Ostavite radnike na miru, radnici nisu trošili pa neće ni plaćati
Zaključak je Izvršnog odbora i poruka Nezavisnog cestarskog sindikata (NCS-a) na sve ove namete koje nam Vlada i Uprava bez dogovora sa Središnjicom i NCS-om pokušava nametnuti.<br>•Ne prihvaćamo porezne namete; <br>•Od Uprave Hrvatskih autocesta u ovom trenutku tražimo da zabrani traženje „dobrovoljnog“ pristanka radnika za smanjenje plaće za 10%;<br>•Tražimo poništavanje Odluke Uprave u ukidanju dodatka na plaću svima;<br>•Ne pristajemo na izmjene kolektivnih ugovora.
Zaključak je Izvršnog odbora i poruka Nezavisnog cestarskog sindikata (NCS-a) na sve ove namete koje nam Vlada i Uprava bez dogovora sa Središnjicom i NCS-om pokušava nametnuti.
Zamrznuli smo plaće 01.01.2009. godine, nismo povećavali plaću za troškove života što imamo pravo po Kolektivnom ugovoru i nismo se spremni odreći više ni lipe. Stoga:
· Ne prihvaćamo porezne namete i zbog njih ćemo, ukoliko Vlada ne povuče Odluke o uvođenju harača i povećanju PDV-a, u rujnu organizirati prosvjede zajedno sa svima koji se smatraju pogođenima a to su pored radnika: seljaci, umirovljenici, studenti, obrtnici… i svi ostali građani koji misle da su oštećeni,
· Od Uprave Hrvatskih autocesta u ovom trenutku tražimo da zabrani traženje „dobrovoljnog“ pristanka radnika za smanjenje plaće za 10%, jer je to protuzakonito. Pitate nas što da radimo? Ne potpisujte nikakve izjave koje vam direktori i šefovi poturaju. Ako na bilo kakav način vrše pritisak, direktni ili indirektni, javite nam njihova imena. Mi ćemo od Uprave tražiti otkaz za takve, jer to spada u najteže prekršaje ZOR-a. Ova mjera bi trebala biti kompenzacija za ovo što mi ne pristajemo na izmjene kolektivnog ugovora.
· Tražimo poništavanje Odluke Uprave u ukidanju dodatka na plaću svima, bez obzira da li je taj dodatak opravdan ili nije. Dodatak treba ukinuti samo povlaštenima, a ne i onima koji su ga zaslužili. Također tražimo povratak na svoja radna mjesta svih radnika koji su smjenjeni ili „dogovorom maknuti“ da bi se nečijim miljenicima dodijelilo njihovo radno mjesto.
· Ne pristajemo na izmjene kolektivnih ugovora, kojima bi se smanjile plaće, a u slučaju otkazivanja kolektivnih ugovora već sada možemo najaviti štrajkove. Dakle ne pristajemo na smanjenje ni plaća ni ostalih materijalnih prava niti za jednu lipu.
Uštede treba tražiti u racionalizaciji potrošnje, smanjenju standarda održavanja, odustajanju od investicija koje u ovom trenutku nisu neophodne.
Ilija Bošković je mislio da zna
Ilija Bošković, predsjednik Udruge je mislio da zna kako se umiliti premijerki Jadranki Kosor, pa u Biltenu br. 13 traži njenu pomoć u rasvjetljavanju afere oko zapošljavanja preko plavih kuverti. Nije jadan znao da se neka imena ne smiju spominjati uzalud. Bilten se brže bolje povlači s oglasnih ploča i izdaje se razblažena opcija iz koje se izbacuju sveta imena. Poslije se izmotava kako tobože „demo“ verziju šalje članovima Predsjedništva pa mu oni daju sugestije koje on uvažava, a ne kao NCS gdje Stanić i Kasunić sami pišu Sindikalne vijesti. Naravno da Sindikalne vijesti pišemo sami, iza napisanog stojimo i ne idemo nikom po „svoje mišljenje“ kao Ilija Bošković. Međutim mi redovito održavamo sastanke s našim povjerenicima i stalno smo u kontaktu s povjerenicima i članstvom i znamo i njihove probleme i stavove. Izabrani smo da ih vodimo i predstavljamo, a ne da ih koristimo kao štit i guramo ispred sebe.
Pitao sam nekoliko članova Predsjedništva jesu li vidjeli „demo“ izdanje Biltena br. 13? Rekli su mi da nisu ni broja 13 ni bilo kojeg drugog do sad izdanog. Za neke biltene nije znao čak ni predsjednik Udruge prije nego što su objavljeni, a netko je očito znao. Boškovićevi „članovi Predsjedništva“ koji daju „sugestije“ su ustvari Boškovićev Direktor i Zamjenik Direktora. Tako su i Boškovićevi prethodnici kad nešto napišu, odgovornost prebacivali na članstvo kojeg nikad nisu ništa pitali, ali su se vješto iza nje skrivali. Odgovornost za sve probleme u društvu prebacuju na NCS i predsjednika Sindikata Mijata Stanića, a u posljednje vrijeme i Anđelko Kasunić, jer nije reagirao na događaje koji su nas doveli u ovu situaciju.
Da nisam reagirao na događaje danas ne bi bilo direktorske Udruge koja je osnovana da razbije NCS i onemogući svaki glas upozorenja na nasilje i nepravde koje provode, ne bi bilo sudskih tužbi progona, ne bi bilo žutog Sindikata kojim oni iz sjene upravljaju. Hrvatske autoceste su potrošile i previše novaca za egzibicije interesne grupe koja sebe zove Udruga, za nagrađivanje njihovih jurišnika izmišljenim i nezasluženim radnim mjestima i raznoraznim pogodnostima. Svim sredstvima pokušavaju oslabiti NCS, međutim malo su im se pomrsili računi. Radnici nisu naivni i sve razumiju, a plaše se sve manje. Sve su glasniji i počeli su prozivati imenima. Vide da su od Udruge profitirali samo ljudi bliski Direktoru i Zamjeniku Direktora, koji su se iskazali u blaćenju i razbijanju NCS-a. Možemo objaviti i sva njihova imena kao i sponzore ako treba. Sam Ilija Bošković je prvo nagrađen izmišljenim radnim mjestom koordinatora. Da bi dobio realno radno mjesto, smjenjen je voditelj TJO jer je strojevima HAC-a pokosio travu na igralištu na kojem su Direktorova Udruga i Sindikat jesenas igrali utakmicu, i jer je „slavio godišnjicu zaposlenja radnika TJO