Sindikalne vijesti br. 100
Raspada li se HAC? Osniva li se tvrtka „kćer“?<br>Zašto nije isplaćen regres?<br>Otežani uvjeti rada
Sve su češći napisi u Večernjem listu o raspadu HAC-a zbog lopovluka i tobožnje racionalizacije.
Puno puta ispričana priča, uvijek dolazi od istog kruga ljudi unutar HAC-a koji bi htjeli dobru firmu uništiti, rascjepkati je na djelove pa u slijedećem koraku privatizirati, odnosno postati njeni vlasnici. Tako bi oni postali apsolutni vladari za sva vremena, oslobođeni od političkog utjecaja onih koji su ih postavili na ta mjesta ili nekih novih ukoliko dođe do promjene vlasti.
Zanimljivo je i to kako uvijek dolazi do istog scenarija, najprije se kaže da blagajnici kradu (Večernji list „Blagajnici ukradu i do 100 eura dnevno“ napisala Iva Puljić Šego), nitko to ne demantira osim NCS-a. Uprava se „čudi“ odakle takvi napisi i tko ih je naručio?
Slijedi članak u Večernjaku od iste autorice „Počela demontaža: Ministar Božidar Kalmeta gubi HAC“ a piše se o potrebi izdvajanja održavanja i naplate zbog racionalizacije poslovanja.
Najnoviji članak „Želi li HAC kredite, mora se riješiti blagajnika na naplatnim kućicama“ (opet Večernji list i novinarka Iva Puljić Šego), govori o tome kako se ne može navodno dobiti kredit za novu gradnju pa bi trebalo otpustiti blagajnike. Poslije ovakvih napisa blagajnici su u pravilu izloženi ponižavanju od strane korisnika.
Treba se zapitati: Zašto novi krediti? - da se opet mogu bojati tuneli?? Izvori su uvijek iz HAC-a, pouzdani su ali nikad objavljeni. Na upit, Uprava ili demantira takve navode ili šuti. Pitamo se kome trebaju takve uznemiravajuće i „neutemeljene“ priče? Očito interesnoj skupina koja sanja da se još uvijek po principu „kutlizacije“ može doći u posjed državne firme.
Puno je razloga zašto bi ovakva odluka bila štetna za radnike HAC-a kao i za Društvo u cjelini:
Prvo: HAC prvenstveno i čine održavanje i naplata, a sve ostalo je privremeno dok traje potreba ili su servisi dva osnovna sektora. Zašto izdvajati većinu firme od manjine (kao da izdvajate grad od nekog manjeg prigradskog naselja). Održavanje i naplata po broju radnika čine oko 86% zaposlenih. Očito kako je sve manja šansa osvnivanja Agencije za izgradnju infrastrukturnih objekata, interesna skupina bi se zadovoljila i s „kćeri“ tvrtkom.
Drugo: Europska unija je direktivom htjela uvesti beskontaktnu naplatu do 2012. godine a sad su to prolongirali do 2020. godine.
Treće: Ukidanjem blagajnika i kontaktne naplate trebalo bi puno ulagati što neki rado priželjkuju (kako se kod nas troše novci - to bi koštalo kao da gradimo nove naplatne kućice).
Zašto nije isplaćen regres?
Regres je trebao biti isplaćen s plaćom za mjesec lipanj, dakle u srpnju, i to 500 kuna na tekući račun i dar u naravi (bon) od 400,00 kuna. Opet se u rad HAC-a miješa Vlada i neodgovornim, nezakonitim pritiscima nam čini štetu, a radnici u neizvjesnosti čekaju ono što im je zagarantirano.
Otežani uvjeti rada