Kalmeta ne može odgovarati za tvrtke u njegovom resoru?!
(Novi list)<br>Ministar ne razmišlja o ostavci<br>ZAGREB – Ministar prometa Božidar Kalmeta izjavio je danas da se ne osjeća odgovornim za stanje u Hrvatskim autocestama (HAC) te ocijenio da današnja uhićenja čelnih ljudi te tvrtke pokazuju funkcioniranje pravne države.
»Zapovjedne odgovornosti nema. Ja ne mogu odgovarati za čitav niz tvrtki koje se nalaze u mojem resoru i ako se u tim tvrtkama nešto dogodi na bilo kojoj razini. To je jednostavno nemoguće«, rekao je Kalmeta novinarima uoči današnje sjednice Vlade, komentirajući uhićenja čelnih ljudi HAC-a.
Dodao je da je već ranije sam inicirao, kako je rekao, raščišćavanje u nekim javnim poduzećima tako da se »apsolutno ne osjeća odgovornim«.
Nema baš nikakve moje dgovornosti, nema razloga da dam mandat na raspolaganje, poručio je.
»Pravna država i institucije pravne države rade svoj posao. Treba ih pustiti da u miru rade«, rekao je ministar.
Upitan vjeruje li u nevinost uhićenih, odgovorio je kako je svatko nevin dok mu se ne dokaže krivnja, te da treba pričekati kraj istrage.
Ponovio je svoju ocjenu da je klima unutar HAC-a bila loša i da je zbog toga došlo do smjena u toj tvrtki, a uhićenja su, rekao je, »jedan novi moment«.
Upitan bi li »zbog loše klime u javnosti« mogao odstupiti s mjesta ministra, odgovorio je kako o toj klimi »javnost kaže ono što misli na izborima«.
A na izborima na koje je izlazio, kaže, od parlamentarnih do lokalnih, »klima je uvijek bila jako dobra«.
»Kad se ona promijeni, budite sigurni da me neće trebati nagovarati«, rekao je i dodao da se ne smatra nesmjenjivim.