Potez za smanjivanje korupcije?

U novom Kolektivnom ugovoru koji su sindikati ispregovarali sa Upravom Hrvatskih autocesta jedna stavka govori o tome da svakom radniku koji prijavi korupciju - ukoliko slučaj bude potvrđen kao vjerodostojan, a novac temeljem prijave vraćen poduzeću - pripada deset posto od iznosa koliko je bio težak korupcijski slučaj.

Evo što o tome kaže članak 117. novog Kolektivnog ugovora: "Radniku nakon prijave o korupciji, a kojom se utvrdi da je poslodavac oštećen, npripada deset posto iznosa od utvrđene štete, po okončanju postupka utvrđivanja štete i naplati iste."

Ukoliko, dakle, radnik HAC-a prijavi korupcijski slučaj težak stotinu milijuna kuna, a takvih prijava je u HAC-u bilo, radniku će pripasti deset milijuna kuna ukoliko se njegova prijava pokaže osnovanom, odnosno ukoliko nakon provedenog postupka poduzeće uspije vratiti ukradeni novac. Takvih , pak, slučajeva - da su Hrvatske autoceste uspjele vratiti novac otuđen zahvaljuzjući korupcijskim slučajevima - još uvijek nismo zabilježili.

Kao osiguranje od slučajeva zlonamjerne prijave korupcije i tamo gdje je nema, novi Kolektivni ugovor propisuje stavak koji kaže da će se zloupotreba prijave tretirati kao teška povreda službene dužnosti. U ugovor je na inzistiranje sindikata uvršteno i par stavaka koje imaju intenciju zaštit zviždača u poduzeću. Jedna od njih kaže da se radniku koji prijavljuje korupciju jamči zaštita anonimnosti, a druga - da radnik ne može biti otpušten jer je poslodavca upozoravao na korupciju.
 
 
Izvor: Novi list 
Autor: Ladislav Tomičić
Objavljeno: 14. ožujka 2011.