Imamo objašnjenje Konstruktora i IGH za skuplje kilometre autoceste!
(Dnevnik.hr)<br>O sumnjama u izvlačenje državnog novca iz Hrvatskih autocesta pri gradnji dionice autoceste Dugopolje-Ravča očitovao se izvođač radova Konstruktor i nadzornik IGH.<br>U Konstruktoru tvrde da je izgradnja kilometra autoceste poskupjela zbog drastičnog povećanja cijena nafte, cementa i čelika. Više cijene odobravao je IGH, no oni tvrde da kao nadzornici izvedenih radova na spornoj dionici nikako nisu mogli utjecati na njihovo kreiranje.
U Konstruktoru tvrde da je izgradnja kilometra autoceste poskupjela zbog drastičnog povećanja cijena nafte, cementa i čelika. (Foto: Dnevnik.hr)
Kalmeta i dalje ne zna ništa
Također iz IGH-a navode kako utvrđivanje cijena vantroškovničkih radova je u isključivoj ingerenciji investitora i neprenosivo je pravo na bilo koji drugi pravni ili fizički subjekt. ''Nadzor nije mogao utjecati na povećanje troškova u pogledu cijena gradnje, ako je do njih došlo'', ističu.
Resorni ministar Božidar Kalmeta tvrdi da o operativnom poslovanju Hrvatskih autocesta ne zna ništa no u to je teško povjerovati a demantirati bi ga mogli i ugovori u čijem smo posjedu. Već 2004. godine kao član Vlade Kalmeta je morao znati za takozvane ''iznimne'' nabave koje su Banski dvori odobravali HAC-u zbog nepredviđenih okolnosti.