Najveći neradnici u HAC-u žale se Kosorici: Imamo previše zaposlenih!
(Index.hr)<br>"IMAMO previše zaposlenih", zavapila je Udruga branitelja i poštovatelja Domovinskog rata Hrvatskih autocesta u pismu koju su poslali Jadranki Kosor, a koje je ona proslijedila Kalmetinom ministarstvu. Činjenica je to koja se ne može osporiti; HAC ima gotovo 30 posto više zaposlenih nego što mu je potrebno.
Ali ono što se može osporiti je izvor ovog pravedničkog vapaja prema premijerki - Udruga branitelja i poštovatelja Domovinskog rata (što, usput rečeno, znači da ne morate biti branitelj kako bi postali član ove Udruge). Upravo je "braniteljska" udruga u HAC-u leglo najvećih neradnika. Osnovali su je i iza nje stoje ljudi najodgovorniji za rapidni porast broja zaposlenih u Hrvatskim autocestama - direktor Stjepan Klarić, njegov zamjenik Željko Krapljan i Ivica Mlinarević, bivši član Uprave koji je nakon smjene zbog afera koje su potresali HAC dobio nešto niže rangiranu, ali ništa manje udobnu fotelju.
|
KLJUČNI PODACI
|
U vrijeme "stolovanja" ovog trojca u administraciji HAC-a praktički su izmišljenja administrativna mjesta raznih koordinatora, glavnih inženjera, suradnika u tehničkim jedinicama... Nije se stajalo na tome, nepotrebni radnici su se zapošljavali i na terenu pa su se tako, primjerice, osnivale vatrogasne postrojbe na lokacijama na kojima one zakonski nisu potrebne. Da niti ne spominjemo kako su poništavani natječaji unutar firme jer je netko od direktora želio "ubaciti" svog čovjeka iz vana.
Kako se ono dolazi do posla u HAC-u?
Index je i ranije opsežno izvještavao o tome kako se dobivaju radna mjesta u HAC-u: bilo preko stranačke veze (čitaj: HDZ-ove iskaznice) ili preko plave kuverte, nagomilani su radnici koji danas ništa ne rade. Zbog ovakve poslovne prakse u Hrvatskim autocestama Uskok je pokrenuo istragu koja traje već mjesecima, a u kojoj istražitelji ne zaobilaze ni spomenute funkcionere.