Kamere u naplatne kućice jer blagajnici ukradu i 100 € na dan
(Večernji list)<br>Autor: Iva Puljić-Šego/VLM<br>Hrvatske autoceste snimat će rad svojih zaposlenika<br>Uočili su da pojedini blagajnici imaju i do deset puta više tzv. prekucavanja – da storniraju račune, primjerice za kamione.
Kamion prođe bez traga
| Protiv postavljanja kamera u naplatne kućice pobunio se Nezavisni cestarski sindikat pa je zatražio i mišljenje Agencije za zaštitu osobnih podataka. Agencija je isprva dala mišljenje da ne mogu snimati radnike bez njihova pristanka. Međutim, nije definirano na koji bi način radnik trebao dati taj pristanak pa je HAC odluku o snimanju naplate uveo u pravilnik o radu kojeg se mora držati svaki zaposlenik. Agencija je, kažu u HAC-u, naknadno poslala još jedan dopis u kojem se zapravo daje pozitivno mišljenje za snimanje procesa naplate. |
U HAC-u sumnjaju da neki od zaposlenih u naplatnim kućicama na različite načine potkradaju novac od cestarina. Uočili su da pojedini blagajnici imaju i do deset puta više tzv. prekucavanja – da storniraju račune, primjerice za kamione.
– Kad vozilo prolazi kroz naplatu, poseban uređaj prije rampe dodjeljuje mu kategorizaciju koja se ispisuje na odčitaču. Međutim, kategoriju mora potvrditi i blagajnik koji je poslije može poništiti s izlikom da je pogriješio pri utipkavanju – objašnjava naš izvor iz HAC-a.
Jasno da radnici katkad doista omaškom stisnu krivu tipku, no indikativno je, kaže, da se nekima to događa mnogo češće nego ostalima. U HAC-u su napravili i analizu naplatnih kućica na kojima ima najviše storniranih računa, odnosno prekategorizacija vozila te je jedan od prijedloga bio da se zaposleni s tih naplatnih postaja prebace na one manje frekventne.
Naš sugovornik ističe kako je zanimljivo da se zaposleni na naplatnim postajama otimaju da rade baš na onima na kojima je najveći promet. Jednaku plaću, koja s dodacima za noćni, smjenski rad i rad blagdanima iznosi 7000 kuna zaradili bi, dodaje, i na onima na kojima je promet znatno manji.
Alarmima protiv provala
Novac se potkrada, kaže naš izvor, i tako što blagajnici u kompjutor utipkaju da je prošlo vozilo SFOR-a ili policije, odnosno ona koja su oslobođena plaćanja cestarine pa si naplaćenu svotu spreme u džep. U HAC-u ne mogu procijeniti koliko je novca na taj način ukradeno, ali barataju brojkom od sto eura koju blagajnik na prometnoj postaji može uzeti u jednom danu.
Iako ne otkrivaju koliko su ukupno kamera kupili ni na koliko će naplatnih postaja biti postavljene, u HAC-u kažu kako je njihova vrijednost 2,7 milijuna kuna. Preostalih malo manje od 32 milijuna kuna stoji cjelokupan sustav tehničke zaštite koji će se uvesti u naplatne kućice.
Naime, osim kamera u kućicama će biti i tihi alarm povezan s policijom koji će blagajnik moći pritisnuti bude li potrebno, sustav protuprovalne zaštite, sustav kontrole pristupa i sl. Ta bi se zaštita u naplatne kućice trebala postaviti do kraja 2010. godine.
|
|
Foto: Nenad Dugi (Cropix)
UPRAVA Hrvatskih autocesta odlučna je u namjeri da stane na kraj lopovluku u vlastitoj tvrtki pa su tako donijeli odluku da postave nadzorne kamere, vrijedne 2.7 milijun kuna, a koje bi kontrolirale svoje zaposlenike i spriječile krađu novca pri naplati cestarine. Štoviše, cjelokupan sustav tehničke zaštite koji će se uvesti u naplatne kućice stoji 32 milijuna kuna.
Naime, kako piše Večernji list, u HAC-u sumnjaju da neki od zaposlenih u naplatnim kućicama na različite načine potkradaju novac od cestarina. Uočili su da pojedini blagajnici imaju i do deset puta više tzv. prekucavanja – da storniraju račune, primjerice za kamione, a navodno blagajnik na prometnoj postaji može ukrasti u jednom danu i do sto eura!