HAC: Koncesionari u proračun uplatili nula kuna
(e-Zadar)<br>Ugovori<br>*U Ministarstvu još navode da koncesionar kao naknadu plaća i šest posto kamata<br>*Pritom Bina Istra pod koncesijom ima Istarski ipsilon od 1995. godine, a tvrtka AZM autocestu od Zagreba do Maclja od 2004. godine, no od toga državni proračun još nema nikakve koristi.<br>
Stoga ideje savjetnika premijerke Željka Lovrinčevića da bi se davanjem autocesta u koncesiju kako bi se brzo došlo do velikih iznosa za državni proračun, na primjeru Istarskog ipsilona i AZM-a padaju u vodu.
A razlog tome su koncesijski ugovori koji određuju da se koncesijska naknada plaća ne odjednom nego pomalo, kroz godine trajanja koncesije.
U oba slučaja koncesije na Ipsilonu i AZM-u riječ je o privatno-javnom partnerstvu. U AZM-u privatni partner je austrijska tvrtka Strabag (preko svoje tvrtke Pyhrn Concession Holding GmbH) koja ima 51 posto udjela u tvrtki AZM, a Republika Hrvatska 49 posto.
Prema podacima koje je Večernji list dobio od resornog Ministarstva prometa, mora i infrastrukture, AZM treba plaćati koncesijsku naknadu u iznosu od šest posto dividendi koje su isplaćene članovima društva, no AZM dosad nije poslovao s dobiti.