Nezavisni cestarski sindikat je 12. travnja 2010. godine, po pravniku Domagoju Rebiću, uputio službenu Opomenu pred tužbu Upravi HAC-a zbog neisplate Uskrsnice.

Tisuću dvjesto dvadeset i jedan radnik, član Nezavisnog cestarskog sindikata, je do sada potpisao Punomoć za pravno zastupanje.
 
 
Daljnji postupci vezani za tužbu

Rok za odgovor Uprave HAC-a na Opomenu je osam dana, a ukoliko u tom vremenu Uprava HAC-a ne isplati Uskrsnicu radnicima - NCS pokreće Tužbu kod nadležnog suda. U slučaju dobivanja tužbe pravo na isplatu Uskrsnice imaju samo radnici koji su tužili HAC, t.j. oni koji su potpisali Punomoć. Svi oni koji nisu potpisali Punomoć za tužbu iz nekog razloga (godišnji odmor, bolovanje i sl.), mogu to napraviti još osam dana, odnosno dok traje rok za odgovor na Opomenu pred tužbu. Radnici koji žele potpisati Punomoć za tužbu, a nisu članovi NCS-a, mogu se učlaniti, potom potpisati Punomoć i sudjelovati ravnopravno u tužbi kao članovi NCS-a.