"Malo je to iritantno. Otišao bih u Osijek bez obzira na sve, ali uvijek mi zasmeta kad mi kažu da moram ići na neko otvaranje", kaže Stanić i dodaje kako su se radnici HAC-a nekad masovno prijavljivali za odlaske na proslavu otvaranja novih dionica, ali to im sada zbog krize više nije zgodno. "Čak i kod nas, u firmi u kojoj su dobre plaće, se osjeća kriza", rekao nam je Stanić i dodao kako zna da su svi šefovi tehničkih jedinica dobili odredbu da se pojave u Osijeku, ali i da njemu nitko nije rekao da mora još nekog dovesti.

Mjere štednje? Kakve mjere štednje?

A kako to već biva svaki put kad se u Hrvatskim autocestama otvaraju nova radna mjesta i ovoga puta pojavile su se sumnje u nepotizam i nezakonita postupanja. Naime, prema odredbama o štednji koje su zbog recesije dobile sve državne firme, HAC je dobio direktivu da zapošljava ljude koji žive u blizini radnog mjesta. Na taj način HAC bi mogao uštedjeti pozamašnu svotu novca na troškovima putovanja, a ovu direktivu ne bi trebalo biti teško provoditi s obzirom na velik broj molbi za posao koje HAC svakodnevno dobiva.

Zašto će onda u novoj postaji u Čepinu raditi nekoliko osoba s prebivalištem u Županji? I nije li čudno da dvije takve osobe nose prezime Klarić, koje, vidi čuda, dijele s direktorom Sektora za održavanje Stjepanom Klarićem? A upravo je tog Klarića Majda Rumora nedavno prozvala kao jednu od centralnih figura nepotizma i korupcije u HAC-u, zajedno sa Željkom Krapljanom koji je, tvrde naši izvori, najmanje dva cestara iz svog rodnog Siska zaposlio u Lučkom.

Radnici koji na posao moraju putovati gotovo stotinu kilometara teško se uklapaju u odredbe o mjerama štednje, jer troškove putovanja do njihovih radnog mjesta plaća upravo HAC. "Istovremeno će u