Trebaju li radnicima Sindikati???
(Sindikalne vijesti br. 49) U dosadašnjoj borbi Sindikata i Radničkog vijeća za povećanje radničkih prava, kao dobro uigrani zbor, jednoglasno su im se suprostavljali predstavnici Poslodavca: Uprava, direktori i ostali rukovodioci. Takmičili su se tko će biti maštovitiji u traženju razloga zašto ne bi trebalo ispuniti zahtjev Sindikata ili Radničkog vijeća. Do svake promjene u korist radnika teško se dolazilo, i nije bilo izdvojenih mišljenja na strani Poslodavca.
Odakle odjednom direktorima, njihovim pomoćnicima i šefovima želja da se ulaskom u Radničko vijeće bore za povećanje radničkih prava? Jesu li se to pojavili neki „dobri“ direktori i šefovi koji će radnike bolje predstavljati nego radnici sami sebe?

|
Svaki sudionik ankete mogao je glasati samo jednom.
Prilikom glasanja moglo se izabrati, po vlastitoj želji, samo jedan odgovor, dva odgovora odjednom, tri odgovora odjednom ili čak i više. |
Pred nama su izbori za Radničko vijeće.
Što smo dosad radili u HAC-u?
-
2002. godine ostali smo bez Kolektivnog ugovora jer su Sindikati bili slabi pa ih Poslodavac nije uvažavao. Odlučili smo ojačati Sindikate. Povećali smo članstvo i 2003. g. nakon desetomjesečnih pregovora potpisali Kolektivni ugovor kojim smo znatno povećali prava radnika.
-
Prilikom privatizacije dionice Zagreb-Macelj 2004. g. organizirali smo štrajk i ispregovarali veće plaće i otpremnine.
-
Ugovori na neodređeno. Hrvatske autoceste su poput većine hrvatskih tvrtki zapošljavali radnike na određeno (oko 400 radnika). Bilo je puno manipulacija i mnogi su po isteku ugovora ostajali bez posla. Postigli smo dogovor da se radnici odmah zapošljavaju na neodređeno (za stalno), i danas smo tvrtka s najbolje uređenim statusom radnika.
-
Inzistiranje na redovitom povećanju plaće u skladu s povećanjem troškova života, zbog čega smo često dolazili u sukobe s Poslodavcem, pa smo sporove rješavali u Ministarstvu ali nikad nismo odstajali. Od 2003.g vrijednost boda porasla je za 27%.
-
Povećanje koeficjenata radnicima, dok vrijedi Kolektivni ugovor kojeg samo Sindikati mogu potpisati.
-
Smanjenje odnosa najmanje i najveće plaće sa 1 : 9,60 na 1 : 6,86
-
Dopunsko zdravstveno osiguranje na teret poslodavca
-
Dar za rođenje djeteta 3.000,00 kuna
-
Uskrsnica, regres, i božićnica kao obveza.
-
Apartmani u Dugoj Uvali.
-
Povećanje dara za dijete za sv. Nikolu sa 400,00 na 600,00 kuna,
-
Dar u naravi u vrijednosti od 400,00 kuna.
-
Osnovan je zatvoreni dobrovoljni mirovinski fond koji će uskoro početi s učlanjivanjem.
Ovo su samo neki pomaci koje su izborili Sindikati.
Gdje je novac iz članarine?
Nakon privtizacije dionice Zagreb Macelj 2004. godine odlučili smo se na štednju sindikalnih sredstava za potrebe štrajka i privatizacije. Samo Podružnica Hrvatske autoceste, racionalnim poslovanjem uz redovito podmirivanje svih obveza prema članstvu i središnjici, uštedila je preko 1.500.000,00 kuna, Većina sredstava je u pozajmicama kod članstva, koje se isplaćuju odmah po primitku valjane zamolbe. Znatan dio sredstava (preko 200.000,00 kuna godišnje) troši se za solidarne pomoći članstvu i pokrivanje dugova umrlih članova po sindikalnim kreditima. Sve transakcije vrše se isključivo internet bankarstvom i podnose se mjesečna financijska izvješća sa ispisom svih transakcija.
Što nam je cilj?
Na jesen počinju kolektivni pregovori. Cilj nam je:
-
Naprviti još jedan korak ka smanjenju razlike u plaćama na način da se male plaće povećavaju do omjera 1,00 : 3,00.
-
Kvalitetnije rješenje troškova prijevoza.
-
Skraćenje radnog vremena za radna mjesta sa otežanim uvjetima.
-
Benificirani radni staž za radna mjesta prema Zakonu.
Najavljuje se reorganizacija, a zatim i moguća privatizacija poduzeća.
Hoće li nas zastupati direktori i šefovi ili Sindikati? Mi smo već prošli privatizaciju dionice Zagreb – Macelj. Radnicima je bila ponuđena bruto plaća od 3.500,00 kuna (oko 2.500,00 – 2.800,00 kuna neto). Direktori su rekli da ne mogu ništa pomoći nego da se obrate Sindikatima.
Mi direktorima ne vjerujemo, ne zato što su loši ljudi, nego zato što će izvršiti zadatak koji se pred njih postavi ili neće biti direktori.
Mi odlučujemo:
Zajednički - Sindikati u Hrvatskim autocestama d.o.o.
Nezavisni cestarski sindikat - Podružnica Hrvatske autoceste