Uprava želi smanjiti plaće radnika za 10% da bi tim sredstvima mogla platiti videonadzor

HAC želi pošto poto opravdati uludo potrošenih 41 milijun kuna u vrijeme ove krize kad se od radnika traži smanjenje plaće za 10%, i to plaće, a ne mase za plaće kako premijerka tvrdi u posljednje vrijeme. Upravo taj iznos predstavlja oko 10% godišnjeg fonda za isplatu plaća, pa bi zapravo radnici umjesto 10% svoje plaće dobili video nadzor.

Novi pravilnik o radu

Uprava HAC-a predlaže novi pravilnik o radu koji bi radnička prava bacio unatrag za desetak godina, tako nap. predlažu da se podaci o radnicima skupljaju videonadzorom a onaj koji to odbije čini težu povredu radne dužnosti i može mu se otkazati ugovor o radu, što je suprotno Zakonu o zaštiti osobnih podataka koji kaže da svaki radnik može svojom slobodnom voljom dati pristanak na videonadzor ali taj pristanak može povući kad god želi, a da zbog toga ne smije imati nikakvih radnopravnih posljedica.

Na ovaj način se želi opravdati suluda i nepotrebna investicija.

Kada se radnicima servira da njihova prava treba urediti Pravilnikom o radu i novom sistematizacijom radnih mjesta, a time bi povećali prava i plaće radnika koji rade u „proizvodnim zanimanjima“ Uprava nam dokazuje upravo suprotno, da kad bi se prava uređivala Pravilnikom o radu bez Kolektivnog ugovora - radnici ne bi imali nikakva prava a kamoli veće plaće, a ovisili bi o volji pojedinaca bez ikakve zaštite.

Ukoliko dođe do donošenja novog Pravilnika o radu unatoč tome što je Radničko vijeće odbilo dati suglasnost za donošenje istog, Nezavisni cestarski sindikat će poduzeti sve mjere kako bi sporne odredbe iz pravilnika poništili.

Demanti članka „Kamere u naplatne kućice jer radnici ukradu i 100 eura na dan“

Odmah po objavi NCS je uputio demanti glavnom uredniku Večernjeg lista i novinarki koja je pisala članak, koji prenosimo u cijelosti.

NCS će nakon prikupljanja svih činjenica za sve svoje članove koji to žele pokrenuti tužbu za naknadu pretrpljene štete zbog neugodnosti i gubljenja ugleda koji im je nanio članak.

Pismo novinarki i demanti članka objavljujemo u cijelosti
 
Poštovana,
Članak kojeg ste objavili 06. rujna na portalu, a 07. rujna 2009. godine u novinama Večernji list pod naslovom: Kamere u naplatne kućice jer blagajnici ukradu i 100 € na dan izazvao je negodovanje mnogobrojnih radnika HAC-a (kao i ARZ-a i drugih firmi) koji obavljaju posao blagajnika. Sam naslov je tendenciozan i neistinit, a u samom članku je cijeli niz neistina i netočnih podataka, za što ne možemo izravno kriviti Vas jer ste podatka od nekog „Izvora“ vjerojatno dobili ovakve kako ih prenosite. Međutim morali ste znati da je gotovo nemoguće da cijele skupine radnika ili ljudi općenito ne mogu biti lopovi, a po vašem članku svi blagajnici to jesu. U društvu s obrnutim vrijednostima, a u kojem živimo, svi smo pod teškom sumnjom jer je danas teško razlikovati tko govori istinu a tko laže, tko je lopov a tko pošten, kad prave vrijednosti nemaju pravu cijenu. Lako se vjeruje u svaku izrečenu optužbu na bilo čiji račun, a svako dokazivanje da baš i nije tako je „sakupljanje rasutog perja“. Kako ste napisali za blagajnike, isto bi mogli reći za novinare, da ih se kupuje ljetovanjem, laptopom i slično. Međutim, ja znam da nije tako i nikad mi ne bi palo na pamet da uopćeno optužujem bilo koga jer je određene struke ili radi određeni posao. Znam da je želja najvećeg broja novinara pisati istinu i na stručnosti i poštenom izvješćivanju graditi svoju karijeru. Zašto to ne omogućiti i blagajnicima, ljudima od kojih najveći broj živi od svog poštenog i teškog rada. Ovo što slijedi možete prenijeti kao moje viđenje i stav temeljen na činjenicama i poznavanju sustava naplate cestarine, ali uvijek je dobro čuti i drugu stranu i tražiti dokaze za izrečeno. Danas ste imali nekoliko poziva i osjećali ste se neugodno i napadnuta od nekih nepoznatih ljudi. Ti isti ljudi napadani su i vrijeđani također od nepoznatih ljudi, ali zbog članka kojeg ste napisali. Vi ste naprasno prekidali telefonske pozive i zato nećete snositi nikakve posljedice, ali oni to sebi ne mogu priuštiti jer će biti kažnjeni za neuljudan odnos prema korisnicima. Niti Vama niti njima ne želim neugodnosti, pa čak ni zaslužene, ali kako bi Vam drugačije pokazao kako je trpiti na svojoj koži hajku nepoznatih ljudi. Ja sam danas imao pedesetak poziva i kad mi je dosadilo slušati iste priče, usmjerio sam ih prema „Izvoru“ njihovih problema, koji su ih ni krive ni dužne zadesili. Dakle kao čovjeku, žao mi je što ste doživjeli neugodnosti, ali morate biti svjesni da ste vi gurnuli grudvu koja je pokrenula tu lavinu. Vlasnici smo riječi dok je ne kažemo, ali kad je kažemo ona nas obvezuje i odgovorni smo za sve njene posljedice.
 
Večenji list:
Kamion prođe bez traga
Doslovno, vide se blagajnikove ruke, računalo, tastatura i prozor kroz koji naplaćuje cestarinu. U HAC-u sumnjaju da neki od zaposlenih u naplatnim kućicama na različite načine potkradaju novac od cestarina. Uočili su da pojedini blagajnici imaju i do deset puta više tzv. prekucavanja – da storniraju račune, primjerice za kamione. Potom u računalo upisuju da je kroz naplatu zapravo prošao osobni automobil, a razliku u cijeni cestarine (jer je za kamione skuplja) stavljaju sebi u džep.

Nezavisni cestarski sindikat:
Laž je da kamion ili bilo koje drugo vozilo mogu proći bez traga i da je vozilo moguće prekategorizirati a da se to ne otkrije. Naime svaka naplatna postaja je opremljena sa dvije panoramske kamere koje pokrivaju i ulaz i izlaz. Uz to na svakom cestarinskom prolazu ugrađene su po dvije kamere pomoću kojih je moguće utvrditi kategoriju bilo kojeg vozila. Također je u funkciji i VPR (video prepoznavanje registracije) pomoću kojeg blagajnik provjerava ne samo kategoriju vozila nego i registarsku oznaku, pa ukoliko vozači zamjene kartice radi skraćenja dionice, na licu mjesta ih se sankcionira. Podaci se istovremeno pohranjuju na dva servera: centralni koji je smješten u Zagrebu i na radnu jedinicu na naplatnoj postaji.
Kategoriju vozila određuje blagajnik, a klasifikator neovisno o blagajniku tek nakon prolaska određuje kategoriju i podatke šalje u servere. U centralnom serveru postoji zadani kriterij „neispravna kategorija“ i server u slučaju različito određenih kategorija registrira i odvaja neispravno kategorizirane transakcije. Odjel za analitiku sve takve transakcije koje se ne podudaraju pojedinačno pregledava. U slučaju odstupanja, blagajniku se naplaćuje manjak. Ukoliko je kategorija krivo određena na štetu korisnika, na njegov zahtjev, vraća mu se razlika.
Ne postoje blagajnici koji imaju „deset puta više prekucavanja“ jer to mogu imati samo jedanput. Ukoliko blagajnik učestalo griješi u određivanju kategorija, pokreće se stegovni postupak i izriče se mjera opomena pred otkaz ili otkaz Ugovora o radu.
Sve to prati Odjel za analitiku u kojem je zaposleno oko 26 radnika i Samostalni odjel za unutarnju kontrolu izravno pod Upravom gdje je za kontrolu blagajnika zaposleno oko 20 radnika.
Na uzorku od naplaćenih 650.000 vozila u rujnu ove godine bilo je oko 45 pogrešnih „kucanja“ kategorija i to uglavnom zbog neuočavanja prikolice na osobnom vozilu. Ukupan iznos manjka je oko 1.900,00 kuna i u cijelosti je naplaćen od blagajnika.
Iz navedenog se vidi da HAC već raspolaže opremom i dovoljnim brojem ljudi koji onemogućavaju navedene optužbe o prekategorizaciji vozila i krađi novaca na taj način.
Razlog ugradnje ove preskupe opreme treba tražiti negdje drugdje???
 
Večenji list:
Kad vozilo prolazi kroz naplatu, poseban uređaj prije rampe dodjeljuje mu kategorizaciju koja se ispisuje na odčitaču. Međutim, kategoriju mora potvrditi i blagajnik koji je poslije može poništiti s izlikom da je pogriješio pri utipkavanju – objašnjava naš izvor iz HAC-a.

Nezavisni cestarski sindikat
Vaš izvor očito ne zna kako funkcionira sustav naplate o kojem govori ili namjerno dezinformacijama pokušava skrenuti pozornost sa štetnog ugovora kojim se osiromašuje HAC, ali se zato pune nečiji džepovi - ali ne džepovi blagajnika.
Kao što sam već napisao: kategoriju vozila ne potvrđuje blagajnik nego je određuje, a klasifikator neovisno o blagajniku tek nakon prolaska određuje kategoriju i podatke šalje u servere. U centralnom serveru postoji zadani kriterij „neispravna kategorija“ i server u slučaju različito određenih kategorija registrira i odvaja neispravno kategorizirane transakcije. Odjel za analitiku sve takve transakcije koje se ne podudaraju pojedinačno pregledava. U slučaju odstupanja, blagajniku se naplaćuje manjak. Ukoliko je kategorija krivo određena na štetu korisnika, na njegov zahtjev vraća mu se razlika.
 
Večenji list:
Naš sugovornik ističe kako je zanimljivo da se zaposleni na naplatnim postajama otimaju da rade baš na onima na kojima je najveći promet. Jednaku plaću, koja s dodacima za noćni, smjenski rad i rad blagdanima iznosi 7000 kuna zaradili bi, dodaje, i na onima na kojima je promet znatno manji.
 
Nezavisni cestarski sindikat:
Na velikim i malim postajama plaća nije ista, blagajnik na velikoj postaji ima koeficjent 2,20 a na maloj 2,10 i svakom se dodaci na radni staž, smjenski rad, nedjelje i blagdane obračunavaju po njegovom koeficjentu. Također blagajnici na malim postajama sa 20 godina staža i dvoje djece imaju plaću sa svim dodacima manju od 6.000,00 kuna a i oni na velikim postajama s navedenim uvjetima imaju manju neto plaću od 6.500,00 kuna. Također je netočno da se blagajnici „otimaju“ za postaje s većim prometom, nego uglavnom traže da ih se rasporedi bliže mjestu stanovanja, jer ih je mnoge bez ikakvog objašnjenja i razloga za svog četveromjesečnog mandata na mjestu direktora Željko Krapljan rasporedio puno dalje da bi oslobodio mjesto svojim ljudima koje je zapošljavao, kao i nekim svojim sljedbenicima koji su puno kasnije došli u HAC.
Također je činjenica da se na sve interne natječaje koji se raspisuju u HAC-u najviše javljaju blagajnici i s malih i velikih postaja, a tko jednom ode s radnog mjesta blagajnika, uglavnom se nikad više ne želi vratiti na blagajnu. Posao blagajnika je jedan od najtežih u HAC-u i većina ga odgovorno i pošteno obavljaju, a za uzvrat su krivi i što se ne smiju vraćati devize, i što cesta nije po mišljenju korisnika na vrijeme očišćena, i što su radovi na cesti, i što je cestarina skupa... i za sve su uvijek oni krivi.
 
Večenji list:
Novac se potkrada, kaže naš izvor, i tako što blagajnici u kompjutor utipkaju da je prošlo vozilo SFOR-a ili policije, odnosno ona koja su oslobođena plaćanja cestarine pa si naplaćenu svotu spreme u džep. U HAC-u ne mogu procijeniti koliko je novca na taj način ukradeno, ali barataju brojkom od sto eura koju blagajnik na prometnoj postaji može uzeti u jednom danu.

Nezavisni cestarski sindikat:
Sve transakcije kojima se određuju vozila s pravom besplatnog prolaza, također pojedinačno pregledavaju radnici iz Odjela za analitiku, da bi ostvarili prava na besplatan prolaz, policijsko vozilo mora biti pod svjetlosnom i zvučnom signalizacijom, a SFOR vidno obilježen. Ukoliko nešto od navedenog nedostaje, iznos cestarine se naplaćuje blagajniku kao manjak. Dakle blagajnik na ovaj način ne može zaraditi ni kunu, a kamo li 100 eura. Ovo je namjerno podmetanje da bi se prema blagajnicima stvorio animozitet i da bi ih se izložilo javnom linču. Već danas sam imao na desetke poziva blagajnika da su izloženi izrugivanju od strane korisnika i kolega iz drugih službi. Ako Vam je to bila namjera, uspjeli ste.
 
Večenji list:
Iako ne otkrivaju koliko su ukupno kamera kupili ni na koliko će naplatnih postaja biti postavljene, u HAC-u kažu kako je njihova vrijednost 2,7 milijuna kuna. Preostalih malo manje od 32 milijuna kuna stoji cjelokupan sustav tehničke zaštite koji će se uvesti u naplatne kućice.
Naime, osim kamera u kućicama će biti i tihi alarm povezan s policijom koji će blagajnik moći pritisnuti bude li potrebno, sustav protuprovalne zaštite, sustav kontrole pristupa i sl. Ta bi se zaštita u naplatne kućice trebala postaviti do kraja 2010.
godine.
 
Nezavisni cestarski sindikat:
Zašto „izvor“ ne otkriva koliko kamera su kupili? HAC je državna tvrtka i trebala bi poslovati transparentno. Netočan je i ukupan iznos i iznos utrošen za kamere. Stvarna cijena isporuke, ugradnje i puštanja u rad sustava tehničke zaštite naplatnih postaja Hrvatskih autocesta d.o.o. iznosi 41.397.165,66 kuna. Tu je i dodatni trošak održavanja sustava, kao i plaće i ostali trošak radnika koji će cijeli sustav nadzirati. A cijenu samih kamera je teško odvojiti jer nisu tu samo kamere. Da bi kamere vršile svoju funkciju potrebno ih je povezati kablovima, zatim tu je i server za prikupljanje i pohranu podataka kao i softwer koji sve to podržava. Inače neprimjereno je investirati u ovakav sustav toliko novaca u ovo vrijeme krize, kad se od radnika traži da se odreknu dijela plaće, a s druge strane se HAC razbacuje ulažući novac u opremu koja nije neophodna, nego je čak i suvišna jer imamo opremu i ljude koji omogućavaju potpunu kontrolu nad sredstvima Poslodavca.
 
Večenji list:
Protiv postavljanja kamera u naplatne kućice pobunio se Nezavisni cestarski sindikat pa je zatražio mišljenje Agencije za zaštitu osobnih podataka. Agencija je isprva dala mišljenje da ne nogu snimati radnike bez njihova pristanka. Međutim nije definirano na koji bi način radnik trebao dati taj pristanak pa je HAC odluku o snimanju naplate uveo u pravilnik o radu kojeg se mora držati svaki zaposlenik. Agencija je, kažu u HAC-u, naknadno poslala još jedan dopis u kojem se zapravo daje pozitivno mišljenje za snimanje procesa naplate.
 
Nezavisni cestarski sindikat:
Istina je da je Nezavisni cestarski sindikat protiv snimanja radnika na svom radnom mjestu i to ne samo blagajnika nego bilo kojeg radnika. Smatramo da je to pretjerano i nepotrebno ulaženje poslodavca u privatnost radnika. Svoj stav temeljimo na mišljenju većine naših članova na koje se ovaj pokušaj odnosi, a njihov stav je u potpunosti zakonit. Uloga svakog zakona je da zaštiti slabijeg od jačeg, a u slučaju poslodavca i radnika, poslodavac je uvijek onaj jači. Uloga sindikata je da na temelju zakona štiti interes svojih članova. Dakle sindikati ne trebaju služiti poslodavcima da im se dodvoravaju i podržavaju sve što god im padne na pamet, nego svojim članovima. Stoga je Nezavisnom cestarskom sindikatu njegova uloga potpuno jasna i on se toga i pridržava. Štitit ćemo svoje članove u svemu što je njihov interes u granicama zakona.
Agencija nije isprva davala jedno mišljenje a kasnije drugo, nego svako iduće njeno tumačenje nadopunjuje prethodna. Očito netko iz konteksta vadi ono što mu u ovom trenutku odgovara i misli nama podvaliti kao da je jedino to Agencija rekla.
HAC je Pravilnik o videonadzoru prilagodio mišljenju Agencije koje je Agencija dala isprva. I za nas je taj pravilnik nesporan, ali smo protiv njega jer smo protiv video nadzora uopće zato što se naši članovi tome protive, a mi njh predstavljamo. Ne možemo biti protiv video nadzora, a pravilnik podržavati.
Vaš „izvor“ brka Pravilnik o videonadzoru i Pravilnik o radu koji Agencija nigdje ne spominje. Pravilnik o radu je u koliziji s Pravilnikom o video nadzoru u članku 72. stavak 2. gdje stoji da su radnici obvezatni omogućiti poslodavcu nesmetano prikupljanje osobnih podataka, a u suprotnom čine težu povredu uslijed koje poslodavac radniku može otkazati ugovor o radu.
U prethodnim dopisima koje Agencija nije stavila van snage i na koje se zadnje njihovo tumačenje nastavlja stoji:
Da bi HAC prikupljao podatke o radniku video nadzorom, pohranjivao ih i obrađivao, prethodno mora od radnika dobiti pristanak ili tzv. izričitu privolu. Izričitu privolu radnik uvijek može povući ili staviti van snage. Nedavanje privole ne može radnika staviti u lošiji radnopravni položaj, dakle ne može ga poslodavac sankcionirati. Upravo ovo proizlazi iz Zakona o zaštiti osobnih podataka.
Većina radnika nije dala pristanak na snimanje, a oni koji su ga dali pod pritiskom, već su ga povukli, što znači da HAC ne može koristiti dio opreme kojim se snimaju radnici. A to što su oni u Pravilnik o radu stavili neke nezakonite odredbe, Nezavisni cestarski sindikat će u slučaju donošenja tog pravilnika koje je u postupku, sudskim putem tražiti uklanjanje nezakonitih odredbi.
Ovaj članak je objavljen na dan kada je Radničko vijeće trebalo donijeti svoje očitovanje o navedenim pravilnicima, da bi se na njega izvršio pritisak. Međutim Radničko vijeće je u potpunosti odbacilo predložene pravilnike.
 

NCS neće sudjelovati u prosvjedima 15. rujna

Nezavisni cestarski sindikat ne podržava rujanske prosvjede jer nema jasnih ciljeva.

Naša središnjica NHS u prosvjedima neće sudjelovati kao ni SSSH i brojne udruge, studenti ni mreža mladih.

Sve više je dokaza da se prosvjedi organiziraju u dogovoru s Vladom RH. Nas politika ne zanima, pa tako ne želimo biti ničiji trojanski konj.

NCS zajedno sa svim ostalim sindikatima priprema prosvjed za listopad gdje će se jasno tražiti povećanje standarda svih radnika i ljudi općenito. U listopadskim prosvjedima ćemo sudjelovati i pozvat ćemo sve radnike HAC-a, kao i sve druge članove NCS-a.
 

Reakcije blagajnika u drugim tvrtkama

Veliku je ljutnju među blagajnicima u Autocesti Rijeka – Zagreb, kao i u ostalim tvrtkama koje obavljaju naplatu cestarine, izazvao ovaj članak čija je jedina namjera stvaranje animoziteta prema blagajnicima, a iskonstruiran je na poluistinama i lažima. Blagajnici već to osjećaju na svojoj koži u mnogobrojnim primjedbama i dobacivanjima korisnika, a radi se o preko 1200 radnika u nekoliko tvrtki.

Posebnu ljutnju među blagajnicima u Autocesti Rijeka – Zagreb izazvala je činjenica da je uz članak objavljena fotografija s njihove postaje u Lučkom.

Anđelko Kasunić
Mijat Stanić