U kolektivne ugovore uveli i zabranu diskriminacije
(Večernji, tiskano izdanje)<br>Koncesionari na autocestama<br>U Nezavisnom cestarskom sindikatu kažu da su Bina Istra i Egis prve tvrtke u Hrvatskoj koje imaju odredbe o zaštiti radnika od diskriminacije<br>
U kolektivnim ugovorima za tvrtke Bina Istra i Egis, koje održavaju autoceste pod stranom koncesijom - Istarski ipsilon i autocestu Zagreb - Macelj, prvi put u Hrvatskoj navedena je zaštita radnika od diskriminacije najviše razine - pohvalili su se jučer u Nezavisnom cestarskom sindikatu (NCS) koji je dogovorio ta dva kolektivna ugovora koji su stupili na snagu početkom ove godine. U formuliranju odredbi o zaštiti od diskriminacije NCS-u su pomogle udruge civilnog društva. Članak o zabrani diskriminacije glasi: "Poslodavac je dužan zaštititi radnika od diskriminacije na osnovi rase ili etničke pripadnosti ili boje kože, spola, jezika, vjere, političkog ili drugog uvjerenja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovnog stanja, članstva u sindikatu, obrazovanja, društvenog položaja, bračnog ili obiteljskog statusa, dobi, zdravstvenog stanja, invaliditeta, genetskog naslijeđa, rodnog identiteta, izražavanja ili spolne orijentacije."
- S obzirom na to da su Bina Istra i Egis u vlasništvu francuskih tvrtki, tu odredbu kolektivnih ugovora nije bilo teško dogovoriti jer su Francuzi vrlo osjetljivi kad su u pitanju ljudska prava - kazao je predsjendik NCS-a Mijat Stanić.
Naglasio je da su, što se tiče materijalnih prava, ugovorili zadržavanje iste razine plaća, a neke plaće su i povećali.
Ugovorene su isplate regresa, božićnica i uskrsnica u ukupnom iznosu od 2500 kuna godišnje, a poslodavci će radnicima uplaćivati 3000 kuna godišnje u treći stup mirovinskog osiguranja. Stanić kaže da su ugovorena materijalna prava u Bina Istri i Egisu čak i veća od onih u državnim cestarskim tvrtkama. Radnici Bina Istre prema novom kolektivnom ugovoru imaju i pravo na nagradu od 600 kuna na kraju godine, ako tvrtka posluje pozitivno i ako nema ozljeda na radu. U Egisu pak ta nagrada iznosi 500 kuna i ovisi samo o ozljedama na radu.
Sindikat je prijetio štrajkom u Egisu jer su u toj tvrtki htjeli srezati materijalna prava radnika za 10 milijuna kuna, no uspjeli su se dogovoriti da ta prava budu smanjena za 2,5 milijuna kuna.
- S obzirom na to da su Bina Istra i Egis u vlasništvu francuskih tvrtki, tu odredbu kolektivnih ugovora nije bilo teško dogovoriti jer su Francuzi vrlo osjetljivi kad su u pitanju ljudska prava - kazao je predsjendik NCS-a Mijat Stanić.
Naglasio je da su, što se tiče materijalnih prava, ugovorili zadržavanje iste razine plaća, a neke plaće su i povećali.
Ugovorene su isplate regresa, božićnica i uskrsnica u ukupnom iznosu od 2500 kuna godišnje, a poslodavci će radnicima uplaćivati 3000 kuna godišnje u treći stup mirovinskog osiguranja. Stanić kaže da su ugovorena materijalna prava u Bina Istri i Egisu čak i veća od onih u državnim cestarskim tvrtkama. Radnici Bina Istre prema novom kolektivnom ugovoru imaju i pravo na nagradu od 600 kuna na kraju godine, ako tvrtka posluje pozitivno i ako nema ozljeda na radu. U Egisu pak ta nagrada iznosi 500 kuna i ovisi samo o ozljedama na radu.
Sindikat je prijetio štrajkom u Egisu jer su u toj tvrtki htjeli srezati materijalna prava radnika za 10 milijuna kuna, no uspjeli su se dogovoriti da ta prava budu smanjena za 2,5 milijuna kuna.
Istaknuto
|
Autor: Josip Bohutinski
Foto: REUTERS
Objavljeno: