Razvlašćivanje ministara

Preostali dio HAC-a (građenje, projektiranje...) najvjerojatnije će u budućnosti postati državna agencija za investicije, doznaje Večernji list. Uprava HAC-a osnovala je sedmeročlano povjerenstvo, u kojem su direktori pojedinih sektora u HAC-u, ali i neki vanjski stručnjaci, koje mora izraditi model po kojem će se osnovati, u prvoj fazi, tvrtka kćer Hrvatskih autocesta u koju će se izdvojiti naplata cestarine i održavanje autocesta.

U početku će ta tvrtka kćer ovisiti o matičnom poduzeću, odnosno HAC-u, a u dogledno vrijeme ona će postati operater samostalan na tržištu. Nije isključena ni mogućnost prodaje tog operatera koncesionaru premda je davanje izgrađenih autocesta u koncesiju, što je bio jedan od neslužbenih prijedloga mjera za suzbijanje krize, prije nekoliko mjeseci kao ideja posve odbačeno.

Premda je demontaža HAC-a logična jer je to poduzeće sa 3000 zaposlenih preglomazno, a gradnja je autocestovne mreže u Hrvatskoj pri kraju, tu se reorganizaciju može gledati i u kontekstu razvlašćivanja resornog ministra Božidara Kalmete, ali i ministrice graditeljstva Marine Matulović Dropulić.

Milijarde kuna

Ona, naime, ima izniman utjecaj i na HAC i na Hrvatske ceste, odnosno na građevinare s kojima su ta poduzeća poslovala.

Ministričin čovjek u NO HAC-a i HC-a je Boris Ordulj, koji je bio pročelnik za graditeljstvo u vrijeme kada je M. Matulović Dropulić bila gradonačelnica Zagreba. Već se nagađalo kako bi ministar Kalmeta mogao izgubiti resor infrastrukture iz svog ministarstva, što se također doživljavalo kao demontaža njegove moći, ali od toga ipak, čini se, neće biti ništa.

Reorganizacija Hrvatskih autocesta, naposljetku, nužna je i zbog silnih afera koje su stvorene u toj tvrtki. To je poduzeće raspolagalo milijardama kuna kojima su plaćani poslovi dobiveni, nerijetko, na namještenim natječajima.

Stanić podnio prijavu protiv Krapljana

A Mijat Stanić, zaposlenik Hrvatskih autocesta i predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata, podnio je DORH-u kaznenu prijavu protiv Željka Krapljana, zamjenika direktora Sektora održavanja u HAC-u, bivšeg saborskog zastupnika HDZ-a.

– Prijavu sam podnio zbog osnovane sumnje da je u razdoblju od 2002. godine do danas, uz pomoć nepoznatihosoba koje su mu to omogućile,oštetio državni proračuni Hrvatske autoceste za više od 790.000 kuna – kaže sindikalist Mijat Stanić.

Ističe da se Željko Krapljan, suprotno pravilniku HAC-a, koristio službenim automobilom i u vrijeme slobodnih vikenda i godišnjeg odmora, prešavši 15 tisuća kilometara i oštetivši HAC za 36 tisuća kuna.

– Zatražio je i dobivao naknadu za odvojen život koju je zadržao i kada su istekli razlozi za taj dodatak – tvrdi Mijat Stanić koji je prijavio ida je Krapljan, kao saborski zastupnik Hrvatske demokratske zajednice, između 30. i 31. prosinca 2003. godine prekinuo radni odnos u Saboru i zaposlio se u Ministarstvu obrane.

Odobren mu je dvodnevni prekid radnog odnosa, ali istodobno nije svoj mandat stavio u mirovanje.

U ta dva dana Krapljan je bio i saborski zastupnik i djelatni vojnik HV-a.

Umirovljen je drugi dan, 31. prosinca 2003. godine, uz časni otpust s pravom na invalidsku mirovinu i otpremninu od čak 209.716 kuna koja mu ulazi u izračun mirovine.

– Time si je Krapljan osigurao otpremninu, veću mirovinu i šest saborskih plaća – kazuje Stanić. Krapljan opovrgava navode iz prijave o nepridržavanju pravila HAC-a, a postupak u Saboru iz 2003. godine tumači potrebom da se vrati u MORH i dobije časni otpust, a da to nije učinio, dobio bi nečasni i ostao bez otpremnine.
 
USKOK zanimaju i krađe u naplati cestarine
USKOK se zainteresirao, doznaje Večernji list, i za krađe blagajnika pri naplati cestarine na naplatnim kućicama. Osmero blagajnika već je zbog tih krađa dobilo izvanredne otkaze.
HAC-u godišnje, pa i zbog muljaža s naplatom, nestane oko jedan posto kartica na autocestama, što je oko 15 milijuna kuna jer od naplate cestarine to poduzeće u godini utrži oko 1,5 milijarda kuna. Upravi je upućen i nalaz unutarnje kontrole u kojem je detaljno opisano kako se prekucavaju kartice, neke se i do 300 puta provlače, a novac završava u džepovima blagajnika.
To nipošto ne znači da su svi zaposlenici na naplatnim kućicama skloni malverzacijama, ali brojke pokazuju da ima i onih kojima taj ilegalan način zarade očito nije mrzak. Prijašnja uprava HAC-a, koja je bila završila u zatvoru zbog malverzacija s bojenjem tunela, nije imala odveć volje za obračun s krađama na naplati.
 
Izvor: Večernji list
Autor: ipš/VLM, žg
Foto: Goran Kovačić/Pixsell
Objavljeno: 4.3.2010.
 
 
Kratki komentar članka:
Članak spominje i povezuje mnogo stvari, koje trenutno nisu u takvoj interakciji koja je naznačena.
Iznose se činjenice o budućoj organizaciji koje još nisu poznate ni onima kojima trebaju biti poznate.
Između ostaloga nisu poznate ni sindikatima ni Radničkome vijeću.
Tek će se pokazati zbog čega i kome služe ovako nabacane informacije.