Kolektivni ugovor potpisan je u HAC-u prije manje od tjedan dana, a oko njega se već podigla velika prašina. Naime odredbu ugovora prema kojoj će ''zviždači'' dobiti 10 posto od utvrđene štete koju su prijavili, osporila je Udruga branitelja i poštovatelja Domovinskog rata Hrvatskih autocesta d.o.o. koja je navela kako su Sindikati i Uprava potpisali nezakoniti Kolektivni ugovor.

Nezavisni cestarski sindikat upravo je ovu odredbu smatrao dosad najmoćnijim oružjem u borbi protiv korupcije, no Udruga branitelja označila ju je kao kazneno djelo.

Odredba se, čini se, nije svidjela niti predsjedniku Uprave Stjepku Bobanu, koji kako navodi Večernji list, sada navodno tvrdi da su mu je podmetnuli njegovi predstavnici koji su vodili pregovore. Večernji neslužbeno doznaje da je Boban pozvao sindikate da potpišu izmjenu kolektivnog ugovora prema kojem bi se ta nagrada eliminirala.

Upitali smo stoga za komentar resornog ministra i jedinog člana Skupštine HAC-a, Božidara Kalmetu.

- Kolektivni ugovor nisam vidio jer to nije moj posao, ali ako su zadovoljni sindikati i uprava, i ja sam zadovoljan takvom odlukom - rekao je Kalmeta za portal Dnevno.

''HAC bi mogao nagraditi i one koji su prijavili već poznate afere''

Mijat Stanić iz Nezavisnog cestarskog sindikata naglašava kako je kolektivni ugovor potpisan i na snazi, neki ga mogu čak i zakonski osporavati, ali sada se primjenjuje, uključujući i članak 117. o isplati 10 posto zviždačima.

No, Udruga branitelja spominje i podmetanje.

- Od Predsjednika Uprave tražimo poduzimanje mjera protiv onih koji su mu ovo „podmetnuli“, a od Direktora sektora za ekonomske i financijske poslove tražimo odstupanje s mjesta direktora koji je po tom nezakonitom Kolektivnom ugovoru dan uoči izbora za Radničko vijeće požurio pustiti isplatu regresa - zaključuju te Udruge.

Istodobno, Sindikat vjeruje kako bi se odredba o nagrađivanju zviždača mogla primjenjivati i retroaktivno, odnosno da bi HAC mogao po istom principu - 10 posto, nagraditi sve one koji su dosad prijavili već poznate HAC-ove afere. A ti bi iznosi mogli biti enormni jer, prema dosadašnjim procjenama, u samo šest godina Sanaderove vladavine zbog afera u cestogradnji državni je proračun oštećen za gotovo 12 milijardi kuna.

Podsjetimo, osim nagrađivanja, kolektivni ugovor kojeg su potpisali Uprava i sindikati, propisuje zaštitu anonimnosti zviždača te jamči da prijavljivanje opravdane sumnje na korupciju i podnošenje prijave ne predstavlja opravdan razlog za prestanak radnog odnosa zviždača.

Više o ugovoru pročitajte u tekstovima:

Cestari izborili presedan: HAC će davati 10% novca zviždačima

 
 
Izvor: Dnevno.hr
Autor: H.A./dnevno.hr
Photo: Pixsell
Objavljeno: 17. 3. 2010.