Sloboda informacija u HAC-u: Ne želimo odgovoriti na vaša pitanja o visokim otpremninama
(Dnevno.hr)<br>UPRAVA KRŠI ZAKON <br>Osim što priznaje da je sve što smo pisali točno, neodgovaranjem na naš upit direktor Hrvatskih autocesta Stjepko Boban krši i Zakon o pravu na pristup informacijama, kao i naputak iz Antikorupcijskog plana, kojeg je Vlada poslala Upravi HAC-a na provođenje.
Točno tjedan dana nakon što smo Upravu Hrvatskih autocesta upitali koliko otpremnina su u zadnje dvije godine isplatili direktorima koji su samo promijenili radno mjesto unutar tvrtke, te koliko novca je na taj način potrošeno, dobili smo službeni odgovor da predsjednik Uprave Stjepko Boban i član Uprave Josip Sapunar ne žele odgovoriti na ta pitanja.
- Službeni je stav Uprave da neće ništa komentirati, niti odgovarati na vaša pitanja – rekla nam je danas djelatnica Odjela za informiranje HAC-a, kojoj smo upit poslali još u četvrtak 1. srpnja u ranim prijepodnevnim satima.
Ne odgovaraju jer nemaju što demantirati
Čelni ljudi HAC-a nisu se, dakle, potrudili ni demantirali ili ublažiti po tu tvrtku kompromitirajuće informacije koje smo ovaj tjedan objavili, a prema kojima mnogi direktori u Hrvatskim autocestama dobivaju bogate otpremnina čak i za promjenu radnog mjesta unutar iste tvrtke, odnosno informaciju da je Ivica Mlinarević, bivši član Uprave koji je "zbog iskrivljenog ponašanja" smijenjen i premješten na radno mjesto direktora Sektora građenja, dobio otpremninu od čak 400.000 kuna. Nisu demantirali ni informaciju da i mnogi drugi direktori u HAC-u još i danas u svojim ugovorima imaju stavku prema kojoj će i oni, unatoč velikoj ekonomskoj krizi i ogromnim dugovima u kojima grca država i zbog kojih je upitna i isplata mirovina, dobiti bogatu otpremninu ako s jednog direktorskog mjesta pređu na drugo.
Ne preostaje nam, dakle, ništa drugo nego zaključiti da u HAC-u ne žele odgovarati na naša pitanja jer nemaju što demantirati i jer su menadžerski ugovori vjerojatno još i nepovoljniji po tu tvrtku i hrvatske porezne obveznike, nego što mi možemo i zamisliti.
Stjepko Boban zbog kršenja zakona trebao bi snositi odgovornost
No, osim što tako neizravno priznaje da je sve što smo pisali točno, neodgovaranjem na naš upit direktor Hrvatskih autocesta Stjepko Boban krši i Zakon o pravu na pristup informacijama, kao i naputak Vlade iz Antikorupcijskog plana, kojeg je Vlada usvojila prije nekoliko mjeseci, te kojeg je poslala i Upravi HAC-a na provođenje.
Jedna od zadaća iz tog dokumneta je i "obveza osiguranja transparentnosti u donošenju odluka i omogućavanje pristupa informacijama u skladu sa Zakonom o pravu na pristup informacijama (NN br. 172/03)", piše doslovce u Antikorupcijskom planu, kojega negdje u ladici ima i Stepko Boban. Od novinara iz drugih redakcija doznali smo da Boban ni njima ne želi odgovarati na pitanja, što znači da bi predsjednik Uprave HAC-a zbog toga trebao snositi odgovornost, odnosno da bi ga Vlada trebala pozvati na red.