Veliki poticaj za osnivanje HAC-ovog zatvorenog mirovinskog fonda dala je intenzivna tromjesečna aktivnost Nezavisnog cestarskog sindikata na osnivanju sindikalnog zatvorenog mirovinskog fonda. Normalni je poredak stvari da zatvorene mirovinske fondove osnivaju tvrtke, a sindikati samo u onim slučajevima kada to tvrtke ne mogu ili neće.

Tvrtkin zatvoreni mirovinski fond povoljniji je za radnike upravo zbog činjenice da na taj način i tvrtka može dati manja ili veća poticajna sredstva, pored onih državnih. Kada je u pitanju sindikalni zatvoreni mirovinski fond - onda je eventualno poslodavčevo davanje poticajnih sredstava za poslodavca mnogo skuplje nego davanje u vlastitome fondu. Stoga je realnije očekivati da će se poslodavac radije odlučiti za davanje poticajnih sredstava u vlastitome fondu.

O važnosti osnivanja i mirovinske štednje u trećem stupu mirovinskog osiguranja govori i činjenica da je i država to prepoznala i dala poticajna sredstva jednaka poticajnim sredstvima za stambenu štednju. Naime, iz prvoga i drugoga stupa mirovinskog osiguranja ipak ne mogu dolaziti mirovine koje osiguravaju normalan život umirovljenicima. Takva tendencija već je duže vremena prisutna u cijeloj Europi, gdje postoji mnogo oblika mirovinske štednje izvan redovnog obveznog sustava mirovinskog osiguranja.

Kako su naše mogućnosti odvajanja za mirovinsku štednju ipak znatno manje nego mogućnosti radnika u EU - izuzetno je važno da se iskoriste sva moguća poticajna sredstva. Zato Nezavisni cestarski sindikat pozdravlja osnivanje HAC-ovog zatvorenog mirovinskog fonda trećega stupa mirovinskog osiguranja.