Salto mortale: Uprava HAC-a želi ukinuti nagradu zviždačima
(Poslovni dnevnik)<br>*Neslužbeno, Boban se pravda da nije znao što potpisuje, službeno - upitna pravna provedba isplate <br>*Šest dana nakon što su prvi u kolektivni ugovor uveli praksu nagrade zviždačima od 10 posto, uprava Hrvatskih autocesta želi izbaciti tu mogućnost, unatoč tome što je ta odredba uglavnom doživjela potporu javnosti, stručnjaka i politike. <br>
Neslužbene informacije kažu da se Stjepko Boban, jedini član i predsjednik uprave, pravda kako nije znao što točno potpisuje. Međutim, predstojnik njegova ureda Mladen Čorda tvrdi da se samo radi o pravnoj nedoumici. "Nitko nije protiv zaštite i nagrade zviždačima, ali u ovom slučaju je upitno je li isplata nagrade u skladu sa zakonom" kaže Čorda. On dodaje da to shvaćaju i sindikati. "Iako je bilo upozorenja o pravnoj upitnosti, ugovor je potpisan u dobroj volji. Međutim, ako se ne bude mogla provoditi odredba o isplati, morat ćemo je promijeniti" kaže Čorda.
Nezavisni cestarski sindikat predvođen Mijatom Stanićem jutros je započeo sastanak s upravom oko problematike. Iz sindikata doznajemo da nije istina da se povlače i da oni shvaćaju da je nagrada nezakonita. Dapače, protive se bilo kakvim promjenama o nagradi. Nakon završetka sastanka, znat će se više informacija.
U Kolektivni ugovor je ubačen članak koji jamči onima koji prijave korupciju ili štetne ugovore - zaštititu od otkaza, a ako se pravomoćnom presudom utvrdi šteta i ona bude vraćena državi ili HAC-u, prijavitelju pripada 10 posto iznosa. Protiv odredbe je ustala u HAC-u veoma sporna Udruga branitelja i poštovatelja Domovinskog rata Hrvatskih autocesta. Udruga koja nema nikakvo zakonsko uporište za predstavljanje radnika tvrdi da je potpisan nezakonit Kolektivni ugovor jer se "zviždaču daje novac koji je predmet kaznenog djela".
Zanimljivo je njihovo tumačenje nezakonitosti:: "Ovdje se radi o čistom kaznenom djelu, budući da ovakvih odredbi nema apsolutno ni u Ustavu, a ni u pozitivnom zakonodavstvu Republike Hrvatske"?! Udruga se inače žestoko bori protiv sinidikata i bila je na braniku svih uprava od kojih je članstvo pozavršavalo u istražnom zatvoru u Rementincu.
Nezavisni cestarski sindikat predvođen Mijatom Stanićem jutros je započeo sastanak s upravom oko problematike. Iz sindikata doznajemo da nije istina da se povlače i da oni shvaćaju da je nagrada nezakonita. Dapače, protive se bilo kakvim promjenama o nagradi. Nakon završetka sastanka, znat će se više informacija.
U Kolektivni ugovor je ubačen članak koji jamči onima koji prijave korupciju ili štetne ugovore - zaštititu od otkaza, a ako se pravomoćnom presudom utvrdi šteta i ona bude vraćena državi ili HAC-u, prijavitelju pripada 10 posto iznosa. Protiv odredbe je ustala u HAC-u veoma sporna Udruga branitelja i poštovatelja Domovinskog rata Hrvatskih autocesta. Udruga koja nema nikakvo zakonsko uporište za predstavljanje radnika tvrdi da je potpisan nezakonit Kolektivni ugovor jer se "zviždaču daje novac koji je predmet kaznenog djela".
Zanimljivo je njihovo tumačenje nezakonitosti:: "Ovdje se radi o čistom kaznenom djelu, budući da ovakvih odredbi nema apsolutno ni u Ustavu, a ni u pozitivnom zakonodavstvu Republike Hrvatske"?! Udruga se inače žestoko bori protiv sinidikata i bila je na braniku svih uprava od kojih je članstvo pozavršavalo u istražnom zatvoru u Rementincu.
Izvor: Poslovni dnevnik
Autor: Ivan Pandžić
Objavljeno: 17. 3. 2011.