U Konstruktoru tvrde da je izgradnja kilometra autoceste poskupjela zbog drastičnog povećanja cijena nafte, cementa i čelika. (Foto: Dnevnik.hr)

Od viših cijena izgradnje svakako su profitirali jer su za nadzor plaćani oko 3 posto od ukupne vrijednosti radova.
''Preko Konstruktora se nije izvlačio novac iz HAC-a. Mi smo bili vodeći partner konzorcija samo na prvoj dionici i to od Dugopolja do Šestanovca. Na toj dionici izvantroškovničkih radova bilo je samo 3 posto, što je za ovakav teren zanemarivo. Dionica Dugopolje - Šestanovac koštala je ukupno 6 milijuna kuna po kilometru, što je za teren kojim prolazi cesta s puno tunela i mostova minimalna cijena. Cijena jedne ceste u najvećem dijelu ovisi o cijeni nafte, čelika i cementa. U odnosu na dionice koje su se izvodile prethodnih godina, cijene nafte, čelika i cementa su porasle za 200 posto'', poručuju iz Konstruktora.
 
 

Kalmeta i dalje ne zna ništa

Također iz IGH-a navode kako utvrđivanje cijena vantroškovničkih radova je u isključivoj ingerenciji investitora i neprenosivo je pravo na bilo koji drugi pravni ili fizički subjekt. ''Nadzor nije mogao utjecati na povećanje troškova u pogledu cijena gradnje, ako je do njih došlo'', ističu.

Resorni ministar Božidar Kalmeta tvrdi da o operativnom poslovanju Hrvatskih autocesta ne zna ništa no u to je teško povjerovati a demantirati bi ga mogli i ugovori u čijem smo posjedu. Već 2004. godine kao član Vlade Kalmeta je morao znati za takozvane ''iznimne'' nabave koje su Banski dvori odobravali HAC-u zbog nepredviđenih okolnosti.

Samo na njima Dalekovod je zaradio 307 milijuna kuna. Tvrtka koje je opremala većinu autocesta s HAC-om je kasnije, mimo javnog natječaja, izravnom pogodbom ugovorila još 700 milijuna kuna poslova. Inače Dalekovod je član konzorcija u čijem je vlasništvu šibenski TLM koji se našao pod istragom zbog jeftine struje dobivene od HEP-a.

 
Izvor: Dnevnik.hr
Autor: J.F.
Objavljeno: 11. 1. 2011.