Sindikalisti HAC-a jumbo plakatom upozoravaju na neriješenu korupciju
Novi list)<br>Što vam nije jasno?<br>ZAGREB - Nezadovoljni sporošću rada istražnih organa, odnosno Državnog odvjetništva, sindikalisti Hrvatskih autocesta okupljeni u Nezavisnom cestarskom sindikatu odlučili su u blizini zgrade policije platiti postavljanje jumbo plakata koji upozorava na nikad razriješenu aferu kupnje signalnih stupića. Ovaj plakat izraz je ogorčenja HAC-ovih sindikalista, koji smatraju da se organi gonjenja niti izbliza nisu obračunali s korupcijom u njihovom poduzeću.
Hrvatske autoceste su, podsjetimo, sa tvrtkom Signalgrad potpisivale ugovore 2008. i 2009. godine. Tvrtka je izabrana kao najpovoljniji ponuđač, a novac je iz HAC-a izvlačen na sljedeći način: u troškovniku za signalnu opremu Signalgrad je, između ostalog, 2008. godine nudio signalne stupiće po cijeni od 580 kuna. HAC ih je kupio. Druge godine opet je izabran Signalgrad, ali kupovana je druga roba, ali ne i signalni stupići koji su sad nuđeni po cijeni od 30 kuna. Sindikalci opravdano sumnjaju da je tvrtka unaprijed znala što HAC s ponuđenog troškovnika kani kupovati, pa je, tvrde, u nebesa dizao cijenu artikala koji će biti kupljeni, a spuštao cijenu onih koje HAC nije planirao kupiti. Na taj način mogli su biti jeftiniji od konkurencije te svejedno po nerealno visokim cijenama prodavati robu, u ovom slučaju signalne stupiće.
Kampanja protesta protiv sporih istraga nazvana je "Što vam nije jasno?", a jumbo plakat koji će tijekom dana biti postavljen u blizini policijske središnjice u Heinzelovoj ulici prikazuje dva ista signalna stupića i dvije različite cijene, onu od 580 kuna po kojoj ih je HAC kupovao te onu od 30 kuna, po kojoj je HAC propuštao kupiti rečenu robu. Preko fotografije skupljeg stupića udaren je žig s natpisom - Prodano!
- Na ovu kampanju smo se odlučili jer smo nezadovoljni činjenicom da ova afera na koju smo davno upozorili još uvijek nije riješena. Jumbo plakat platili smo iz svog džepa. Ovom prilikom poručujemo da ćemo naći načina da upozorimo javnost na događanja u našem poduzeću, ustvrdio je za naš portal predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata Mijat Stanić.