Božidar Kalmeta, prema svjedočenju, organizirao je sastanak sa Sapunarom, Crnjcem (valjda Crnjakom, nap. NCS) i Mikulićem i naložio da moraju angažirati Fimi-Mediju na način na koji je to naložio Barišić
 

Nacional posjeduje dokument koji dokazuje da je Božidar Kalmeta, ministar mora, prometa i infrastrukture, najvažnija osoba u aferi Fimi-Media. Poput svojevrsnog advocatus diabolija, Kalmeta je organizirao inicijalne sastanke pripadnika Uprave Hrvatskih autocesta sa Sanaderovim neformalnim opunomoćenicima Mladenom Barišićem i Mariom Zubovićem, brižno pazio da se državni novac slijeva u Fimi-Mediju, a odatle u HDZ i, u krajnjoj liniji, znao sve što se događalo u aferi zbog koje bi Ivo Sanader mogao završiti na višegodišnjoj robiji. To se može zaključiti kada se pročita desetak stranica svjedočenja Josipa Sapunara, nekadašnjeg člana Uprave HAC-a, koji je dva dana davao iskaze u Uskokovu sjedištu u Zagrebu. Sapunarovo svjedočanstvo teško optužuje Kalmetu, Barišića, Zubovića, Nevenku Jurak i neke druge, ali ono nalikuje na scenarij za kriminalistički film o hobotnici koja se proširila do vrha vlasti.

To je svjedočanstvo koje, koliko god ružno zvuči, pokazuje kako je sve donedavno Hrvatskom vladala politička mafija, koja je bila izabrana na slobodnim i višestranačkim izborima. Josip Sapunar je u listopadu 2001. postao član Uprave HAC-a zadužen za financije i na samom početku iskaza u Uskoku, danom prošle jeseni, priznao je kako je imao kontakte s Fimi-Medijom. Već na početku izjave, Sapunar je eksplicitno prokazao ministra Kalmetu: ...

Cijeli članak možete pročitati u tiskanom izdanju Nacionala (Objavljeno u Nacionalu br. 809, 2011-05-17)
 
 
Izvor: Nacional.hr
Autor: Robert Bajruši
Objavljeno: 17. 5. 2011.