Mi u Hrvatskim autocestama smo se odrekli dosta toga, smanjili smo regres za oko 3.000.00 kn neto, smanjili smo prijevoz s 10.00 kn na 100 kilometara na 8.50 kn na 100 kilometara, odrekli smo se usklađivanja troškova prijevoza s rastom cijene goriva, odrekli smo se usklađivanja plaće s rastom troškova života, sve zajedno ispunili smo nalog Vlade RH iz listopada 2009. gdje smo trebali smanjiti bruto masu za isplatu plaća za 10%.

Dok su se radnici odricali svojih „mrvica“, ljudi koji su bili s nama za pregovaračkim stolom i glumili solidarnost s ostalim radnicima u Hrvatskoj, sebi su isplaćivali razna dežurstva u velikim iznosima. Ispada da mjere uštede i smanjenja matrijalnih prava ne vrijede za rukovodeći kadar u HAC-u! Na sve navedeno smo upozorili Upravu HAC-a.

Nezavisni cestarski sindikat ne pristaje ni na kakva daljnja smanjenja matrijalnih prava radnika, a to je i stav svih sindikata državnih poduzeća udruženih u Nezavisne hrvatske sindikate.

Tužba za neisplatu uskrsnice

Nakon isteka roka, koji smo dali Upravi HAC-a da isplati uskrsnicu bez dodatnih troškova, oni se nisu udostojili ni odgovoriti na Opomenu. Podnijeli smo tužbu 19. travnja za oko 1500 (tisuću i petsto) radnika koji su potpisali Punomoć za tužbu. Ovo je samo još jedan pokazatelj da se radnici nisu spremni odreći više ni jedne kune. Ne zato šta ne žele, nego zato jer ne mogu. U ovo doba, kad svaki dan nešto poskupljuje, svaka kuna je važna.

Radnici koji nisu potpisali punomoć mogu to još učiniti kod svojeg povjerenika, pa ćemo tužbu nadopuniti. Svi oni koji su potpisali Punomoć, a nisu članovi sindikata, na ovaj način ne mogu ostvariti svoja prava jer moramo priložiti dokaz o članstvu u sindikatu.