Zagreb, 18. studeni 2009.

OTVORENO PISMO

Poštovani,

Čitajući odluku br.45212-200-(170-500)-interno-/2009 kojom se radnik Josip Pocrnić upozorava na kršenje odredbi Zakona o radu i Pravilnika o radu Hrvatskih autocesta i kojim mu se određuje da nadoknadi štetu nanesenu Hrvatskim autocestama pomislio sam - kako bi rekao Mladen Delić - „ ma ljudi moji jel’ to moguće”.

Na temelju nalaza unutarnje kontrole utvrđeno je da je radnik J.P. koristio službeno vozilo i primao naknadu za prijevoz čak i kad je bio na godišnjem odmoru, da je vozač I, da je imao zadužena čak tri automobila u kontinutetu. Pretpostaviti je da je - pošto su mu se sati vodili u TJO Brinje - tamo bio i zaposlen, redovito dolazio na posao, zadužio radnu odjeću i obuću i da ga kolege cestari i vozači poznaju. E pa ja kažem da nije, ja mu nisam zadužio radnu odjeću i obuću, a trebao sam, jer mu to pripada po radnom mjestu. Nikad nije došao na posao i nije radio s kolegama. Postavlja se i pitanje kako je on kao vozač I mogao imati zadužen službeni automobil, a svi ostali vozači I (njih oko dvjestotinjak) nemaju tu istu privilegiju.

Nadalje niste zaključili tko snosi odgovornost?

  • Je li to voditelj TJO Brinje, tamo su mu se vodili sati i dužio je službeni automobil, što znači: morao je znati za ovo kršenje Pravilnika.
  • Je li to direktor Sektora održavanja, bivši i sadašnji, oni su te sate potpisivali? Jeste li to Vi - jer ja sam Vas upozorio na propuste još u prosincu mjesecu 2008. godine.

Postavlja se još jedno pitanje: šta je to unutarnja kontrola ustvari pronašla? Da li su oni radili pod pritiskom? Jesu li samostalni ili služe samo da se nešto zataška ili napadne kad treba? Ako su bili nestručni -treba ih smjeniti, rasporediti na radna mjesta gdje možda znaju raditi. Ako su bili pod pritiskom - vidjeti tko je vršio pritisak i tu osobu sankcionirati.

Kako to da niste vidjeli da je radnik kretao iz Gospića ispred svoje kuće najranije u 10 sati svakog jutra, (imate GPS pozicioniranje i to se vidi)? Znači njegovo radno vrijeme je također različito od radnoga vremena drugih zaposlenika.

Koju ste to poruku poslali svim zaposlenicima Hrvatskih autocesta? Ne morate raditi, ne morate dolaziti na posao, uzmite si službeni automobil, a ako vas otkrijemo - nadoknadit ćete samo troškove prijevoza i biti upozoreni.

Evidentno je i iz nalaza očito vidljivo da radnik Josip Pocrnić nije dolazio na posao, da nije radio posao vozača I, da je imao zaduženo službeno vozilo, a nije ga mogao imati po radnom mjestu, da su mu se u TJO Brinje vodili i sati i službeno vozilo, da je uz to primao i naknadu za prijevoz.

I na kraju me osobno čudi da nitko od Vas nije imao ni malo savjesti da kaže „ pa kolege, ovo nije u redu, ovako ne možemo upravljati, kaznimo voditelja TJO, direktora sektora, a radnik neka nadoknadi štetu Hrvatskim autocestama i ode iz firme”.

Odgovornost biste trebali snositi svi Vi - od voditelja TJO, direktora Sektora održavanja i njegovog zamjenika, direktorice Pravnog sektora, članova i predsjednika Uprave - zbog propusta u vođenju Hrvatskih autocesta.

Ostaje nam jedino vjera u institucije pravne države - da će provesti istragu i kazniti odgovorne.

S poštovanjem,

Predsjednik Podružnice
Anđelko Kasunić