Reagirajući na informaciju da je Ivica Mlinarević, bivši član Uprave HAC-a, za premještaj na drugo (direktorsko) radno mjesto unutar tvrtke nedavno dobio otpremninu od čak 400.000 kuna, Mijat Stanić, predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata, s velikim negodovanjem je istaknuo da je tim novcem HAC mogao isplatiti božićnice za čak 400 radnika.

- U zadnje je vrijeme u Hrvatskim autocestama najviše otpremnina isplaćeno upravo nakon premještaja direktora s jednog na drugo radno mjesto, a sve zbog njihovog "iskrivljenog ponašanja". To znači da su za svoje propuste, zbog kojih su smijenjeni, nagrađeni bogatim otpremninama. Što je najgore, nakon smjene oni nisu napustili tvrtku, već su samo nastavili raditi na drugom radnom mjestu, istovremeno bogatiji za nekoliko stotina tisuća kuna. Sve se to događa u vrijeme velike ekonomske krize, kada Vlada vrši velik pritisak na radnike da se odreknu svojih prava iz kolektivnog ugovora. No, sve dok se na ovaj način pljačka država, nema šanse da sindikati pristanu na takva odricanja – napominje Stanić.

Direktori državnih tvrtki su izdvojena kasta

Dodaje potom da se iz svega može zaključiti da su direktori državnih poduzeća u Hrvatskoj izdvojena kasta, koja je najodgovornija za veliku krizu i pljačku države.

A na pitanje nisu li možda članovi Uprave HAC-a namjerno vukli loše poteze, kako bi bili smijenjeni te dobili bogate otpremnine, Stanić odgovara negativno, objašnjavajući da mjesto člana Uprave HAC-a znači veliku moć, zbog koje se svi direktori i rukama i nogama drže svojih fotelja, iako su primanja direktora sektora u HAC-u veća nego plaće članova Uprave.

- Mjesto člana Uprave podrazumijeva mogućnost dobivanja bogatih provizija, mogućnost brojnih malverzacija i nelegalnog bogaćenja i baš zato se članovi Uprave ne daju tako lako maknuti sa svojih pozicija. Direktori sedam sektora u HAC-u namjestili su si, doduše, mnoge beneficije poput naknade za pasivno dežurstvo zimske službe, zbog kojih dobivaju oko 25.000 kuna neto plaće, dok predsjednik Uprave ima maksimalno 16.944 kuna. To, naravno, ne bi smjelo biti tako, jer direktori sektora ne bi smjeli imati veća primanja od direktora Uprave, no u Hrvatskoj je očito sve moguće. Direktori su si sami slagali ugovore prema kojima su uzeli sve ono što im odgovara u kolektivnom ugovoru, a ono što im na taj način nije osigurano, to su si dopisali u menadžerskim ugovorima, takozvanim zlatnim padobranima, koji im omogućuju da posve legalno pljačkaju i državu i HAC – zaključuje Stanić.

Premijerki predložio da se članovi uprava biraju javnim natječajem

Predsjednik Cestarskog sindikata ističe na kraju da je za nedavnog sastanka s premijerkom Jadranki Kosor predložio da se članovi uprava državnih poduzeća, kao i članovi nadzornih odbora, ubuduće biraju javnim natječajem, kako na čelo tvrtki ne bi dolazili politički podobni, a nesposobni kadrovi, koji su zadnjih godina u državnim tvrtkama opljačkali sve što se opljačkati moglo.

- Članovima Uprava državnih poduzeća predložit ćemo, osim toga, da se učlane u naš sindikat, kako bi se mogli zaštititi od samovolje ministara, koji direktorima često naređuju da čine nezakonitosti, no koji kasnije od svega dižu ruke, prepuštjući direktorima da snose posljedice njihovih loših odluka. Najbolji primjer za to je nedavna smjena direktora Petrokemije, koji je smijenjen samo zato jer je poštivao kolektivni ugovor, te je radnicima isplatio regres. Pitam se zašto nisu smijenili i diretkora HAC-a, koji je nedavno odobrio isplatu uskrsnica, unatoč naputku ministra Kalmete da se božićnice, uskrsnice i regres ne smiju isplaćivati u državnim tvrtkama. No, da nam sada nisu isplatili uskrsnice, na kojem imamo pravo prema kolektivnom ugovoru, na kraju bi iz proračuna morali platiti puno više, jer bi im sud naložio da osim uskrsnica plate i troškove suđenja, koji bi zbog preko 2000 odvojenih tužbi bili vrlo veliki – podsjetio je predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata Mijat Stanić.
 
 
Izvor: Dnevno.hr
Autor: Damir Kramarić
Photo: Pixsell
Objavljeno: 6.7.2010.