Otvoreno pismo predsjednici Vlade: HAC nije podmirio sve svoje obveze
Govoreći na Danu poduzetnika, održanom 04. svibnja 2010. godine u organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca, izjavili ste da je HAC podmirio sve svoje obveze. Međutim prava istina je da HAC nije podmirio sve svoje obveze.
Poštovana, Govoreći na Danu poduzetnika, održanom 04. svibnja 2010. godine u organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca, izjavili ste da je HAC podmirio sve svoje obveze. Međutim prava istina je da HAC nije podmirio sve svoje obveze. Od ožujka 2010. g. duguje svojim radnicima oko 2,9 milijuna kuna jer im nije isplatio uskrsnice. Ne znam da li Vas nisu informirali o tome ili ste to namjerno prešutili. Ovaj postupak navodi nas na zaključak da HAC a i Vlada dug prema radnicima ne doživljavaju kao obvezu, odn. da plaćaju samo onima koji mogu vratiti nešto od plaćenog. HAC je izvođačima platio čak i 57 milijuna kuna kamata, dok dug prema radnicima niti spominje niti planira platiti. Zbog toga su radnici već pokrenuli preko 2100 tužbi (od 2908 ukupno zaposlenih), pa bi trošak uskrsnice mogao višestruko porasti. Zbog toga bi netko morao odgovarati, ili Vi koji ste svojom naredbom suspendirali odredbu Kolektivnog ugovora koja obvezuje HAC na isplatu uskrsnica, ili Uprava HAC-a koja Vas je poslušala. Također napominjem da zbog Vaše naredbe uskrsnicu nisu isplatile ni Hrvatske ceste. Stoga Vas pozivam da povučete Vašu jednostranu nezakonitu odluku i dozvolite upravama da se pridržavaju kolektivnih ugovora, jer ugovori se moraju poštovati. S poštovanjem,