Odzvonilo poštovateljima Domovinskog rata: Raspada se HAC-ova bizarna braniteljska udruga
(Index.hr) "OSTAVITE radnike na miru, radnici nisu ništa trošili pa neće ni plaćati", naslov je najnovijih Sindikalnih vijesti HAC-ove podružnice Nezavisnog cestarskog sindikata koji je napisan kao odgovor na 13. po redu bilten Udruge branitelja i poštovatelja Domovinskog rata Hrvatskih autocesta. Udruga zanimljivog naziva, iz kojeg je sasvim jasno da se unutar nje u najmanjem broju okupljaju branitelji, poluslužbenim je putem od radnika HAC-a, naime, zatražila da se odreknu deset posto svojih plaća.

Udruga osnovana s ciljem da uništi sindikat
Radi se o udruzi koja je osnovana na inicijativu Željka Krapljana, aktualnog zamjenika direktora sektora za održavanje, a prvi predsjednik bio joj je Stjepan Klarić, aktualni direktor sektora za održavanje. Oba visoka dužnosnika HAC-a u firmu su stigli kao umirovljeni branitelji, s bogatim otpremninama, a ujedno i članovi HDZ-a; Krapljan je čak bio član Hrvatskog sabora u kojem je bio zamjenik današnjeg ministra financija Ivana Šukera. Još zanimljivije je da je branitelj bio istovremeno kad i saborski zastupnik, doduše samo par dana - i to je bilo dovoljno da ostvari povlašteni status.
"To je klan koji je ciljano osnovao Udrugu branitelja i poštovatelja kao dio plana da dođu do što jačih pozicija unutar HAC-a", tvrdi Stanić i objašnjava kako Krapljan ima najkraći direktorski staž u povijesti HAC-a zato što je nagrađivao "svoje ljude", a smjenjivao sve one koji mu nisu odgovarali pa je desetak radnika u vrlo kratkom roku ostalo bez svojih položaja da bi ih zamijenio netko "podobniji", a još stotinjak ih je ispremještano unutar firme.
Uloga sporne Udruge branitelja i poštovatelja bila je samo da ojača ulogu Klarića i Krapljana unutar HAC-a, te da što više oslabi (a po mogućnosti i uništi) NCS, tvrdi Stanić. "To se srećom nije dogodilo", dodaje predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata koji je u najnovijem biltenu Udruge vidio priliku da napokon okonča farsu oko HAC-ovih "branitelja i
Radnici napokon dobili ispisnice
U spornom se biltenu, osim apela na pristajanje na manje plaće, isprva nalazio i direktni napad na Stanića, kao i na Anđelka Kasunića, predsjednika podružnice NCS-a HAC, ali i vrlo zanimljiv dio o mutnim poslovima unutar ove firme, o kojima je Index u više navrata pisao. Predsjednik Udruge Ilija Bošković tako je radnicima obećao da će od Jadranke Kosor tražiti pomoć u rasvjetljavanju optužbi za korupciju u HAC-u, ali vrlo brzo se morao cenzurirati pa je svjetlo dana na oglasnim pločama HAC-a dočekao bilten u kojem o korupciji nije bilo niti riječi. No, nije se ispravio na vrijeme i radnici su, kaže nam Mijat Stanić, napokon odlučili reći "ne" bahatosti pojedinih članova vrhuške HAC-a, te je počeo masovni egzodus iz Udruge branitelja i poštovatelja.

"I dosad su radnici željeli napustiti Udrugu, ali nisu mogli dobiti ispisnice. No, sad je NCS napravio ispisnice i dijeli ih radnicima koji masovno napuštaju Udrugu. U dva dana se već iščlanilo više od sto ljudi koji su nezadovoljni Udrugom i onima koji su od nje profitirali, a niti jedno obećanje prema radnicima nisu ispunili", kaže Stanić i dodaje kako će se u HAC-u osnovati nova braniteljska udruga, ali ovoga puta prava. "U novoj udruzi neće biti nikakvih ''poštovatelja'', ona će biti samo za prave branitelje", kaže Stanić i dodaje da će osnivači buduće Udruge (koja će služiti interesima radnika, a ne pojedinih direktora) imati punu potporu NCS-a.
Foto: Andrija Lučić / Cropix