Pančić traži nalogodavce, Kosor brani Kalmetu
(Novi list)<br>Reakcije na uhićenja u akciji »Nesklad«<br>ZAGREB – SDP-ov saborski zastupnik Ivica Pančić pozdravio je današnja uhićenja u Hrvatskim autocestama, ali i ustvrdio kako se radi samo o izvršiteljima, a ne i nalogodavcima.
»Pozdravljam akciju državnih institucija i očekujem da one obave posao do samoga kraja«, rekao je Pančić novinarima u Hrvatskome saboru i dodao kako su članovi uprave HAC-a bitni, ali su, kaže, prvenstveno puki izvršitelji.
»Nalogodavac sjedi negdje drugdje«, ustvrdio je.
Podsjetivši da je još prije dvije godine upozoravao na nepravilnosti prilikom gradnje ceste Zadar-Galženica, SDP-ov zastupnik ustvrdio je kako je tada sve počelo.
»Rekao sam tada da će to biti kamen oko vrata koji će povući cjelokupnu Vladu u ponor korupcije i kriminala i to se pokazalo točnim«, ustvrdio je.
Pritom je naglasio da mijenja svoje mišljenje o tome treba li resorni ministar Božidar Kalmeta dati ostavku.
»Evo, po prvi put mijenjam svoje mišljenje, smatram da ministar svakako treba ostati u Vladi, jer njegov ostanak je jamstvo da će cjelokupna Vlada, uključujući i HDZ, propasti«, rekao je.
Ono što se zove pravna država radi svoj posao, komentar je premijerke Jadranke Kosor na današnja uhićenja u Hrvatskim autocestama.
»Institucije rade svoj posao. Naravno, vidjet ćemo što će pokazati istraga i svi procesi koji slijede nakon današnjeg dana, a kao što vidite, DORH kao nezavisno tijelo i policija rade svoj posao«, izjavila je premijerka novinarima u Hrvatskom saboru.
U tome imaju potporu Vlade, dodala je i naglasila kako niti želi, niti može, niti će prejudicirati kakva će na kraju biti odluka.
Upitana o odgovornosti resornog ministra Božidara Kalmete, Kosor je odgovorila kako netko ne može biti odgovoran ako »nije znao«.
»Nitko ne može biti odgovoran, ako za nešto nije znao ili nije podupirao ili nije sudjelovao«, rekla je Kosor. Na upit novinara vjeruje li da ministar Kalmeta nije znao za stanje u HAC-u, odgovorila je potvrdno. »Da, da, da«, rekla je.
Premijerka je poručila, upitana tko je sljedeći, a nakon smjena i istraga u HAC-u, HŽ-u i HEP-u, kako Vlada želi da javna poduzeća posluju isključivo i samo u okviru zakona, te da u svom poslovanju budu štedljiva, ostvaruju dobit, a sve to u kontekstu borbe protiv svih oblika korupcije.
»U tom smislu nitko, bez obzira kako se zvao, ne samo u ovom konkretnom slučaju, nego općenito u Hrvatskoj, a mislim da o tome postoji konsenzus, ne može biti zaštićen«, rekla je premijerka.
Naglasila je da se Vlada zalaže za potpunu depolitizaciju članstva u nadzornim odborima javnih poduzeća, a o čemu, kaže, govori i odluka da će se članovi tih odbora birati putem javnog natječaja.