Općina Jasenice ovrhom od HAC-a želi naplatiti 35,2 milijuna kuna
(Dnevno.hr)<br>KOMUNALNI DOPRINOS U KALMETINOM RESORU <br>Kalmeta i njegovi ljudi su upleteni u loše upravljanje HAC-om, i u firmi i izvan nje nanose nam ogromnu štetu. Nama i cijeloj Hrvatskoj. Kalmetu bi trebalo što brže udaljiti iz njegovog resora - poručio je Mijat Stanić, šef Nezavisnog cestarskog sindikata.<br>
Općina Jasenice odlučila je ovrhom od HAC-a naplatiti 35.2 milijuna kuna komunalnog doprinosa za dionicu autoceste na njihovu području sagrađene još 2003., rok za očitovanje uprave HAC-a ističe u srijedu 6. travnja pa slijedi postupak pokretanje ovrhe proslijeđen FINI na provedbu. Primjer te općine mogli bi slijediti i njihovi susjedi iz Posedarja koji potražuju nešto više od 35, i Grad Benkovac koji od HAC-a potražuje gotovo 17 milijuna kuna.
Te tri jedinice lokalne samouprave iz zadarskog zaleđa, dakle, od HAC-a traže ukupno oko 87 milijuna kuna, a njihove prijetnje najavom ovrhe odlukom čelnika Jasenica postale su realnost. Cinici bi rekli da su na ''domaćem zadarskom'' terenu svemoćnog ministra Božidara Kalmete, ''njegovi'' načelnici i gradonačelnici zbog novca sada krenuli i protiv ''njegovog'' HAC-a. No, to se očekivano, negira.
Ministar Kalmeta žrtvuje ''svoje'' direktore u HAC-u
HAC novim pravilnikom o radu želi ''začepiti usta'' zviždačima!
Nova afera: HAC dva nefunkcionalna ''touch - screen'' zaslona platio milijun kuna
Cestari izborili presedan: HAC će davati 10% novca zviždačima
Krapljan priznao da je skidanje do gaća u HAC-u nezakonito
- HAC je platio Općini Lovinac oko 30 milijuna kuna, komunalni doprinos je plaćen i Dugopolju oko sedam milijuna kuna. I Gospić je dobio milijune kuna, Brinje sad idu u ovrhu za 43 milijuna kuna. Ne znam zašto bismo se mi morali odreći nečega što nam pripada '' - izjavio je HDZ-ov načelnik Baričević u Slobodnoj Dalmaciji još prije samo desetak dana.
No, i tu postoji kvaka. Naime, HAC odriče pravo na ''nešto što nam pripada'' Baričeviću, ali i čelnicima Posedarja i Benkovca objašnjavajući im da su krivo shvatili zakone, da su ''debelo'' zakasnili i da su prekasno tražili određene dokumente od nadležnih ministarstava.
''Debelo'' kašnjenje
Naime, u HAC-u tvrde da je dopunama Zakona o gradnji iz 2004. već u ishođenju građevinskih dozvola trebalo uplatiti komunalni doprinos jer bez toga ne bi bilo dozvole. A svi koji sada traže uplatu komunalnog doprinosa – ''debelo'' su zakasnili. HAC-u prilog ide i njihovo pozivanje da su građevinske dozvole za autoceste na zadarskom području izdane od 2001.-2003. godine. Tada, tvrde u HAC-u, nije bilo obvezno plaćanje komunalnog doprinosa. To je uvedeno tek 2004, i to samo za zatvorene građevine, a mogućnost komunalnog doprinosa za ''otvorene'' građevine – iliti autoceste, uvedena je tek Pravilnikom iz 2006. godine, poručuju iz HAC-a pozivajući se na Ministarstvo graditeljstva.
Zašto tek sada, pitaju se u HAC-u, a taj odgovor Baričević je prepustio svojim stručnim suradnicima u Općini koji su pokušali objasniti da njihov zahtjev za 35,2 milijuna nije retroaktivan, te da nije pao u zastaru. Osim toga, istaknuli su i da imaju obvezu ispostaviti rješenje o naplati komunalnog doprinosa za objekt izgrađen na temelju građevinske dozvole. Ako to ne učine, mogu biti u prekršaju ili, ne daj Bože, optuženi čak za nesavjesno poslovanje.
No, u svemu tome – ključna je građevinska dozvola za autocestu do koje općinari nisu mogli dugo doći. U HAC-u, pak tvrde, da su je i prekasno zatražili. No, je li zahtjev za dostavom izdane građevinske dozvole prekasno zatraženi, zaključite sami iz dopisa odvjetnice Katje Jajaš, koja zastupa Općinu Jasenice.
Nadležno Ministarstvo zaštite okoliša , prostornog uređenja i graditeljstva nikada nije dostavilo građevinske dozvole Općini Jasenice, već ih je ista zatražila dopisom koji je u ministarstvu zaprimljen 11. prosinca 2009. godine, odnosno nedostavom građevinskih dozvola tijelo državne uprave koje je donijelo akt na temelju kojeg je izgrađena građevina za koju je obračunat komunalni doprinos nije postupilo po tada važećoj odredbi članka 24. st. 1. Zakona o komunalnom gospodarstvu. Kako bi ostvarila svoja prava na naplatu komunalnog doprinosa Općina je, sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama zatražila od nadležnog Ministarstva dostavu građevinskih dozvola koje se odnose na trasu auto ceste A1 koja prolazi kroz Općinu Jasenice. Nakon pribave građevinskih dozvola Općina Jasenice je po službenoj dužnosti pokrenula postupak te donijela rješenje o obvezi plaćanja komunalnog doprinosa u iznosu od 35.272.460,80 kuna - stoji u dopisu odvjetnice Katje Jajaš.
Raspad vlasti na svim razinama
- Ovaj zahtjev je posljedica raspada vlasti na svim razinama kada svi žele, na bilo koji način, ugrabiti sve što se može. HAC je podigao cijeli taj kraj u život gradnjom autoceste. Sada, žele pljačkati HAC nekakvim neprirodnim zahtjevom s mršavim uporištem u retroaktivnoj primjeni zakona. Autocestu su dobili 2003., zatražili su dostavu građevinske dozvole 2009., a sada traže plaćanje komunalnog doprinosa za autocestu što se nije trebalo plaćati do 2006. Svejedno mi je jesu li to Kalmetini ljudi na terenu ili Kalmetini ljudi u ministarstvu. Kalmeta i njegovi ljudi su upleteni u loše upravljanje HAC-om, i u firmi i izvan nje nanose nam ogromnu štetu. Nama i cijeloj Hrvatskoj. Kalmetu bi trebalo što brže udaljiti iz njegovog resora - poručio je Mijat Stanić, šef Nezavisnog cestarskog sindikata poručujući kako se ne smije dopustiti daljnja pljačka HAC-a - pogotovo ne od ljudi, kako tvrdi, koje je HAC gradnjom autoceste vratio u život.