Sindikalne vijesti br. 88: Ne vjeruj Danajcima ni kad darove nose
@ Ne vjeruj Danajcima ni kad darove nose<br>@ Ovo je godina obrane Kolektivnih ugovora<br>@ Česte izmjene Pravilnika, uvijek na štetu radnika<br>@ Zašto nema novaca za povećanje plaća radnicima?<br>@ NCS će sudjelovati u listopadskim prosvjedima
Ne vjeruj Danajcima ni kad darove nose
Ovih dana „Predsjedništvo“ Udruge branitelja i poštovatelja domovinskog rata HAC-a posebno je aktivno. Napušta ih članstvo pa su počeli panično povlačiti besmislene poteze i demantirati sami sebe. Treba ostati u igri pa se ne biraju sredstva. Lagali su i dosad i nikad se ništa od obećanog nije ostvarilo, pa šta fali nastaviti. Raspisali su se ne vodeći računa što su rekli u prethodnom broju. Tako je kad se stalno laže, tko bi zapamtio sve što je slagao par dana prije. Međutim, sto puta ponovljena laž nikad neće postati istina. Na njihove uvrede i laži odgovarati nećemo jer su odraz njihovog primitivizma i nemoći. U zadnjem svom biltenu Udruga više ne ide dalje.
Vlada traži smanjenje plaća za 10%, što Udruga podupire, ulizujući se i dodvoravajući kao i uvijek do sada, da bi nakon mjesec dana tražila povećanje plaća kroz Pravilnik. Njihov sindikat podupire taj prijedlog, praveći zajednički cirkus sa peticijom kojom provjeravaju da li radnici žele veće plaće. Naravno da žele, ali Vlada kojoj Udruga misli da služi, je postavila stroga ograničenja upravama koje ovih mjeseci stišću sindikate da pristanu na smanjenja plaća. Sad će oni tražiti promjenu Pravilnika, jer ako nema novaca za Kolektivni ugovor, mora da ima za Pravilnik.
Zašto sva ova zbrka oko Pravilnika? Nije ni čudo kad Ilija Bošković (čitaj Stjepan Klarić i Željko Krapljan) i njihov novokomponirani sindikat i ne znaju razliku između pravilnika i kolektivnog ugovora.
Pravilnik je jednostrani akt Poslodavca za čije donošenje Poslodavcu ne treba ničija suglasnost. Može ga mijenjati svakih 15 dana ako hoće i ne treba nikog pitati, ni sindikate, ni radničko vijeća, a najmanje kojekakve udruge, zvale se one kako god hoće. Udruge nisu i nikad neće ni biti socijalni partneri. Od Radničkog vijeća traži se samo mišljenje koje se ne mora uvažiti.
Ovo je godina obrane Kolektivnih ugovora
Jedino je Kolektivni ugovor akt kojeg ugovaraju poslodavac i sindikati i ne može se mijenjati bez suglasnosti obiju strana. Mi smo u godini obrane prava iz kolektivnog ugovora, jer su plaće i prava radnika daleko manja u Pravilnicima nego u Kolektivnom ugovoru. Zbog Kolektivnog ugovora možemo i štrajkati, dok zbog Pravilnika ne možemo. Nema pravednih Pravilnika i ozbiljni sindikati se njima previše ne bave jer nisu u njihovoj nadležnosti. Ali kako kaže narod „vidjela žaba gdje se konji potkivaju pa i ona digla nogu“. Tako se sada Udruga i njen sindikat petljaju tamo gdje im nije mjesto. Mišljenje o Pravilniku tražit će se od Radničkog vijeća, jer je Zakon tako regulirao.
Česte izmjene Pravilnika, uvijek na štetu radnika
Pravilnik se u HAC-u vrlo često mijenja, ali od tih promjena radnici nemaju nikakve koristi, nego samo štete. I ovih dana je predložena izmjena Pravilnika kojom se otvara radno mjesto „zamjenik šefa samostalnog odjela za nabavu“ sa koeficjentom 7,30. Radno mjesto je apsolutno nepotrebno jer se smanjuje dotok novca i investicije se usporavaju, što znači da odjel manje radi. Za takve koji neće ništa raditi a dobivat će velike plaće HAC uvijek ima novaca, pa nije ni čudo što za radnike nema. Ali imaju svog predstavnika koji će radnicima davati lažna obećanja pa nek se nadaju. Svakih par dana u HAC-u se otvori poneko radno mjesto s velikom plaćom, ali to nisu ni radnici ni njihova djeca.
Zašto nema novaca za povećanje plaća radnicima?
Gotovo svi aktivisti Udruge i njihovog sindikata već su nagrađeni boljim radnim mjestima i znatno većim plaćama. Njima veće plaće i bolja radna mjesta, a radnicima lažna obećanja, svakom ponešto. Spisak nagrađenih ne bi stao niti na cijelu stranicu. Zadnji prijedlog Vlade je smanjenje mase za plaće za 10%, pa ukoliko se nastave otvarati nepotrebna radna mjesta s velikim plaćama za podobne, zbog ograničene mase plaće ne da neće rasti, nego će se morati smanjivati.
Uz navedene nametnike HAC iz te mase daje plaće i nekima koji uopće kod nas i ne rade ili su angažirani na poslovima za nekog drugog. Oni čak voze ili su vozili naša službena vozila. Tako imamo saznanja za jednan slučaj vozača koji preko tri godine prima plaću a ni jedan dan nije radio u HAC-u. Prema saznanjima, vodi se u TJO Brinje. Do nedavno je vozio i naše službeno vozilo prelazeći preko 50 000 km godišnje. NCS je napravio prijavu Unutarnjoj kontroli da ispita slučaj i ukoliko su naša saznanja točna, tražimo da se odgovorni kazne i namire kompletnu štetu nanešenu HAC-u. Iz ovog je jasno zašto nema novaca za povećanje plaća radnicima. Iz našeg fonda za plaće daje se onima koji kod nas ne rade i zapošljavaju se nepotrebni radnici jer imaju „nekog“.
Sindikati su u zadnjim pregovorima tražili da se podigne plaća barem čistačicama na 1,40 i cestarima na 1,80. Tome se najviše protivio Stjepan Klarić, a Uprava je rekla da nikom ne smije povećavati plaće jer Vlada traži smanjenja, inače će ih posmjenjivati.
Odmah nakon najave recesije, tražili smo da se smanji nepotrebna košnja trave i neki drugi poslovi i da naši radnici preuzmu poslove koje za nas rade vanjski izvođači, kako bi ne samo smanjili troškove nego i zaradili. Tako smo nedavno platili preko 43 milijuna kuna bojanje tunela, što su uz mala ulaganja mogli obaviti naši radnici.Samo na tom poslu ostalo bi nam preko 35 milijuna kuna, a taj iznos zadovoljio bi sva tražena povećanja plaća „radnika u proizvodnji“, kako Udruga zove radnike koji obavljaju neposredne poslove održavanja i naplate. Ne misle svi kao mi u NCS-u, pa radije višestruko plaćaju vanjske izvođače, nego svoje radnike, a zašto, možemo samo pretpostaviti. Ovo nije jedini slučaj gdje smo mogli puno uštedjeti. Cijeli je niz takvih poslova u ovoj godini.
Udruga se proslavila i pozivom radnika da ne idu na prosvjede koje je organizirao njen sindikat, a u prosvjedima nije sudjelovao ni predsjednik sindikata koji je par dana ranije svoje članstvo i ostale radnike pozvao na prosvjede. Članstvo im je ostalo zbunjeno, ne znajući koga poslušati, jer znaju da isti ljudi upravljaju i Udrugom i njenim sindikatom.
Kad je NCS pripremao prosvjed zbog koncesije, Udruga je bila protiv
Mi smo odmah rekli da smo protiv Matijaševićevih solo prosvjeda, jer ih ustvari organizira Vlada. Nemaju nikakvu svrhu, osim da zbune ljude i ubiju nadu da je prosvjedima moguće išta promjeniti. I prošli su kako smo procjenili, narod nije nasjeo, a Matijašević je doživio totalni fijasko. Sad su krivi svi osim njega.
NCS će sudjelovati u listopadskim prosvjedima
NCS će sudjelovati u listopadskim prosvjedima koje zajednički organiziraju sve velike središnjice, inicijative civilnog društva, seljaci, umirovljenici, studenti, srednjoškolci, mreža mladih i ostali zainteresirani. Datum, vrijeme i mjesto, kao i ciljevi utvrdit će se ovih dana na zajedničkoj koordinaciji, a članstvo će biti na vrijeme upoznato sa svim detaljima. Ako nam drugi bez nas budu krojili kapu, sigurno nam neće pasati.