Prošlog je tjedna, kako doznajemo, dao nalog direktoru HAC-a Stjepku Bobanu da raskineugovore o radu s direktorom Sektora za održavanje Stjepanom Klarićem, njegovimzamjenikom, Željkom Krapljanom, voditeljem tehničke jedinice održavanja Županja IvomVukovićem i voditeljem grupe u naplati cestarine Stankom Baturom.

U isto vrijeme primali visoke plaće i mirovinu

Navodno ga je na to natjerala premijerka Jadranka Kosor, koja se zadnjih dana i samauvjerila u nevjerojatno visoke plaće koje su prva dvojica primali sve ovegodine, usprkos nalogu Vlade RH o smanjenju plaća. Sva četvorica su, naime, prethodno otpušteni iz djelatne službe HV-a ili iz policije u mirovinu uz bogate otpremnine, te su se, usprkos tome, ponovno zaposlili u državnom poduzeću. Vrativši se iz mirovine u tvrtke pod državnim jaslama, oni su, na neki način, po drugi put raskošno i rastrošno zbrinuti novcem poreznih obveznika.

Spomenuti direktori, naime, uz vrlo visoku plaću cijelo vrijeme dobivaju i dio mirovine koji im je omogućio članak 6 a Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba i ovlaštenih službenih osoba.

Stjepan Klarić je tako uz svoju neto plaću od oko 23.000 kuna primao i mjesečniiznos mirovine od 3.100 kuna, Željko Krapljan, pak, uz mjesečnu neto plaću od oko 30.000 kuna prima i dio saborske mirovine od oko 6.100 kuna, dok preostali dvojacima nešto manje plaće, ali i dalje prima i dio mirovine.

Prozvani direktori uzalud traže zaštitu

Od naših izvora u HAC-u saznali smo da su četvorica direktora, kad su saznali za moguće smjene, krenuli u akciju lobiranja kod svojih zaštitnika, koji su ih dosad uvijek spašavali od smjena. Situacija se, međutim, zadnjih dana itekako promijenila, što znači da im ni njihovi dojučerašnji zaštitnici (Ivan Šuker i Božidar Kalmeta) više nisu u stanju pomoći, jer ni sami ne znaju što ih sutra čeka. Osim velikog dijela domaće javnosti, ostavku Božidara Kalmete, naime, ovih dana navodno traže i predstavnici Europske komisije, koji itekako jasno vide da se velika većina korupcijskih skandala u Hrvatskoj veže uz sektor ministra prometa, ministra koji je, unatoč tome, i dalje ostao u Vladi Jadranke Kosor.

- Za Sanadera se govorilo da je bio glava korupcijske hobotnice, no ja i dalje tvrdim kako su krakovi te hobotnice, i nakon posljednje rekonstrukcije Vlade, ostali na Markovu trgu. Mislim, prije svega, na ministra Kalmetu, koji je najodgovorniji za pljačku 10 do 15 milijardi kuna, koliko je zadnjih godina nelegalno isisano iz hrvatske cestogradnje. Dokaze koji potvrđuju da su se poslovi u Kalmetinom resoru u pravilu namještali za privilegiranih desetak tvrtki, koje su onda upošljavale kooperante preko kojih je isisavan novac, još prije više od tri godine predao sam DORH-u. Premda još ništa konkretno po tom pitanju nije učinjeno, ljudi Mladena Bajića me stalno uvjeravaju da se na tom predmetu itekako radi – ističe Ivica Pančić, predsjednik Hrvatskih socijaldemokrata, koji je još prije četiri godine među prvima upozoravao na korupciju golemih razmjera u hrvatskoj cestogradnji, a koji i danas tvrdi da je pljačka u cestogradnji majka svih pljački u Hrvatskoj.

Ivica Pančić traži kazneni progon Kalmete

- Najbolji dokaz za tu tvrdnju je činjenica da je gradnja jednog kilometra autoceste u svega par godina poskupjela za čak tri do četiri puta. Zbog takve rastrošnosti i otimačine Hrvatske autoceste i Hrvatske ceste sada su ostale bez novca za nove investicije, što je u jednu ruku i dobro, jer sada više nemaju otkuda krasti. No ako se ostvare najave novog velikog investicijskog zamaha, cestogradnja bi se ponovno mogla pretvoriti u pljačku hrvatskih poreznih obveznika, – upozorava Pančić, koji će, stoga, i dalje ustrajati u zahtjevu za ostavkom ministra Kalmete te temeljitom istragom njegove umiješanosti u kaznena djela povezana s cestogradnjom.

A osim Pančića, kazneni progon protiv ministra Božidara Kalmete traži i Mijat Stanić, predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata, koji također tvrdi da Kalmeta ne može i ne smije pobjeći od odgovornosti za brojne afere u njegovu resoru.

Stanić: Livaković se na sjednicama NO-a ponašao kao da je on direktor HAC-a

- Na sjednicama Nadzornog odbora Hrvatskih autocesta, na kojima sam sudjelovao kao predstavnik radnika, državni tajnik Zdravko Livaković u pravilu se ponašao kao šerif, odnosno kao da je on u najmanju ruku predsjednik Uprave HAC-a. Livaković je u sve bio vrlo detaljno upućen i o svemu je odlučivao, osim u delikatnim situacijama kada je odlazio na konzultacije kod ministra Kalmete. Sve to vrlo jasno upućuje na činjenicu da je Kalmeta preko Livakovića o svim segmentima poslovanja Hrvatskih autocesta bio vrlo dobro informiran, te da je on, u stvari, vukao konce u cestogradnji. Zbog toga Kalmeta nikako ne može biti izuzet odgovornosti za brojne afere koje su se zadnjih godina dogodile u njegovu resoru – podvlači Mijat Stanić, te na kraju zaključuje kako Kalmetin ostanak u Vladi samo pokazuje koliko su premijerki ustvari zavezane ruke, te koliko joj u stvari nedostaje snage za neke ozbiljnije reformske poteze.

''''Ministar Kalmeta i njegovi lupeži'''' su brisali ljude kako bi im ukrali zemlju

Ministar Kalmeta pod istragom USKOK-a zbog malverzacija pri gradnji ''''Kalmetine''''

 
 
Izvor: Dnevno.hr
Autor: Damir Kramarić
Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Objavljeno: 28. 12. 2010.