Raspada li se HAC? Osniva li se tvrtka „kćer“?

Sve su češći napisi u Večernjem listu o raspadu HAC-a zbog lopovluka i tobožnje racionalizacije.

Puno puta ispričana priča, uvijek dolazi od istog kruga ljudi unutar HAC-a koji bi htjeli dobru firmu uništiti, rascjepkati je na djelove pa u slijedećem koraku privatizirati, odnosno postati njeni vlasnici. Tako bi oni postali apsolutni vladari za sva vremena, oslobođeni od političkog utjecaja onih koji su ih postavili na ta mjesta ili nekih novih ukoliko dođe do promjene vlasti.

Zanimljivo je i to kako uvijek dolazi do istog scenarija, najprije se kaže da blagajnici kradu (Večernji list „Blagajnici ukradu i do 100 eura dnevno“ napisala Iva Puljić Šego), nitko to ne demantira osim NCS-a. Uprava se „čudi“ odakle takvi napisi i tko ih je naručio?

Slijedi članak u Večernjaku od iste autorice „Počela demontaža: Ministar Božidar Kalmeta gubi HAC“ a piše se o potrebi izdvajanja održavanja i naplate zbog racionalizacije poslovanja.

Najnoviji članak „Želi li HAC kredite, mora se riješiti blagajnika na naplatnim kućicama“ (opet Večernji list i novinarka Iva Puljić Šego), govori o tome kako se ne može navodno dobiti kredit za novu gradnju pa bi trebalo otpustiti blagajnike. Poslije ovakvih napisa blagajnici su u pravilu izloženi ponižavanju od strane korisnika.

Treba se zapitati: Zašto novi krediti? - da se opet mogu bojati tuneli?? Izvori su uvijek iz HAC-a, pouzdani su ali nikad objavljeni. Na upit, Uprava ili demantira takve navode ili šuti. Pitamo se kome trebaju takve uznemiravajuće i „neutemeljene“ priče? Očito interesnoj skupina koja sanja da se još uvijek po principu „kutlizacije“ može doći u posjed državne firme.

Puno je razloga zašto bi ovakva odluka bila štetna za radnike HAC-a kao i za Društvo u cjelini:

Prvo: HAC prvenstveno i čine održavanje i naplata, a sve ostalo je privremeno dok traje potreba ili su servisi dva osnovna sektora. Zašto izdvajati većinu firme od manjine (kao da izdvajate grad od nekog manjeg prigradskog naselja). Održavanje i naplata po broju radnika čine oko 86% zaposlenih. Očito kako je sve manja šansa osvnivanja Agencije za izgradnju infrastrukturnih objekata, interesna skupina bi se zadovoljila i s „kćeri“ tvrtkom.

Drugo: Europska unija je direktivom htjela uvesti beskontaktnu naplatu do 2012. godine a sad su to prolongirali do 2020. godine.

Treće: Ukidanjem blagajnika i kontaktne naplate trebalo bi puno ulagati što neki rado priželjkuju (kako se kod nas troše novci - to bi koštalo kao da gradimo nove naplatne kućice).

Četvrto: Od rada u Sektoru za naplatu živi preko 900 obitelji. Tko je toliko pohlepan da bi zbog svoje koristi uništio egzistenciju tolikih obitelji? Isti oni koji su firmu mnogostruko oštetili i osiromašili, sada bi da zadrže i ojačaju svoje pozicije kroz tvrtku kćer, a na štetu svih radnika. E pa neće ići baš tako. To mi, radnici HAC-a ne smijemo dopustiti; niti radi nas, a niti radi onih koji dolaze poslije nas. Svi ovi događaji nas upućuju da se još bolje organiziramo u sindikat potpuno neovisan od rukovodećih struktura ili bilo kakve politike. Svako stajanje po strani i čekanje da netko drugi riješi naše probleme i da se bori za nas, parazitski je kukavičluk.
 
 

Zašto nije isplaćen regres?

Regres je trebao biti isplaćen s plaćom za mjesec lipanj, dakle u srpnju, i to 500 kuna na tekući račun i dar u naravi (bon) od 400,00 kuna. Opet se u rad HAC-a miješa Vlada i neodgovornim, nezakonitim pritiscima nam čini štetu, a radnici u neizvjesnosti čekaju ono što im je zagarantirano.

Ukoliko ne bude isplate do 15. srpnja 2010. podnijeti ćemo tužbe, ali ovaj put i protiv osoba koje namjerno nanose štetu HAC-u. Plaćanjem odvjetničkih troškova i troškova suda oštećuje se firma a ionako se mora platiti sve ono što je kolektivnim ugovorom dogovoreno.
 
 

Otežani uvjeti rada

Obilaskom prometnih pravaca utvrdili smo: radnici se žale da se Pravilnik o zaštiti na radu, kao i drugi akti u HAC-u kada se odnose na obične radnike, uopće ne poštuju. Tako od Slavonije do Dalmacije (izuzev par tehničkih jedinica) radnici ručno kose travu na temperaturama iznad 30 stupnjeva. To je zabranjeno i mislim da bi se boljom organizacijom posla moglo postići da radnici za vrijeme velikih vrućina ne rade s ručnim kosilicama ili sličnim alatima. Ovo je kritika i svim povjerenicima zaštite na radu. Izabrani ste, imate imunitet od progona, oni koji su vas birali imali su povjerenja u vas i očekuju da reagirate na svako kršenje Zakona o zaštiti na radu. Zato reagirajte i u svojim tehničkim jedinicama prijavite takav ili sličan rad. Ukoliko vas netko zbog toga stavi u nepovoljniji položaj u odnosu na druge radnike, ja osobno ću se zauzeti da taj nadređeni bude sankcioniran. U ovakvim slučajevima ne sankcionira samo Uprava nego i vanjske institucije države. Treba voditi računa da svi radnici podjednako rade u smjenama, na strojevima, da podjednako rade i teže i lakše poslove - kako ne bi za par godina dobili određene skupine invalida koji više ne mogu raditi.
 
Napisao : Anđelko Kasunić,
predsjednik Podružnice HAC
Nezavisnog cestarskog sindikata
 
 
 
Na ovome linku možete preuzeti Sindikalne vijesti br. 100