Predsjednik sindikata u HAC-u prije 7 godina snimao radnike, a danas je protiv
(business.hr)<br>Iako je prije sedam godina sam snimao radnike u naplatnim kućicama na autocestama zbog čega je jedan od radnika, Dražen Hodak, tada dobio otkaz, Mijat Stanić, danas šef Nezavisnog cestarskog sindikata oštro se protivi ideji uprave Hrvatskih autocesta o uvođenju nadzornih kamera u naplatne kućice.<br>Piše: Dražen Tomić
Hodak, koji već sedam godina vodi spor za povratak na posao i ima pet nepravomoćnih presuda u svoju korist ističe je glavni razlog otkaza želja HAC-a da ga udalji iz poduzeća.
Hodak ističe da su u preko 22 godine samo su on i još jedan radnik dobili otkaze, a da nije sastavljen zapisnik u kojem bi se utvrdile sve činjenice bitne za odgovornost. Upravo je nepostojanje zapisnika o izvršenom nadzoru, kao i iskazi sudskog vještaka o načinu tajnog snimanja kamerom i mogućnostima manipulacije video zapisom išle Hodaku u korist.
„U Hrvatskim autocestama sam zaposlen 7 godina i nikad nisam počinio povredu radne obveze. Nikad nisam dobio ni opomenu. Nije bilo nikakvog razloga i poslije skrivenog snimanja da se ne dođe na naplatnu postaju kako bi se utvrdile sve činjenice koje su bitne za odgovornost osobe koja je za vrijeme snimanja radila u postaji“, pojašnjava Hodak.
Mijat StanićI internim aktima HAC-a propisano je koje se sve činjenice moraju utvrditi, a koje su bitne za utvrđivanje odgovornosti radnika, a to su utvrđivanje identiteta osobe koja se kontrolira i pregled svih financijsko-računovodstvenih isprava, kao i osobe koja vrši naplatu te opreme koja služi naplati, tvrdi Hodak. Upravo je to objašnjeno i u presudi koju je donio Općinski Sud u Novoj Gradišci u lipnju ove godine u kojoj se utvrđuje i naknada štete i isplata neisplaćenih plaća, te Hodakov povratak na posao.
Prema njegovim riječima u ovom slučaju na snimci se ne može utvrditi ni identitet osobe koja je snimana, a ne može se utvrditi ni vrijeme kada je snimano. I što je prema Hodaku najvažnije, na licu mjesta nije sačinjen zapisniku kojem bi se utvrdile sve navedene činjenice bitne za odgovornost radnika. Taj zapisnik zbog njegove relevantnosti potpisuju i kontrolirani radnik,vođa smjene i kontrolori, zaključuje Hodak.