NCS u HAC-u: Nikakva daljnja smanjenja materijalnih prava, za neisplatu uskrsnice - tužbe
U ponedjeljak 26. travnja sindikati su održali sastanak s Upravom Hrvatskih autocesta na temu: „Usklađivanje matrijalnih prava iz Kolektivnog ugovora s novonastalom gospodarskom situacijom“, odnosno, po nalogu Vlade RH sve uprave državnih poduzeća moraju obaviti razgovore sa sindikatima radi ukidanja regresa i božićnica.
Mi u Hrvatskim autocestama smo se odrekli dosta toga, smanjili smo regres za oko 3.000.00 kn neto, smanjili smo prijevoz s 10.00 kn na 100 kilometara na 8.50 kn na 100 kilometara, odrekli smo se usklađivanja troškova prijevoza s rastom cijene goriva, odrekli smo se usklađivanja plaće s rastom troškova života, sve zajedno ispunili smo nalog Vlade RH iz listopada 2009. gdje smo trebali smanjiti bruto masu za isplatu plaća za 10%.
Dok su se radnici odricali svojih „mrvica“, ljudi koji su bili s nama za pregovaračkim stolom i glumili solidarnost s ostalim radnicima u Hrvatskoj, sebi su isplaćivali razna dežurstva u velikim iznosima. Ispada da mjere uštede i smanjenja matrijalnih prava ne vrijede za rukovodeći kadar u HAC-u! Na sve navedeno smo upozorili Upravu HAC-a.
Tužba za neisplatu uskrsnice
Radnici koji nisu potpisali punomoć mogu to još učiniti kod svojeg povjerenika, pa ćemo tužbu nadopuniti. Svi oni koji su potpisali Punomoć, a nisu članovi sindikata, na ovaj način ne mogu ostvariti svoja prava jer moramo priložiti dokaz o članstvu u sindikatu.