Je li HDZ preko općina izvlačio novac iz HAC-a?
(Poslovni dnevnik)<br>Na čelu svih općina i gradova koji su se željeli ovrhama naplatiti od HAC-a su hadezeovci, a ugledali su se na Milinovićev Gospić
Državno odvjetništvo zaustavilo je pet općina i gradova koji su željeli ovršiti račun Hrvatskih autocesta za oko 130 milijuna kuna, te ispituje zakonitost njihovih rješenja koja su im poduprli uredi državne uprave Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Štoviše, od izvora iz HAC-a doznajemo da su napokon dobili mišljenje Odvjetništva, po kojem će HAC tražiti povrat oko 20 milijuna kuna koje su dosad isplatili Gospiću, Perušiću i Lovincu na ime komunalne naknade od 2009.
Iako su o problemu naplate u Državnom odvjetništvu upoznati još prije više od dvije godine, povod za reakciju je bio prošlotjedni potez općine Jasenice koja je ovrhom htjela skinuti 35,2 milijuna kuna HAC-u. Proračun im je inače oko pet milijuna kuna. Uz nju, općina Brinje je bila pred odlukom da ovrhom skine 43,3 milijuna s računa HAC-a, što je sedam puta više od njenog godišnjeg proračuna, općina Posedarje traži 31,1 milijun, grad Benkovac skoro 17 milijuna, općina Ljubeščica 1,2 milijuna kuna. Svi oni slijede primjer Gospića koji je još prije dvije godine, za vrijeme bivše HAC-ove uprave na čelu s Juricom Prskalom dobio 6,6 millijuna kuna. Za njim Perušić je naplatio 4,4, dok je s Lovincom sklopljena nagodba o plaćanju 19,5 milijuna na rate. Sve ove općine i gradovi imaju jednu zajedničku osobinu, a to je da je na vlasti HDZ. Iznimka je Brinje koje na čelu ima nezavisnog načelnika, ali uz podršku lokalnog HDZ-a i partnera u vijeću. Sve općine i gradovi, osim Ljubeščice koja traži najmanji iznos, su iz Ličko senjske i Zadarske županije. "Radi se o čistom ...
Kalmeta i njegovi ljudi su upleteni u loše upravljanje HAC-om, i u firmi i izvan nje nanose nam ogromnu štetu. Nama i cijeloj Hrvatskoj. Kalmetu bi trebalo što brže udaljiti iz njegovog resora - poručio je Mijat Stanić, šef Nezavisnog cestarskog sindikata.Te tri jedinice lokalne samouprave iz zadarskog zaleđa, dakle, od HAC-a traže ukupno oko 87 milijuna kuna, a njihove prijetnje najavom ovrhe odlukom čelnika Jasenica postale su realnost. Cinici bi rekli da su na ''''domaćem zadarskom'''' terenu svemoćnog ministra Božidara Kalmete, ''''njegovi'''' načelnici i gradonačelnici zbog novca sada krenuli i protiv ''''njegovog'''' HAC-a. No, to se očekivano, negira.
Ministar Kalmeta žrtvuje ''''svoje'''' direktore u HAC-u
HAC novim pravilnikom o radu želi ''''začepiti usta'''' zviždačima!
Nova afera: HAC dva nefunkcionalna ''''touch - screen'''' zaslona platio milijun kuna
Cestari izborili presedan: HAC će davati 10% novca zviždačima
Krapljan priznao da je skidanje do gaća u HAC-u nezakonito
- Ne idemo mi protiv nikoga, samo se borimo za naša prava. Ne borimo se protiv Kalmete – borimo se samo za komunalni doprinos za dionicu autoceste kroz našu općinu izgrađene još u vrijeme Čačićeva mandata - poručio je Martin Baričević, načelnik Jasenica i prije nego što smo ga upitali ima li, kako cinici kažu, hrabrosti pokrenuti borbu protiv Kalmete na ''''domaćem terenu''''. No, ipak je nevoljko prokomentirao svoju nedavnu izjavu da je mnogim općinama HAC platio milijunske iznose na temelju komunalnih doprinosa. Pritom je naveo da su to općine u Lici i u južnijoj Dalmaciji
- HAC je platio Općini Lovinac oko 30 milijuna kuna, komunalni doprinos je plaćen i Dugopolju oko sedam milijuna kuna. I Gospić je dobio milijune kuna, Brinje sad idu u ovrhu za 43 milijuna kuna. Ne znam zašto bismo se mi morali odreći nečega što nam pripada '''' - izjavio je HDZ-ov načelnik Baričević u Slobodnoj Dalmaciji još prije samo desetak dana.
No, i tu postoji kvaka. Naime, HAC odriče pravo na ''''nešto što nam pripada'''' Baričeviću, ali i čelnicima Posedarja i Benkovca objašnjavajući im da su krivo shvatili zakone, da su ''''debelo'''' zakasnili i da su prekasno tražili određene dokumente od nadležnih ministarstava.
''''Debelo'''' kašnjenje
Naime, u HAC-u tvrde da je dopunama Zakona o gradnji iz 2004. već u ishođenju građevinskih dozvola trebalo uplatiti komunalni doprinos jer bez toga ne bi bilo dozvole. A svi koji sada traže uplatu komunalnog doprinosa – ''''debelo'''' su zakasnili. HAC-u prilog ide i njihovo pozivanje da su građevinske dozvole za autoceste na zadarskom području izdane od 2001.-2003. godine. Tada, tvrde u HAC-u, nije bilo obvezno plaćanje komunalnog doprinosa. To je uvedeno tek 2004, i to samo za zatvorene građevine, a mogućnost komunalnog doprinosa za ''''otvorene'''' građevine – iliti autoceste, uvedena je tek Pravilnikom iz 2006. godine, poručuju iz HAC-a pozivajući se na Ministarstvo graditeljstva.
Zašto tek sada, pitaju se u HAC-u, a taj odgovor Baričević je prepustio svojim stručnim suradnicima u Općini koji su pokušali objasniti da njihov zahtjev za 35,2 milijuna nije retroaktivan, te da nije pao u zastaru. Osim toga, istaknuli su i da imaju obvezu ispostaviti rješenje o naplati komunalnog doprinosa za objekt izgrađen na temelju građevinske dozvole. Ako to ne učine, mogu biti u prekršaju ili, ne daj Bože, optuženi čak za nesavjesno poslovanje.
No, u svemu tome – ključna je građevinska dozvola za autocestu do koje općinari nisu mogli dugo doći. U HAC-u, pak tvrde, da su je i prekasno zatražili. No, je li zahtjev za dostavom izdane građevinske dozvole prekasno zatraženi, zaključite sami iz dopisa odvjetnice Katje Jajaš, koja zastupa Općinu Jasenice.
Nadležno Ministarstvo zaštite okoliša , prostornog uređenja i graditeljstva nikada nije dostavilo građevinske dozvole Općini Jasenice, već ih je ista zatražila dopisom koji je u ministarstvu zaprimljen 11. prosinca 2009. godine, odnosno nedostavom građevinskih dozvola tijelo državne uprave koje je donijelo akt na temelju kojeg je izgrađena građevina za koju je obračunat komunalni doprinos nije postupilo po tada važećoj odredbi članka 24. st. 1. Zakona o komunalnom gospodarstvu. Kako bi ostvarila svoja prava na naplatu komunalnog doprinosa Općina je, sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama zatražila od nadležnog Ministarstva dostavu građevinskih dozvola koje se odnose na trasu auto ceste A1 koja prolazi kroz Općinu Jasenice. Nakon pribave građevinskih dozvola Općina Jasenice je po službenoj dužnosti pokrenula postupak te donijela rješenje o obvezi plaćanja komunalnog doprinosa u iznosu od 35.272.460,80 kuna - stoji u dopisu odvjetnice Katje Jajaš.
Raspad vlasti na svim razinama
- Ovaj zahtjev je posljedica raspada vlasti na svim razinama kada svi žele, na bilo koji način, ugrabiti sve što se može. HAC je podigao cijeli taj kraj u život gradnjom autoceste. Sada, žele pljačkati HAC nekakvim neprirodnim zahtjevom s mršavim uporištem u retroaktivnoj primjeni zakona. Autocestu su dobili 2003., zatražili su dostavu građevinske dozvole 2009., a sada traže plaćanje komunalnog doprinosa za autocestu što se nije trebalo plaćati do 2006. Svejedno mi je jesu li to Kalmetini ljudi na terenu ili Kalmetini ljudi u ministarstvu. Kalmeta i njegovi ljudi su upleteni u loše upravljanje HAC-om, i u firmi i izvan nje nanose nam ogromnu štetu. Nama i cijeloj Hrvatskoj. Kalmetu bi trebalo što brže udaljiti iz njegovog resora - poručio je Mijat Stanić, šef Nezavisnog cestarskog sindikata poručujući kako se ne smije dopustiti daljnja pljačka HAC-a - pogotovo ne od ljudi, kako tvrdi, koje je HAC gradnjom autoceste vratio u život.