Pokušavajući sakriti svoju sve veću sramotu, koja je zadnjih dana isplivala u obliku privođenja i zadržavanja četvorice direktora i bivših direktora Hrvatskih autocesta povezanih s Fimi mediom, kao i objavljivanjem audio snimki koje kompromitiraju zamjenika direktora Sektora održavanja, Uprava Hrvatskih autocesta ovih je dana proizvela novi skandal.

Cenzurirali su, naime, vlastiti press clipping, odnosno izvješće Press Cut-a, tvrtke koju plaćaju novcem poreznih obveznika da za njih prikuplja i izrezuje tekstove iz raznih medija o Hrvatskim autocestama.

Umjesto korumpiranih direktora, kažnjavaju glasnike loših vijesti

Budući da mediji u zadnje vrijeme ne pišu dobro o HAC-u, čelnici tvrtke odlučili su, umjesto pravih krivaca za rušenje ugleda tvrtke, kazniti glasnike loših vijesti. Iz press clippinga su tako izbrisali članke "nepodobnih" novinara, onih, primjerice, koji su javnost u nedjelju izvijestili o tome da pojedini direktori u HAC-u primaju oko 40.000 kuna plaće, te da uz plaću primaju i mirovine. Zbog tako otvorenog suprotstavljanja Antikorupcijskom programu Vlade, Nezavisni cestarski sindikat otvorenim se pismom danas obratio premijerki Jadranki Kosor.

- Nepotpuni press clipping šalje se e-mailom na nižu upravljačku strukturu HAC-a. Na taj način se radnike, kojima se taj novinski presjek dostavlja, informira selektivno, odnosno od njih se pokušavaju sakriti informacije o pojedinim postupcima i osobama iz poduzeća ili politike. Ne znam zašto bi takve uratke plaćao HAC, jer ako netko želi cenzurirati nepodobne napise novinare, neka to plaća svojim, a ne novcem građana Republike Hrvatske – stoji, između ostalog, u otvorenom pismu premijerki, kojega je uime Nezavisnog cestarskog sindikata, potpisao Mijat Stipić, predsjednik tog sindikata.

Klarić i Krapljan imaju veću plaću od premijerke Kosor

Stanić u pismu potom prepričava detalje zadnjeg cenzuriranog teksta "Direktori u HAC-u imaju 40.000 kuna plaće, a neki imaju i mirovine", u kojem je novinar Večernjeg lista Josip Bohutinski pojasnio na koji način u HAC-u izigravaju Vladinu Odluku o ograničenju maksimalne plaće u državnim poduzećima (16.949 kuna), odnosno u kojem je naveo da velike dijelove plaće U HAC-u maskiraju dodatkom za pasivna dežurstva ( i do 10.000 kuna u bruto iznosu), naknadom za članstvo u NO, naknadom za odvojeni život i slično.

- Donošenje Odluke Vlade o ograničavanju maksimalne plaće zaposlenih u državnim poduzećima na 16.949 kuna neto, shvatili smo kao namjeru da sva primanja pojedinaca koji rade u državnim poduzećima moraju biti manja od tog iznosa. Ukoliko nije tako, onda je navedena Odluka licemjerna i služi jedino tome da narodu zamaže oči. Od svih se, naime, tražilo odricanje, a pojedinci su kroz razne naknade i dodatke višestruko premašili ograničeni iznos. Tražimo, stoga, da se novinski navodi provjere i da se preplaćena sredstva, ako ih je bilo, vrate, te da se odgovorni primjereno kazne. U protivnom, svi bi radnici s punim pravom mogli tražiti povrat neisplaćenih povišica, dijela regresa i božićnica, te raznih umanjenja i kriznog poreza – zaključuje svoje pismo premijerki sindikalist Mijat Stanić.

Rekordno visoke plaće nisu im bile dovoljne?

Dodajmo ovome da je cenzurirani članak kolege iz Večernjaka bio ponajprije uperen u ljude koji se vrlo često spominju u mnogim dosad neistraženim aferama, dakle u Stjepana Klarića, direktora Sektora održavanja, kao i njegovog zamjenika Željka Krapljana, koji imaju primanja viša i od predsjednika Uprave HAC-a, ali i od same premijerke.

Odlučivši se za cenzuru tih informacija Odgovorni u HAC-u procijenili su, vjerojatno, da nije uputno radnike informirati o tome da direktori, koje se sumnjiči za mnoge malverzacije, u isto vrijeme primaju jedne od najviših plaća u Hrvatskoj.
 
 
Izvor: Dnevno.hr
Autor: Damir Kramarić
Photo: Damir Kramarić
Objavljeno: 22. 11. 2010.