Prema navedenom Zakonu predsjednik i članovi Uprave obvezni su podnijeti izvješće o imovinskom stanju i ograničeni su u pogledu članstva u nadzornim odborima.

No, navedeni zakon, međutim, ne regulira pitanja vezana uz njihov radnopravni status, koji proizlaze iz obavljanja njihovih poslova, i utvrđen je menadžerskim ugovorom o radu, koji je u ime i za račun društva s njima sklopio Nadzorni odbor.

U slučaju opoziva, predsjednik i član uprave temeljem menadžerskog ugovora ima pravo s društvom sklopiti ugovor o radu na neodređeno vrijeme u skladu sa svojom stručnom spremom, radnim sposobnostima i iskustvom, s time da tijekom prvih 6 mjeseci zadržavaju plaću predsjednika, odnosno člana Uprave i pravo na korištenje automobila i mobitela o trošku društva.

Nakon isteka roka od 6 mjeseci, prestaju im sva druga prava osim prava koja proizlaze iz novog ugovora o radu, kao i za sve ostale radnike.

U slučaju da predsjednik i član Uprave ne prihvate nastavak rada u Hrvatskim autocestama, imaju pravo na otpremninu u iznosu od 12 svojih mjesečnih plaća isplaćenih u mjesecu koji je prethodio opozivu, uz otkazni rok od 6 mjeseci u kojem pridržava prava menadžerskog ugovora.

Mjesečna plaća člana uprave je 16 tisuća kuna, a predsjednika 17 tisuća kuna. Otpremnina bi, dakle, za člana uprave iznosila 192 tisuće kuna, odnosno 204 tisuće kuna za predsjednika.

Sjednica Skupštine Hrvatskih autocesta na kojoj bi trebali biti razriješeni predsjednik i dva člana Uprave, te imenovan novi predsjednik Uprave, sazvana je za srijedu, a kako nam je rekao Marijo Lovrinčević, smijenjeni član uprave HAC-a, on neće prihvatiti posao u HAC-u.

- Odlazim iz HAC-a, službeni automobili ću zadržati samo još mjesec dana, ali neću koristiti ni mobitel ni druge povlastice temeljem otkaznog roka od šest mjeseci, već samo pravo na otpremninu koja mi je potrebna dok ne nađem novi posao - rekao nam je Lovrinčević.

F. Laušić
 
 
Izvor: Slobodna Dalmacija
Autor: F.Laušić
Foto: CROPIX
Objavljeno: 24.11.2009.