Kosor je izjavila i da pritiske iz Slovenije da Hrvatska mora što skorije potpisati arbitražni sporazum, odnosno da bez parafiranja sporazuma otpada predviđeni sastanak Kosor i slovenskog premijera Boruta Pahora ne bi tumačila kao pritiske. »Sve ide svojim tijekom. Mi smo prvi dio posla, deblokadu pregovora, obavili što smatram velikim zajedničkim uspjehom. Sad ide drugi dio posla i kad se dogovorimo onda ćemo taj sporazum parafirati, odnosno potpisati«, izjavila je Kosor napomenuvši da će se prije toga svakako konzultirati s predsjednikom Republike i predstavnicima parlamentarnih stranaka. Na tvrdnju novinara da je Pahor bio jasan jer ako nema parafa do četvrtka slijede nove komplikacije Kosor je kazala »i ja sam potpuno jasna«.

Mesić je pojasnio svoju izjavu kojom je cijeli sustav optužio za korupciju kazavši da se stvari moraju sustavno riješiti, a trenutačno »sustav omogućava, kako kaže narod, da prilika čini lopova«. Javne nabave trebaju biti potpuno transparentne, a nadzorni odbori odgovorni za posao koji rade i u njima trebaju biti kompetentne i odgovorne osobe. Mesić u tome očekuje i promjene nekih zakona. Kosor očekuje da će centraliziranje sustava javne nabave doprinijeti uštedama i biti mjera prevencije korupcije. Također, mnogo očekuje i od OIB-a koji će u potpunosti profunkcionirati početkom sljedeće godine. Upitani je li novac iz afere kamioni završio u HDZ-u Mesić je izjavio »otkud vam to«, dok je Kosor dodala da je istraga u tijeku te da kompetentna tijela rade svoj posao.

Kosor ne zna odakle novinarima to da bi Ljubo Jurčić i Željko Lovrinčević mogli ući u Vladu, ali u konzultacijama i potpori želi uključiti sve koji žele pomoći i imaju znanja i iskustva.

Mesić je, pak, izjavio da će ići svjedočiti u Haag pozove li ga obrana generala Čermaka.

T. PONOŠ
 
Uspješne hrvatske mirovne misije
Govoreći o 10 godina sudjelovanja Hrvatske u mirovnim misijama Mesić je naglasio da je Hrvatska bila »konzument strane pomoći kad je trebalo uspostaviti mir u ratu koji nam je bio nametnut sa svim karakteristima genocidnosti«. Istaknuo je da su naše misije u svijetu vrlo uspješne, računajući i onu u Afganistanu te da spadamo u rijetke zemlje koje nemaju gubitaka u misijama što znači da su dobro opremljene, uvježbane te da dobro prezentiraju Hrvatsku. Kosor je posebno istaknula činjenicu da u tim misijama sudjeluju i žene i daju im velik doprinos. Naglasila je da pripadnici mirovnih snaga iz Hrvatske uživaju ogroman ugled u svijetu te da su osobito cijenjeni.
 
 
Izvor: Novi list
Objavljeno: 16.10.2009.
Piše: T. Ponoš
Foto: D. Kovačević