Sindikati i Uprava Hrvatskih autocesta d.o.o. potpisali Kolektivni ugovor
Nakon punih deset mjeseci od otpočinjanja pregovora, nakon preko pedest raznih sastanaka i sjednica pregovaračkih timova konačno je potpisan Kolektivni ugovor za Hrvatske autoceste d.o.o.
Već ti podaci govore da nije bilo lako, a trebalo je otklanjati prepreke kao što su:
Ø Pokušaj svrstavanja naše djelatnosti u segment javnih službenika i namještenika;
Ø Prijedlog ukidanja plaćanja prijevoza na posao;
Ø Prijedlog ukidanja kuhinja po tehničkim jedinicama održavanja i dr.
Za ilustraciju najbolje služi činjenica da je trebalo potegnuti i do stalnoga predstavnika Međunarodnog monetarnog fonda u Republici Hrvatskoj, gosp. Vamvakidisa.
Glavni je sindikalni cilj ovih pregovora bio podizanje plaća za najslabije plaćene poslove u firmi i može se reći da je taj cilj uglavnom i ostvaren. Podignuti su koeficijenti za preko 1640 radnika Hrvatskih autocesta, i to prvi put nakon osnivanja prvih Hrvatskih cesta 1990. godine, u čijem su sklopu bile i tadašnje autoceste.
Postignuto je bitno povećanje popularnog dodatka za godišnji odmor, a „božićnica“ i „uskrsnica“ postale su obveza firme, koju treba svakako isplatiti.
U segmentu plaćanja putnih troškova za putovanje na posao i s posla postignuta je dobra cijena po prijeđenom kilometru od 0,70 kn, a limit za mjesečnu isplatu je na cifri od 1200,00 kn. Također se više ne bi smjelo dogoditi da dva radnika iz dva sektora, susjedi s mjestom stanovanja i mjestom rada, dobiju naknadu za putne troškove takvu da je jednome trostruko veća od naknade onoga drugoga.