sigurno nema tako veliku plaću, no on je HRVI (ranjen) pa možda stoga ili zbog nečega drugoga ima određenu poreznu olakšicu.
•Kako ste se vi i Krapljan mogli zaposliti u HAC-u ako ste prije toga dobili vojnu mirovinu?
Ja sam do 2003. radio u MORH-u s činom pukovnika, nakon toga sam otišao u braniteljsku mirovinu, a početkom 2005. zaposlio sam se uHAC-u u Županji, i to po zakonskoj odredbi koja omogućuje ponovno zapošljavanje, odnosno stvaranje druge karijere. Dok sam bio u Županji, predložio sam tadašnjem šefu Ivici Mlinareviću reorganizaciju Sektora za održavanje, ustrojenom još u vrijeme kad smo imali neusporedivo manje kilometara autocesta.
Nismo imali jasne kriterije kada i zašto se što radi, nije se pratio radni učinak na dnevnoj osnovi... Primjerice, godišnje se na rezanje šiblja trošilo pet do sedam milijuna kuna, a ograda se uopće nije vidjela, grane su dolazile gotovo do bankine.
•Zajedno s Mlinarevićem, članom Uprave HAC-a navodno bliskom Vladimiru Šeksu, navodno provodite HDZ-ove interese?
Mlinarevića nisam vidio nikad prije HAC-a. On je živio u Osijeku, a ja u Županji. Tek kad je vidio da imam ideje kako bolje organizirati posao povezali smo se na tom području. Bliskost gospodina Mlinarevića i gospodina Šeksa nije mi poznata, a ako govorimo o pozitivnim rezultatima koji se interpretiraju kao interesi HDZ-a, onda nemam ništa protiv te insinuacije.
•Tvrdite da se protiv vas vodi organizirana kampanja?
Da, to najbolje potvrđuju sve sustavne laži koje se prezentiraju u javnosti na moj račun. Nažalost, neslužbene informacije koje se mogu čuti u HAC-u potvrđuju da dio tog linča dolazi i iz samoga HAC-a, a evo vam primjera: Na portalu Necenzurirano.com pojavila se sva sila nekih računa koja je moguće naći samo u našem internom informatičkom sustavu - dio je točan, no dio je krivotvoren.
Ostali su inicijali osobe koja ih je skinula, ali nikada nije procesuirana, tu postoji niz uključenih igrača.
•Dakle, netko iz kuće je svjesno krivotvorio račune?
Naravno, a pretpostavlja se i tko.
•Tko?
Ne mogu vam to reći jer nemam dokaza, ali svakako je to netko iz naše kuće. Zatražili smo očitovanje te osobe, ali je procesuiranje zaustavljeno. S konkretnim ću podacima izaći kada za to dođe vrijeme. Čak su objavili neke račune koje sam navodno ja potpisao, iako u doba kad su nastali uopće nisam radio u HAC-u.
•Vaši oponenti tvrde da ste u HACu zaposlili brata, rodbinu?
Tko ima takve spoznaje, neka prijavi. Čovjek koji me optužuje, sindikalac Stanić, zaposlio je puno rodbine i prijatelja, neki od njih rade i o mojem sektoru. Moj se brat prije mene zaposlio u HAC-u, a upravo ga je Stanić promovirao u voditelja smjene.
•Stanić tvrdi da ste Krapljan i vi napravili čistku te samo lani smijenili 10 do 15 voditelja tehničkih jedinica, te postavili mahom HDZ-ovce.
Smijenili smo tri voditelja tehničkih jedinica, i to tek kad smo izgubili vjeru da se bilo što drugo može napraviti. Neki od mojih najbližih suradnika su članovi NCS-a (Stanićev sindikat), a nisu članovi HDZ-a jer članstvo u HDZ-u nije uvjet napredovanja, barem ne kod mene.
•Osnivač ste Udruge branitelja i poštovatelja domovinskog rata HACa - Stanić je naziva klanom koji radi konkurenciju sindikatu?
Jedan sam od osnivača te udruge. Udruga nije socijalni partner, a napravili smo je po uzoru na Inu, Podravku i još neke tvrtke. Bio sam prvi predsjednik Udruge, dok nisam postao direktor sektora. Od tada nisam aktivan.
Ne postoji nikakav sukob udruga - sindikat, imamo i puno zajedničkih članova. Problemi su nastali nakon izbora za Radničko vijeće, gdje je lista skupine radnika dobila šest mandata kao i Stanićev NCS, koalirali su s jednim manjim sindikatom i opozvali Stanića iz NO-a HAC-a, u kojem je bio od 2005. do 2008. Sve to vrijeme, dok je za članstvo u NOu dobivao 3500 kuna mjesečno, nije otkrio ni jednu navodnu aferu u HAC-u, tek kad je "ispao" iz NO-a "otvorile" su mu se oči.
•Udruga se navodno raspada, a nezadovoljnici osnivaju novu?
Ne raspada se, napustilo nas je samo nekoliko od ukupno 1500 članova. Bilo je pokušaja osnivanja druge udruge, ali nije ih se dovoljno skupilo.
•Jeste li prije izbijanja afera u HACu imali bilo kakve informacije o, primjerice, poslovanju Skladgradnje?
Nisam, jer Skladgradnja nema veze s održavanjem. Slavena Žužula znao sam samo iz viđenja, s otvaranja pojedinih dionica autoceste.
•U HAC-u se stalno zapošljavaju novi ljudi. Bivši ministar Radimir Čačić na HTV-u je rekao da je u HAC-u od 3000 zaposlenih oko 1000 prekobrojnih?