Prijedlog Vlade: smanjenje plaća za 10%
Danas, 20. srpnja 2009. godine, održan je sastanak pregovaračkih timova Poslodavca i Sindikata HAC-a. Razgovaralo se o prijedlogu Vlade da se radnicima smanji plaća za 10 posto i o isplati regresa.
Prijedlog Vlade: smanjenje plaća za 10%
Na današnjem sastanku Uprava HAC-a je Sindikate upoznala s odlukom Vlade kojom se preporuča nadzornim odborima i upravama trgovačkih društava u većinskom državnom vlasništvu da započnu pregovore sa sindikatima oko izmjena kolektivnih ugovora u skladu s trenutnom gospodarskom situacijom, odnosno konkretno o smanjenju plaća zaposlenih za 10 posto. Rečeno je da će Nadzorni odbor HAC-a na prvoj sjednici Upravi smanjiti plaće za 30 posto.
Sindikati su rekli da u ovom trenutku ne mogu o tome pregovarati. Prije toga potrebno je obaviti konzultacije u središnjicama i donijeti određene odluke na tijelima sindikata u skladu s mišljenjem članstva, a tek onda pregovarati o ovoj temi.
Stav Mijata Stanića, predsjednika NCS-a i Anđelka Kasunića, predsjednika Podružnice HAC već je objavljen u medijima: „To je apsolutno neprihvatljivo – radnici nisu doveli državu u sadašnje stanje, a sada im se želi paušalno odrezati 10 posto. Državne tvrtke u kojima djeluje NCS imaju još puno rezervi gdje se može uštedjeti prije nego se diraju plaće. Kad se bančilo i trošilo, to nisu bili radnici“.
Međutim prije bilo kakve odluke potrebno je čuti mišljenje sindikalnog članstva i ostalih sindikata članica NHS-a, te u skladu s tim će se i donositi konačne odluke.
Isplata regresa u HAC-u
Sindikati su od Poslodavca tražili da do kraja mjeseca isplati regres sukladno članaku 77. stavak 1. važećeg Kolektivnog ugovora koji glasi: „Radniku će se isplatiti jednokratni dodatak na plaću (regres) za korištenje godišnjeg odmora prilikom obračuna plaće za mjesec lipanj u iznosu od 50% prosječne isplaćene bruto plaće kod Poslodavca u prethodnoj godini“.
Predstavnici Uprave su rekli da će učiniti sve što je u njihovoj moći da do 31. srpnja isplate regres.
Nato su Sindikati Poslodavca upozorili da je po Kolektivnom ugovoru regres već trebao biti isplaćen uz plaću za lipanj, i da će 01. kolovoza 2009. podnijeti tužbu ukoliko do tada regres ne bude isplaćen.
Anđelko Kasunić i Mijat Stanić