Unatoč zabrani iz Vlade, HAC je danas isplatio uskrsnice u vrijednosti 1.000 kuna svakom radniku, kako je to i propisano Kolektivnim ugovorom. Uskrsnice su, doduše, malo okasnile, jer je Uprava HAC-a isprva odbila radnicima isplatiti ugovoreni iznos. No, nakon što su sindikati prije mjesec i pol dana tužili Upravu HAC-a, shvatili su, valjda, da će trošak biti znatno manji ako kolektivnim ugovorom zajamčeni iznos budu uplatili sada, a ne nakon suđenja, za koje se unaprijed znalo tko će ga dobiti.

- Mnogi odvjetnici su nam se javljali i nudili svoje usluge, jer su znali da sud moramo dobiti. Na kraju je to uvidjela i Uprava, pa su danas uplatili uskrsnice za svih 2908 radnika, što znači da ćemo sada odustati od tužbe – ističe Mijat Stanić, predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata, koji je uime radnika, zajedno sa Sindikatom radnika hrvatskih cesta i autocesta, tužio Upravu HAC-a.

Sindikati će tražiti i isplatu regresa

Stanić dodaje da sindikati nisu odustali ni od isplate regresa, jer su zaključili da Vlada nije učinila ništa da bi uklonila probleme koji su doveli do gospodarske krize, što znači da nisu ukinuli povlastice saborskim zastupnicima, lažnim invalidima Domovinskog rata i ostalim lažnim invalidima, da nisu učinili ništa kako bi vratili opljačkanu imovinu, te da nisu depolitizirali uprave i nadzorne odbore državnih tvrtki, koje i jesu glavni generatori korupcije i pljačke.

- I dalje svakodnevno gledamo kako se netransparentno posluje u HAC-u i u drugim državnim tvrtkama, i dalje slušamo kako bivši direktori, koji su završili u zatvoru, od HAC-a potražuju milijunske otpremnine, pa nismo ludi u takvim okolnostima odreći se nečeg što nam je zajamčeno kolektivnim ugovorima. Ne propada, naime, država zbog naših uskrsnica i regresa, već zbog korupcije i pljačke velikih razmjera. Bivši direktor Sektora za naplatu cestarina HAC-a Željko Krapljan smijenjen je, primjerice, jer je maltretirao radnike, da bi nakon smjene dobio otpremninu od oko 140.000 kuna, iako nije otišao iz HAC-a, već je samo premješten na drugo radno mjesto. Sada nije direktor, već zamjenik direktora, no otpremninu je uredno primio. Zar bi se mi trebali odreći uskrsnica i regresa, kako bi HAC imao novca za ljude poput Krapljana? – pita se Mijat Stanić, koji je krajem prošle godine premijerki Kosor uputio prijedlog depolitizacije uprava i nadzornih odbora državnih tvrtki, smatrajući da baš u podobnim, a nesposobnim kadrovima, leži najveći problem ove države.

Poziv drugim sindikatima da učine isto

- Kada bi se uprave birale javnim natječajem, ne bi se događalo da nesposobni kadrovi godinama uništavaju državne tvrtke, te da na kraju još i dobiju milijunske otpremnine. No, budući da Vlada nije učinila ništa po tom pitanju, ni mi nismo spremni odreći se naših uskrsnica i regresa – vrlo je jasan Mijat Stanić.

On kaže da ne razmišlja o tome hoće li Vlada zbog isplate uskrsnica sada smijeniti direktora HAC-a Stjepka Bobana, kao što je nedavno smijenila direktora kutinske Petrokemije koji je radnicima odlučio isplatiti regrese unatoč zabrani Vlade.

No nakon pobjeda njegova sindikata može se očekivati da i sindikati u drugim tvrtkama učine sličan potez, pa je malo vjerojatno da će Vlada smjenjivati sve direktore koji provode zakon, te tako državi štede novac kojega bi izgubili plaćajući skupe sudske troškove.
 
 
Izvor: dnevno.hr
Autor: Damir Kramarić
Photo: pixsell
Objavljeno: 23.6.2010.